Praha bude hostit konferenci OSN Evropský Habitat

Přesně za tři týdny odstartuje v Praze třídenní mezinárodní konference OSN Evropský Habitat, jejímž hlavním tématem bude Bydlení v životaschopných městech. Konference je jedním z několika přípravných regionálních setkání, která vyvrcholí celosvětovou konferencí Habitat III v ekvádorském Quitu 17. – 20. 10. 2016. Udržitelný rozvoj městských sídel je dobře zvoleným, aktuálním tématem, díky němuž konferenci zaštiťující Ministerstvo pro místní rozvoj předpokládá účast odborníků ze všech 56 členských zemí Evropské hospodářské komise OSN.

Hlavní město České republiky bude ve dnech 16. – 18. 3. 2016 hostit regionální konferenci Evropský Habitat, jedno z několika přípravných setkání směřujících k celosvětové konferenci Habitat, která se koná vždy s dvacetiletým odstupem. V pražském Kongresovém centru se sejdou světoví odborníci z oblasti bydlení a udržitelného rozvoje měst. Jednání navážou na předchozí setkání a oficiálním výstupem konference Evropský Habitat bude tzv. Pražská deklarace, strategický dokument plynule navazující na Ženevskou Chartu OSN o udržitelném bydlení, kterou přijalo plénum Evropské hospodářské komise OSN v dubnu 2015.

„Je symbolické, že právě v roce, kdy Česká republika slaví výročí 700 let od narození jednoho z největších evropských urbanistických vizionářů Karla IV., máme tu čest hostit zde akci takového rozsahu a významu,“ říká Ing. Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Do České republiky dorazí odborníci, kteří nejsou jen akademiky, ale osobami s přímým přesahem do praxe. Nejen pro českou odbornou veřejnost, ale i pro politickou reprezentaci, studenty, či úředníky samospráv je Evropský Habitat šancí diskutovat aktuální otázky a inspirovat se českou i zahraniční praxí. Načasování je ideální, konference přichází do českého hlavního města právě v době, kdy metropole sama hledá vizi pro svůj další rozvoj. „Karel IV. byl nejen velkým znalcem a zakladatelem.
Měl jasnou ideu, jak budovat zemi, podporoval rozvoj měst i propojení Českých zemí s dalšími evropskými regiony za účelem obchodu. Svou vizí jednoznačně předběhl dobu a na jím založených základech dodnes stavíme,“ vrací se k urbanistickému odkazu císaře Karla IV. ministryně Šlechtová. „Bylo by potěšující, pokud by Evropský Habitat pomohl nejen Praze, ale i dalším evropským městům upřesnit pohled na směr dalšího rozvoje tak, aby na současná rozhodnutí mohly další generace navazovat a mluvily o nich pozitivně, jako my o době vlády Karla IV.,“ dodává Šlechtová.

Vysokou kvalitu příspěvků během Evropského Habitatu predikují osobnosti urbanismu a specialisté na trvale udržitelný rozvoj, kteří již přislíbili účast na konferenci. O své zkušenosti se podělí David Ortega, mexický architekt spolupracující mj. i na přípravě územního plánu Mexico City nebo profesor Jan Gehl, dánský architekt a spoluzakladatel ateliéru Gehl Architects – Urban Quality Consultants, emeritní profesor urbanismu na Škole architektury Královské dánské akademie krásných umění v Kodani. Profesor Gehl se zabývá především obyvatelností měst a jejich působením na lidi.
Během tří dnů se v pražském Kongresovém centru uskuteční celkem 86 přednášek a diskusí na téma Bydlení v životaschopných městech. Přesný program konference a seznam přednášejících představí pořadatel v následujících dnech. Do programu konference bylo schváleno také pět příspěvků českých organizací, což dokazuje kvalitu českých odborníků v oblasti urbanismu.


26.02.2016 (autor Redakce)Související

Nové problémy v památkové péči

vydáno 19.04.2017

Tzv. vizuální smog a nesouhlas majitelů nemovitostí s vyhlašováním památkových zón jsou dvě nová témata, která se v poslední době opakují v podnětech a dotazech veřejné ochránkyni práv. Rozšiřují tradiční problémy památkové péče (zejména dotace pro vlastníky nemovitostí v památkovém území), pro jejichž řešení se s...

Téma: Kultura / Nemovitosti a bydlení

Více než čtvrtina státních bezprizorních nemovitostí má nové vlastníky

vydáno 13.04.2017

Díky aktivitě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byl snížen počet neexistujících státních subjektů v katastru nemovitostí o 461, tedy o 33 %. Počet nemovitostí na ně zapsaných klesl o 6 659 položek, tedy o 26,1 %. Čísla vyplývají z aktualizovaného materiálu Mapa majetku státu, který vlastními...

Téma: Nemovitosti a bydlení

Poslanci dali novele stavebního zákona zelenou

vydáno 06.04.2017

Poslanecká sněmovna schválila novelu stavebního zákona, která výrazně pomůže všem větším i drobným stavebníkům. Především se tím zjednoduší a ulehčí povolování staveb a proces jejich realizace. Novela nyní směřuje do horní komory Parlamentu ČR.

Téma: Nemovitosti a bydlení / Právo a zákony

Anketa

Domníváte se, že je vhodné soužití dvou a více generací v jedné domácnosti?

ano  23
ne  75

Hlasovalo 98 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz