Odborné praxe pomáhají na Ústecku a Karlovarsku

Více než 3 380 mladých lidí podpořil ke konci srpna Úřad práce ČR v rámci projektů „Iniciativa podpory zaměstnanosti mládeže pro region NUTS 2 Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji“. Takřka polovina z nich už získala i práci. ÚP ČR dosud poskytl zaměstnavatelům příspěvky v celkové výši téměř 140 mil. Kč.

Celkem dva regionální projekty „Iniciativa podpory zaměstnanosti mládeže pro region NUTS 2 Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji“ jsou alternativou 11 regionálních projektů s názvem „Záruky pro mladé v …. kraji“. Všechny realizuje ÚP ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. V rámci Iniciativy má úřad k dispozici 639 mil. Kč.

Cílovou skupinou jsou mladí lidé ve věku od 15 do 29 let věku, kteří nemají práci, právě se nevzdělávají nebo neprochází profesní přípravou, a žijí v Ústeckém nebo Karlovarském kraji.

„Na rozdíl od projektu „Záruky pro mladé“ není podmínkou, že dotyčný musí být v evidenci Úřadu práce ČR jako uchazeč o zaměstnání. Podstata je ale společná – co nejrychleji a nejefektivněji vyřešit nepříznivou situaci mladých lidí na trhu práce, umožnit jim získání pracovních návyků a dalších znalostí a dovedností tak, aby co nejdříve našli zaměstnání,“ vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Projekt nabízí různé aktivity. Jednou z nich je „Podpora návratu do vzdělávání“. Tedy pomoc mladým lidem v získání takového vzdělání, které v současné době zaměstnavatelé preferují.

„Právě tyto informace získáváme v rámci proaktivní komunikace s konkrétními zaměstnavateli v regionech. Na základě těchto poznatků můžeme mladé lidi nasměrovat tak, aby ideálně, po absolvování školy, do evidence ÚP ČR vůbec nepřišli. V případě už bývalých studentů můžeme doporučit nejvhodnější obor, ve kterém si mohou doplnit své předchozí vzdělání,“ doplňuje generální ředitelka ÚP ČR.

Další inovativní aktivitou jsou „Stáže do zahraničí“. Jejich prostřednictvím získají mladí zajímavé pracovní zkušenosti, větší rozhled a jako bonus se naučí cizí jazyk. Jejich šance na pracovní uplatnění pak po návratu do ČR znatelně vzrostou.

Nejrozsáhlejší aktivitou je „Odborná praxe. Spolupráce ÚP ČR a zaměstnavatelů spočívá v poskytování mzdových příspěvků na společensky účelná pracovní místa (SÚPM) – vyhrazená, na která firmy přijímají absolventy škol, kteří jsou bez praxe. Vytipované uchazeče, osloví ÚP ČR a nabídne jim pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou u konkrétního zaměstnavatele. Doba takto sjednané podpory trvá až 12 měsíců. Při výběru uchazečů do odborných praxí spolupracují krajské pobočky ÚP ČR nejen se zaměstnavateli v regionu, ale vychází i z konkrétní nabídky volných pracovních míst a požadavků tamních podniků na kvalifikaci, znalosti a možnosti nových pracovníků. Práce odpovídá vzdělání, zájmům, popřípadě menším pracovním zkušenostem jednotlivých účastníků. Pokud si klient není zcela jistý, jaká pracovní pozice by mu vyhovovala, má možnost nastoupit na „Práci na zkoušku“ a vyzkoušet si tak spolupráci se zaměstnavatelem po dobu až 3 měsíců. V případě shody může plynule navázat „Odbornou praxí“.

V případě, že ÚP ČR uzavře vzájemnou dohodu se zaměstnavatelem, může mu poskytnout na vytvořené SÚPM měsíční příspěvek na celkové mzdové náklady, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Max. výše se pohybuje mezi 15 000 – 20 000 Kč podle regionu a cílové skupiny. Pokud to bude nutné a přínosné pro obě strany, může účastník projektu získat i příspěvek na potřebnou rekvalifikaci. Kromě příspěvku na mzdy absolventů může ÚP ČR vyplatit zaměstnavateli také příspěvek na mentora, tedy stávajícího pracovníka firmy, který dohlíží na plnění plánu odborné praxe a zároveň zaškoluje po dobu 4 až 7 měsíců přijatého absolventa. Maximální výše příspěvku je 198 Kč/hod., přičemž nejvyšší týdenní rozsah může činit 15 hodin. Ke konci srpna 2017 evidoval ÚP ČR celkem 347 uzavřených dohod na poskytnutí těchto příspěvků (236 na Ústecku, 111 na Karlovarsku). Účastníci projektu mají možnost dále absolvovat individuální a skupinová poradenství, motivační kurzy či pracovní diagnostiku.

Dosud do projektu vstoupilo 2 682 mladých lidí z Ústecka a 704 z Karlovarska. Z toho 1 523 v rámci „Odborných praxí“ (1 285 v Ústeckém kraji, 238 v Karlovarském kraji). Mezi přijatými účastníky tvoří většinu bývalí studenti středních škol s maturitou, odborných učilišť či absolventi základních i vysokých škol.

Z celkového počtu mladých uchazečů o zaměstnání tvoří na Ústecku podíl těch, kteří do projektu vstoupili, 34 %, přičemž nejlépe je na tom okres Louny, kde podíl přesáhl 46 %. Na Karlovarsku pak nejlepší výsledky hlásí okres Cheb, kde podíl zapojených účastníků projektu na celkovém počtu potenciálních účastníků projektu dosahuje téměř 73 %. Celkový podíl za kraj pak činí 43 %.

Zdárným příkladem, jak projekt pomáhá, je příběh slečny Karolíny z Ústecka, která získala práci účetní.

„Při hledání pro mě vhodného zaměstnání jsem se setkala s odmítavým postojem zaměstnavatelů dát šanci mladým lidem bez praxe. Z tohoto důvodu jsem proto uvítala možnost zapojit se do projektu Iniciativa. Mohu se tak věnovat tomu, co mě baví a získat tolik potřebné zkušenosti, které mi budou jistě nápomocné v mém budoucím uplatnění. Stejnou zkušenost bych doporučila všem,“ shrnuje.

Projekty běží v obou krajích od roku 2015. Skončí 31. 12. 2018. Více zde.


Téma: Zaměstnanost, Zdroj: Úřad práce ČR, Obrázek: Pixabay
25.09.2017 (autor Redakce)



Související

MPSV vyhlásilo výzvu Budování kapacit dětských skupin

vydáno 19.10.2023

V rámci Národního plánu obnovy vyhlásilo MPSV výzvu Budování kapacit dětských skupin. Výzva je zaměřena na podporu zcela nové výstavby, nákupu či rekonstrukce budov za účelem navýšení kapacit dětských skupin. Oprávněnými žadateli jsou subjekty spadající do tzv. občanského sektoru (nadace, obecně prospěšné...

Téma: Vzdělávání / Zaměstnanost

ÚP ČR - Podání přehledu o příjmech a nákladech na bydlení za 3.čtvrtletí 2023

vydáno 27.09.2023

Lidé, kterým Úřad práce ČR vyplácí příspěvek bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči, musí do konce října podat přehled rozhodných příjmů a v případě příspěvku na bydlení i náklady na bydlení vzniklé a uhrazené za 3. kalendářní čtvrtletí 2023. Současně se u této dávky jedná o jeden ze dvou ročních...

Téma: Bydlení / Zaměstnanost

Poslanci schválili novelu zákoníku práce

vydáno 13.09.2023

Poslanecká sněmovna 12.9.2023 schválila novelu zákoníku práce, která jí byla k projednání vrácena Senátem. MPSV předložilo rozsáhlou transpoziční novelu, jež vznikla po diskusích se zaměstnavateli a odbory. Během nich bylo dosaženo kompromisní úpravy týkající se například práce na dálku a pravidel pro tzv. dohodáře....

Téma: Právo a zákony / Zaměstnanost


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz