Objem sázek do loterií vzrostl navzdory rekordnímu počtu zrušených herních zařízení

V roce 2015 bylo sázejícími vloženo do hry 152,2 mld. Kč, což je o 10,2 % více než loni. Zároveň však bylo sázejícím vyplaceno na výhrách 121,8 mld. Kč, tedy oproti roku 2014 o 14,1 % více. Příjmy ze hry legálních provozovatelů loterií a jiných podobných her tak činily 30,4 mld. Kč.

K nárůstu objemu finančních prostředků vsazených do hry došlo navzdory tomu, že od roku 2014 až doposud Ministerstvo financí zrušilo z moci úřední rekordních 17 247 herních zařízení. „I přes výborné výsledky Ministerstva financí při rušení herních zařízení se podařilo výrazně zlepšit stávající výši ročního inkasa odvodu z loterií,“ zhodnotil výsledek provozování loterií a jiných podobných her za rok 2015 ministr financí Andrej Babiš. „Inkaso odvodu z loterií a jiných podobných her za rok 2015 činilo 8,1 mld. Kč. Oproti roku 2014 se tedy jedná o nárůst téměř o čtvrt miliardy korun,“ doplnil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Nadto ještě provozovatelé číselných a okamžitých loterií a kursových sázek zaslali za rok 2015 Českému olympijskému výboru finanční prostředky ve výši převyšující 0,5 mld. Kč v rámci uplatněné slevy na dílčím odvodu z loterií a jiných podobných her, což je o 100 mil. Kč více než v roce 2014.

Obdobně jako v roce 2014 se velký nárůst objemu vsazených částek odehrál v oblasti okamžitých loterií a u internetových kursových sázek, jejichž podíl se každý rok zvyšuje a dosahuje z hlediska finančních prostředků vsazených do hry 1/4 celého trhu. Zvýšení objemu vsazených finančních prostředků v roce 2015 je v porovnání s rokem 2014 rovněž patrné u kostek a u karetních turnajů v kasinu. „Považuji za velký úspěch, že nárůst těchto her nastal na úkor videoloterních terminálů a objem vsazených prostředků se tak přesouvá do méně škodlivých her,“ řekl Ondřej Závodský.

U interaktivních videoloterních terminálů se hodnoty vložených částek meziročně propadly o 16,5 % a hodnoty vyplacených výher se snížily o 19,4 %. Celkově tak lidé na videoloterních terminálech ve srovnání s minulým rokem prohrály o 3 mld. Kč méně. „Od roku 2014 jsme začali s masivním rušením videoloterních terminálů, jejichž nesystémové povolování od roku 2007 bylo zásadním problémem, který přispěl k nárůstu závislosti na hracích přístrojích,“ dodal ministr financí. Kromě toho nastal meziroční propad také u objemu vsazených finančních prostředků u internetových karetních turnajů nebo her a lokálních loterních systémů.


Téma: Ekonomika a finance, Zdroj: Ministerstvo financí, Ilustrační obrázek: Hermann
09.06.2016 (autor Redakce)Související

Příjem žádostí do výzvy IROP na terminály a parkovací systémy ukončen

vydáno 17.10.2017

Příjem žádostí do výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), jehož gestorem je Ministerstvo pro místní rozvoj, s názvem „Výstavba a modernizace přestupních terminálů II“ byla ukončena. O dotace, žádá 51 projektů v celkovém objemu 1,15 miliardy korun z EU. Stejně jako v jiných oblastech udržitelné...

Téma: Ekonomika a finance / Samospráva a regiony

Jak projekty z fondů EU pomáhají? Dozvíte se na výstavě fotografií

vydáno 06.10.2017

Dvě desítky vystavovaných fotografií zachycují úspěšné příklady z více než 70 tisíc projektů podpořených z fondů Evropské unie. Během podzimu proběhne výstava fotografií na Hlavním nádraží v Praze a v parku nedaleko Masarykova náměstí v Jihlavě.

Téma: Ekonomika a finance / Volný čas a cestování

Průměrné ceny dopravní a technické infrastruktury obcí

vydáno 05.10.2017

Ministerstvo pro místní rozvoj i letos zadalo Ústavu územního rozvoje zpracování aktualizace publikace „Průměrné ceny dopravní a technické infrastruktury obcí“. Ta by měla usnadnit orientaci v oblasti financování infrastruktury a souvisejícího zabezpečení finančních prostředků pro nové investice.

Téma: Ekonomika a finance / Samospráva a regiony

Anketa

Půjdete k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?

ano  493
ne  72
nevím  29

Hlasovalo 594 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz