https://paclik.eu/portfolio/

Pravidla pro dovoz živočišných produktů pro osobní spotřebu

Před nadcházejícím období letních dovolených Státní veterinární správa (SVS) připomíná, jaká pravidla platí pro dovoz produktů živočišného původu určených pro osobní spotřebu ze zemí mimo Evropskou unii (třetích zemí). Pro dovoz produktů živočišného původu včetně směsných produktů uplatňuje EU harmonizovaný přístup. Do EU tak není možné dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy a rovněž mléko, mléčné výrobky, máslo, sýry či jogurty. Tyto produkty živočišného původu totiž mohou obsahovat choroboplodné zárodky způsobující infekční choroby.

Z důvodu nebezpečí zavlečení nebezpečných nákaz do EU (včetně území  ČR) podléhá dovoz některých produktů živočišného původu do EU přísnému režimu. Tento režim (zákaz) se nevztahuje na dovozy výše uvedených produktů ze států Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska, tedy ze států, které sice nejsou členy EU, ale mají s ní nadstandardní vztahy či zvláštní status. Pro státy jako Grónsko nebo Faerské ostrovy platí, že z nich lze dovézt maximálně do 10 kg výše zmíněných produktů.

„Uvedená omezení mají svá opodstatnění. Při dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení rizikových patogenů, které se jinak v EU nevyskytují. Mohlo by tak dojít k zavlečení nebezpečných nákaz zvířat nebo nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Proto je dovoz zboží z masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků z třetích zemí vyjma některých států zakázán,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád

Dodržování uvedených pravidel v ČR zabezpečují celní úřady, které na mezinárodních letištích provádí kontroly zavazadel cestujících ze třetích zemí. V případě že se objeví v zavazadlech cestujících produkty živočišného původu, které nemohou být do EU vpuštěny, potraviny se zabaví a likvidují. Stejná pravidla platí i pro balíky zaslané poštou či kurýrní službou anebo pro produkty živočišného původu nakoupené přes internetové obchody ve třetích zemích.

Podrobnější informace a přehled produktů, které lze dovážet do EU bez omezení, jsou uvedeny v příslušném právním předpisu EU, který lze dohledat na webových stránkách SVS. Zároveň jsou tyto informace k dispozici na všech místech vstupu, tj. mezinárodních letištích a na mezinárodní poště.

Veškeré produkty živočišného původu, které neodpovídají uvedeným pravidlům musí být při příjezdu do EU odevzdány k úřední likvidaci. Nenahlášení uvedeného zboží může mít za následek peněžitou pokutu nebo trestní stíhání. SVS proto cestující ze třetích zemí (včetně českých turistů vracejících se zpět do ČR) upozorňuje, že uvedené zákazy dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu je nezbytné dodržovat i na jiných místech vstupu do EU.


26.06.2023 (autor Redakce)Související

Největší lesnickou akci pro veřejnost chystají Lesy ČR v září

vydáno 15.08.2023

Den za obnovu lesa, největší lesnickou akci pro veřejnost, pořádají Lesy České republiky v sobotu 23. září od 10 do 16 hodin ve všech regionech, tedy v jižních, západních, východních, středních i severních Čechách, na Vysočině a na jižní i severní Moravě.

Téma: Volný čas a cestování

Co Čech, to houbař. Loni jsme trhli rekord

vydáno 08.08.2023

Češi loni nasbírali lesní plody za 7,8 miliardy korun – nejčastěji houby, borůvky, maliny a ostružiny. Aspoň jednou měsíčně vyrazilo do lesa šest lidí z deseti.

Téma: Volný čas a cestování / Zemědělství

Při výběru dovolené si dobře ověřte pořadatele zájezdu

vydáno 06.06.2023

Ministerstvo pro místní rozvoj upozorňuje, že pořadatelem zájezdu může být pouze cestovní kancelář. Cestovní agentura smí prodej zájezdů jen zprostředkovat, nemůže je sama pořádat.

Téma: Volný čas a cestování


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2023, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz