NÚKIB - Nová pravidla pro určování provozovatelů základních služeb v odvětví zdravotnictví

V reakci na kybernetické incidenty, kterým v roce 2020 čelila zdravotnická zařízení v České republice, vypracoval NÚKIB ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví novelu vyhlášky č. 437/2017 Sb., o kritériích pro určení provozovatele základní služby (dále jen „vyhláška“).

Účelem této novely bylo změnit určující kritéria v odvětví zdravotnictví tak, aby došlo k rozšíření počtu nemocnic, které jsou určeny jako provozovatelé základních služeb. Provozovatelé základních služeb představují vedle kritické informační infrastruktury a významných informačních systémů jednu ze tří základních kategorií systémů regulovaných zákonem o kybernetické bezpečnosti.

Výsledkem tak je nový text vyhlášky účinný od 1. ledna 2021, který v odvětví zdravotnictví dvě stávající kritéria změnil a dvě nová kritéria přidal (změna se týká speciálních kritérií druhu subjektu). Dle odhadů NÚKIB by na základě těchto kritérií mělo dojít k určení 30 nových nemocničních zařízení jako provozovatelů základních služeb v odvětví zdravotnictví nad rámec stávajících 16.

Výsledný počet závisí na výsledcích individuálních určovacích správních řízení, při kterých dojde k ověření naplnění všech kritérií obsažených ve zmiňované vyhlášce. Tato určovací správní řízení by měla být zahájena v průběhu ledna 2021. Vzhledem k jejich administrativní náročnosti NÚKIB předpokládá, že k finálním rozhodnutím ve věci, a tedy rozšíření počtu provozovatelů základních služeb v odvětví zdravotnictví, dojde postupně v průběhu prvního pololetí 2021. Ze strany nemocnic není třeba v tuto chvíli nic činit, NÚKIB je bude sám z moci úřední kontaktovat.

Celé znění novelizace vyhlášky lze nalézt zde.


Téma: Obrana a bezpečnost / Zdravotnictví, Zdroj: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnostLogo: nukib.cz
14.01.2021 (autor Redakce)Související

Mimořádná a ochranná opatření - co aktuálně platí

vydáno 23.04.2021

V neděli 11. dubna skončil v České republice vyhlášený nouzový stav. Vláda proto schválila sérii mimořádných opatření, kterými Ministerstvo zdravotnictví zavádí protiepidemická opatření na základě pandemického zákona.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví

Kybernetická bezpečnost nemocnic a zabezpečení systémů veřejné správy

vydáno 09.04.2021

V České republice se orgány veřejné správy, školská zařízení, ale i nemocnice stávají stále častěji terčem sofistikovaných kybernetických útoků.

Téma: Obrana a bezpečnost

MŠMT a NÚKIB k digitalizaci vzdělávání a kyberbezpečnosti

vydáno 30.03.2021

V návaznosti na přesun školní výuky do distanční formy v online prostředí vyvstává řada otázek souvisejících s kyberbezpečností ve vzdělávání.

Téma: Obrana a bezpečnost / Vzdělávání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz