https://www.ebe.cz/ebe/prezentace.nsf/i/ram

Nový úsek dálnice D3 byl otevřen, do konce roku je bez poplatku

Dne 24. června byl slavnostně otevřen dokončený úsek jihočeské dálnice D3. Nový, více než 8 kilometrový úsek, spojuje obce Bošilec a Ševětín a navazuje na další stavební úseky budované dálnice. Dálniční úsek bude do konce letošního roku pro řidiče bez poplatku Rychlé spojení na jih Čech je v současné době nejrozestavenější novou dálnicí u nás.

Aby bylo možné nový úsek optimálně dopravně využívat, je součástí zprovoznění i 1 kilometr z vedlejší stavby D3 Ševětín - Borek. Zprovozněno tedy bylo celkem 9,1 kilometrů zbrusu nové dálnice.

„Chci poděkovat Ředitelství silnic a dálnic, Státnímu fondu dopravní infrastruktury, zhotovitelům stavby i zástupcům místních samospráv, díky jejichž spolupráci můžeme otevřít tento úsek řidičům,“ řekl 1. náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. „Nový dálniční úsek zlepší bezpečnost provozu a zvýší rychlost i komfort cestování. Tento nový úsek nebude do konce letošního roku pro řidiče zpoplatněn,“ dodal.

Nově otevřený úsek dálnice měří 8,1 kilometru. Součástí úseku jsou i 4 dálniční mosty a jeden podchod pro pěší. Úsek Bošilec – Ševětín bude primárně sloužit jako náhrada stávající silnice I/3, která ve stávající podobě již nedostačuje potřebám provozu. Nový dálniční úsek řidičům nejen zrychlí jejich cestu, ale zároveň povede k zvýšení bezpečnosti provozu.  

Po otevření úseku Bošilec – Ševětín je stále na dálnici D3 rozestavěno 30,5 kilometrů nové komunikace. Jedná se především o obchvat Českých Budějovic, který tvoří úsek D3 0310/II Hodějovice-Třebonín v délce 12,6 kilometrů a úsek 0310/I Úsilné-Hodějovice s plánovanou délkou 7,2 kilometru. Dále je ve výstavbě i dálnice mezi Ševětínem a Borkem, ze kterého byl zprovozněn již výše zmíněný 1 kilometr. Po zbytku úseku by se měli řidiče svézt již na jaře příštího roku.     

Dálnice D3 bude po svém dokončení sloužit jako hlavní dopravní tepna mezi Prahou a Jihočeským krajem s návazností na dálniční síť v sousedním Rakousku. Po svém dokončení by měla dálnice D3, která bude vedena v trase Praha – České Budějovice – Rakousko, měřit 170 kilometrů. D3 v celé své délce bude součástí evropské silnice E55, která vede ze Skandinávie přes naše území až do Řecka.

Společně s tímto úsekem má Ředitelství silnic a dálnic v současné době v ČR rozestavěno 247,1 km dálnic a silnic I. třídy, z čehož nové úseky dálnic tvoří 131,4 km. Kromě D3 patří mezi nejrozestavěnější dálnice D35, kde je v současné době ve výstavbě 27 kilometrů nové dálnice, a dálnice D11, kde probíhá stavba na celkem 22 kilometrech. Dále se modernizuje 51,9 km dálnice D1 a 63,8 km tvoří novostavby na silnicích I. tříd. Aktuální přehled výstavby najdete v interaktivní mapě ŘSD.


Téma: Doprava, Zdroj: Ministerstvo dopravy, Obrázek: mdcr.cz
25.06.2019 (autor Redakce)Související

Další dvě miliardy na opravy dálnic a silnic, novou bezpečnostní techniku dostanou i letiště

vydáno 02.07.2019

2,14 miliardy korun poputují na opravy a údržbu dálnic a silnic I. tříd ještě v letošním roce. Rozhodl o tom Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Prostředky se budou týkat oprav například na dálnicích D2 u Brna, D1 u Vyškova, D5 v okolí Berouna nebo D8 u státní hranice. Kromě prostředků na opravy silnic...

Téma: Doprava

Čekají nás prázdninové cesty

vydáno 28.06.2019

V letních měsících se na cesty vydává mnohem více řidičů, zároveň jde z pohledu bezpečnosti na silnicích o nejrizikovější období roku. Kromě vyšší intenzity dopravy na hlavních tazích se rovněž na komunikacích pohybuje nejvíce zranitelných účastníků provozu – motocyklisté, cyklisté, chodci.

Téma: Doprava

Každý rok se stane více než tisíc sekundárních dopravních nehod

vydáno 20.05.2019

Nová kampaň ukazuje, jak jim předejít. Sekundární nehody vznikají kvůli nepozornosti řidičů, každý rok se jich na českých silnicích stane více než tisíc. Většinou zcela zbytečně a jenom proto, že řidiči neví, jak mají při nehodě správně postupovat.

Téma: Doprava


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2019, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz