Úvodní stránka

Praha bude hostit konferenci OSN Evropský Habitat

 

Přesně za tři týdny odstartuje v Praze třídenní mezinárodní konference OSN Evropský Habitat, jejímž hlavním tématem bude Bydlení v životaschopných městech. Konference je jedním z několika přípravných regionálních setkání, která vyvrcholí celosvětovou konferencí Habitat III v ekvádorském Quitu 17. – 20. 10. 2016. Udržitelný rozvoj městských sídel je dobře zvoleným, aktuálním tématem, díky němuž konferenci zaštiťující Ministerstvo pro místní rozvoj předpokládá účast odborníků ze všech 56 členských zemí Evropské hospodářské komise OSN.

Hlavní město České republiky bude ve dnech 16. – 18. 3. 2016 hostit regionální konferenci Evropský Habitat, jedno z několika přípravných setkání směřujících k celosvětové konferenci Habitat, která se koná vždy s dvacetiletým odstupem. V pražském Kongresovém centru se sejdou světoví odborníci z oblasti bydlení a udržitelného rozvoje měst. Jednání navážou na předchozí setkání a oficiálním výstupem konference Evropský Habitat bude tzv. Pražská deklarace, strategický dokument plynule navazující na Ženevskou Chartu OSN o udržitelném bydlení, kterou přijalo plénum Evropské hospodářské komise OSN v dubnu 2015.

„Je symbolické, že právě v roce, kdy Česká republika slaví výročí 700 let od narození jednoho z největších evropských urbanistických vizionářů Karla IV., máme tu čest hostit zde akci takového rozsahu a významu,“ říká Ing. Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Do České republiky dorazí odborníci, kteří nejsou jen akademiky, ale osobami s přímým přesahem do praxe. Nejen pro českou odbornou veřejnost, ale i pro politickou reprezentaci, studenty, či úředníky samospráv je Evropský Habitat šancí diskutovat aktuální otázky a inspirovat se českou i zahraniční praxí. Načasování je ideální, konference přichází do českého hlavního města právě v době, kdy metropole sama hledá vizi pro svůj další rozvoj. „Karel IV. byl nejen velkým znalcem a zakladatelem.
Měl jasnou ideu, jak budovat zemi, podporoval rozvoj měst i propojení Českých zemí s dalšími evropskými regiony za účelem obchodu. Svou vizí jednoznačně předběhl dobu a na jím založených základech dodnes stavíme,“ vrací se k urbanistickému odkazu císaře Karla IV. ministryně Šlechtová. „Bylo by potěšující, pokud by Evropský Habitat pomohl nejen Praze, ale i dalším evropským městům upřesnit pohled na směr dalšího rozvoje tak, aby na současná rozhodnutí mohly další generace navazovat a mluvily o nich pozitivně, jako my o době vlády Karla IV.,“ dodává Šlechtová.

Vysokou kvalitu příspěvků během Evropského Habitatu predikují osobnosti urbanismu a specialisté na trvale udržitelný rozvoj, kteří již přislíbili účast na konferenci. O své zkušenosti se podělí David Ortega, mexický architekt spolupracující mj. i na přípravě územního plánu Mexico City nebo profesor Jan Gehl, dánský architekt a spoluzakladatel ateliéru Gehl Architects – Urban Quality Consultants, emeritní profesor urbanismu na Škole architektury Královské dánské akademie krásných umění v Kodani. Profesor Gehl se zabývá především obyvatelností měst a jejich působením na lidi.
Během tří dnů se v pražském Kongresovém centru uskuteční celkem 86 přednášek a diskusí na téma Bydlení v životaschopných městech. Přesný program konference a seznam přednášejících představí pořadatel v následujících dnech. Do programu konference bylo schváleno také pět příspěvků českých organizací, což dokazuje kvalitu českých odborníků v oblasti urbanismu.

26.02.2016 (autor Redakce)


Související
 

Startuje příjem žádostí o dotace na výstavbu nízkoenergetických bytových domů

vydáno 10.01.2017

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR společně otevřely zcela novou výzvu v programu Nová zelená úsporám, která podpoří výstavbu bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Pro stavebníky je v ní připraveno celkem 100 milionů korun. Počínaje dnem 09.01. je rovněž možné žádat...

Téma: Nemovitosti a bydlení / Veřejné finance / Životní prostředí

Stavební úřady jednají dlouho a nejsou dostatečně akční

vydáno 19.12.2016

V letošním roce výrazně stoupl počet podnětů z oblasti územního plánování a stavebního řádu. Za jedenáct měsíců letošního roku řešil zástupce ombudsmanky už 575 podnětů k činnosti stavebních úřadů, což je o čtvrtinu víc než za celý loňský rok. Lidé si mnohem častěji ověřují, jestli je postup stavebního úřadu v...

Téma: Nemovitosti a bydlení / Právo a zákony

Nová zelená úsporám

vydáno 22.11.2016

Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR společně vyhlašují novou kontinuální výzvu v programu Nová zelená úsporám zaměřenou na výstavbu bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Pro stavebníky bytových domů z řad fyzických i právnických osob je v ní k dispozici...

Téma: Nemovitosti a bydlení / Veřejné finance / Životní prostředí

Anketa
 

Navštěvují nebo navštěvovaly Vaše děti jesle?

Hlasovalo 95 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz