Poslanecká sněmovna schválila příspěvek 5 tisíc na dítě

Souhlas Senátu a podpis prezidenta chybí k definitivnímu schválení jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě. Ten by měly obdržet na každé nezletilé dítě domácnosti s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého. Jde o jeden z kroků, kterými vláda reaguje na zvyšující se ceny a inflaci. Od počátku byl příspěvek koncipován tak, aby jeho administrace byla co nejjednodušší. Rodiče, kteří v červnu pobírají přídavek na dítě, dostanou v srpnu peníze automaticky. Ostatní mohou vyplnit jednoduchou žádost online, či využít Czech POINT.

Návrh MPSV schválilo 158 ze 166 přítomných poslanců, nikdo se nevyslovil proti. „Posunuli jsme se o důležitý krok kupředu, abychom podle plánu v srpnu mohli začít vyplácet příspěvek, který pomůže řadě rodin se středními a nízkými příjmy. Peníze dostanou v době, kdy mají vysoké výdaje spojené se začátkem školního roku. Sám jako táta vím, že toto období může být opravdu finančně náročné. Nyní je situace ještě komplikovanější, protože všichni čelíme velkému zdražování,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Nárok na příspěvek by podle odhadů ministerstva mohlo mít přibližně 1,56 milionu dětí. Podrobnosti k této formě pomoci rodinám i způsobu výplaty peněz naleznete na této stránce, kde přehledně odpovídáme na nejčastější otázky. Příjmy za uplynulý rok se budou prokazovat pouze formou čestného prohlášení, nebude tedy nutné připojovat jakékoliv přílohy žádosti. Příjmy ověříme s využitím dat finančních úřadů a České správy sociálního zabezpečení.

MPSV kromě příspěvku na dítě připravilo řadu dalších kroků, které reagují na aktuální situaci. Například od dubna došlo ke zvýšení životního a existenčního minima o 10 % a od těchto hodnot se odvíjí celá řada sociálních dávek. Další zvýšení od července je reálnou možností. Inflace se promítá také do výše penzí, které se letos valorizují hned třikrát. Průměrný důchod se tak zvedne o 2 500 korun. Připravujeme také balíček pomoci pro zdravotně znevýhodněné a některé další kroky. „Platí, že na žádnou zranitelnou skupinu občanů nezapomínáme. Co je ale také důležité, chceme co nejvíce digitalizovat, abychom pomoc státu k lidem, kteří ji potřebují, dostali jednoduše a efektivně,“ dodal Jurečka.


16.06.2022 (autor Redakce)Související

MPO - Úsporný tarif i odpuštění poplatků za OZE, balíček na pomoc firmám a domácnostem

vydáno 24.06.2022

Úsporný tarif je pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Půjde o fixní částku, kterou za klienta z ročního vyúčtování energií zaplatí stát.

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance / Právo a zákony

MPO podpoří zavádění inovací a digitalizaci v podnicích

vydáno 17.06.2022

Podpora je zaměřena na okamžik, kdy firma potřebuje zavést inovace do výroby, nebo uplatnit nové postupy či organizační schémata ve své činnosti a nabídky produktů na trhu.

Téma: Ekonomika a finance / Podnikání

PGRLF - Program Investiční úvěry Lesnictví

vydáno 10.06.2022

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s. vyhlašuje 4. kolo příjmu žádostí do programu Investiční úvěry Lesnictví, které se spustí ve středu 13. července 2022 v 9.00 hod.

Téma: Ekonomika a finance / Podnikání / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2022, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz