Od září se zvýší důchody

Všechny důchody, tedy nejen starobní, ale například i invalidní nebo vdovské, vzrostou od září letošního roku o dalších 5,2 %.

U průměrného důchodu to znamená přilepšení o 700 korun. Půjde už o třetí letošní navýšení a celkem tak v roce 2022 důchody vzrostou v průměru o 2 500 korun.

Důvodem další valorizace penzí je růst prakticky všech spotřebitelských cen a rekordně vysoká inflace, kterou zveřejnil Český statistický úřad. Vláda by zvýšení důchodů měla potvrdit nejpozději 19. června.

S ohledem na rostoucí inflaci v posledních měsících vzrostou procentní výměry důchodů, takzvaná základní výměra v souladu se zákonem zůstane stejná. „Růst cen od února dosáhl 5,2 procenta a o stejné procento se zvýší i všechny důchody. Jsem velmi rád, že díky automatické valorizaci aspoň zčásti pomáháme našim seniorům zvládat stávající situaci, kdy zejména vyšší ceny potravin a energií velmi nemile zasahují do jejich peněženek,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Zářijovému zvýšení letos předchází další dvě valorizace. Od ledna dostali důchodci přidáno v průměru 805 korun, o dalších 8,2 procenta (tedy průměrně o 1017 korun) vzroste procentní výměra od června. „V minulých dnech se nám podařilo poměrně přesně zmapovat skupiny, které nejvíce trpí současným zdražováním. Vedle samoživitelek a početnějších rodin s dětmi to jsou právě senioři. V rámci této skupiny jsou na tom nejhůře samostatně žijící senioři s vyššími náklady na bydlení, včetně vytápění nebo elektřiny,“ připomněl ministr Jurečka.

Nejde nicméně o jediný krok, který stát v souvislosti se zdražováním dělá na pomoc seniorům. Početná skupina z nich má už dnes nárok na další podporu ze strany státu, např. příspěvek na bydlení. „Průměrná výše je 4 200 korun. To je příspěvek, který lidem může chodit každý další měsíc, takže je určitě žádoucí, aby ho dostali všichni, kterých se vysoké náklady za energie týkají. Rozhodně je to lepší řešení, než si půjčovat peníze nebo se dál uskromňovat,“ zdůraznil Jurečka. Bližší informace k příspěvku na bydlení a pomoci v energetické krizi naleznete zde. „Velmi bych si přál, aby se ani senioři neostýchali a požádali si o příspěvek na bydlení. Dovolím si vyzvat také jejich rodinné příslušníky, aby pomohli s osvětou a třeba i se samotným vyplněním formulářů. Žádost se dá podat i online bez nutnosti navštívit úřad práce,“ dodal ministr Jurečka s tím, že MPSV nyní intenzivně pracuje na tom, aby zjednodušilo administraci žádostí o příspěvek.

Z důchodového systému se, s ohledem na valorizaci plánovanou na září, vyplatí navíc zhruba 8 miliard korun. Po započtení lednového a červnového navýšení už půjde celkem o asi 28 miliard, přičemž vojáci a policisté dostanou přidáno z rozpočtů ministerstev obrany a vnitra.


11.05.2022 (autor Redakce)Související

Sněmovna schválila návrh zákona, který snižuje důchodový věk zdravotnickým záchranářům

vydáno 07.11.2022

Úprava začne platit od 1. ledna 2023. Současně se rozšířil i nárok na zvýšení starobního důchodu o výchovné ve výši 500 korun například pro všechny, kteří pobírali invalidní důchod a ten se změnil na starobní

Téma: Důchody

Uplatnit nárok na důchod lze i bez návštěvy OSSZ

vydáno 04.11.2022

Klienti, kteří zvažují v současné době podání žádosti o předčasný starobní důchod s datem přiznání ještě do konce roku 2022, ale z důvodu velkého zájmu již nenajdou vyhovující termín pro objednání na příslušnou OSSZ pro sepsání žádosti, mohou v této mimořádné situaci využít tiskopis ČSSZ.

Téma: Důchody

Požádat letos o předčasný důchod může být výhodnější, než čekat na příští rok

vydáno 20.10.2022

Pro seniory, kterým vznikne nárok na starobní důchod v roce 2023, může být výhodnější požádat již letos o předčasný důchod bez výplaty.

Téma: Důchody


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2022, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz