Úvodní stránka

„Novou šanci“ dostalo 317 nezaměstnaných

 

Celkem 317 uchazečů o zaměstnání a 272 zaměstnavatelů se zapojilo do projektu s názvem „Nová šance“, který realizoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) prostřednictvím své Krajské pobočky v Brně. Celkové náklady programu dosáhly 26,5 mil. Kč a poskytl je výhradně Evropský sociální fond.

Cílem programu, který ÚP ČR spustil 1. 9. 2014, byla podpora zaměstnávání lidí, jež byli v evidenci úřadu déle než jeden rok a žijí ve venkovských regionech Jihomoravského kraje. Konkrétně se jednalo o spádové oblasti Boskovice, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Ivančice, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Tišnov, Veselí nad Moravou a Znojmo. Do programu mohlo vstoupit minimálně 300 zájemců, kteří jsou určitým způsobem znevýhodnění na trhu práce.

Podstatou programu byl příspěvek na vyhrazené společensky účelné pracovní místo, na které firma přijala dlouhodobě nezaměstnaného uchazeče. Pokud splnila veškeré podmínky, a zároveň měla i provozovnu na území některého z výše uvedených regionů, poskytl jí Úřad práce ČR měsíční příspěvek ve výši 13 400 Kč. A to po dobu až osmi měsíců.

„Výsledky projektu ukazují, že jsme zvolili správnou cestu. Konečný počet zapojených uchazečů a společností přesáhl původně plánovaný stav. Cíl programu se nám tak podařilo 100% naplnit,“ říká ředitel Krajské pobočky ÚP ČR v Brně Josef Bürger.

Do projektu vstoupilo 183 žen (57,7 % z celkového počtu účastníků) a 134 mužů (42,3 %). Téměř pětině zařazených osob bylo méně než 25 let (19,6 %) a naopak 16,7 % tvořili lidé starší 50 let. Celkem 40 % z podpořených účastníků bylo v evidenci ÚP ČR déle než dva roky.

Z hlediska kvalifikační struktury tvořily největší skupinu vyučení – 45 %. Středoškolské vzdělání s maturitou mělo 35 % účastníků a osob se základním vzděláním bylo 15 %. Vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání pak mělo 5 % z podpořených uchazečů.

„Novou šanci“ dostali účastníci projektu nejčastěji v rámci dělnických profesí a pomocných prací. Firmy je dále zaměstnávaly jako prodavače v prodejnách, administrativní pracovníky, kuchaře, číšníky a servírky, skladníky, švadleny či šičky. Nejvyšší počet dohod uzavřela se zapojenými uchazeči společnost Lesy ČR s. p., dále pak Služby Města Veselí nad Moravou, Forlit, a.s. a ZD SEDLEC.

Důvodem, proč nemohou dlouhodobě evidovaní uchazeči najít zaměstnání, může být např. vysoký nebo naopak nízký věk, zdravotní stav nebo třeba nedostatečné pracovní zkušenosti. Přitom právě oni mohou být, pokud dostanou šanci, loajálními zaměstnanci, kteří budou nakonec pro zaměstnavatele opravdu přínosem,“ upozorňuje Josef Bürger.

V současné době připravuje Krajská pobočka ÚP ČR v Brně nový cílený program. Tentokrát se zaměří na podporu zaměstnanosti dlouhodobě evidovaných uchazečů, kteří žijí v Brně.


Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR

Téma: Práce a zaměstnanost, Zdroj: Úřad práce ČR, Logo: mpsv.cz
10.12.2015 (autor Redakce)


Související
 

Mimořádná výzva na podporu dětských skupin

vydáno 05.12.2016

Vzhledem k velkému zájmu o dětské skupiny ze strany rodičů i potenciálních poskytovatelů vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí novou výzvu podporující vznik a následný provoz této služby péče o děti. O dotaci z Operačního programu Zaměstnanost se mohou ucházet neziskové organizace, obce, kraje, vysoké školy...

Téma: Práce a zaměstnanost / Veřejné finance

V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí

vydáno 15.11.2016

Díky podpoře MPSV a penězům z evropských fondů vzniknou nové mikrojesle. Ze 123 podaných žádostí bylo vybráno 57 nejlepších projektů, z toho sedm v Praze a padesát v regionech, nejvíce v Jihomoravském a Zlínském kraji. První mikrojesle by se měly otevřít na konci jara 2017.

Téma: Veřejné finance / Vzdělání

O příspěvek na dojíždění za prací mohou žádat lidé z celé republiky

vydáno 11.11.2016

Od listopadu 2016 začal Úřad práce ČR poskytovat příspěvek na dojíždění za prací v rámci celé České republiky. Dosud měli uchazeči a zájemci o zaměstnání tuto možnost pouze v rámci pilotního provozu v šesti krajích ČR. Nově mohou lidé žádat také o příspěvek na přestěhování.

Téma: Práce a zaměstnanost

Anketa
 

Kolik korun letos plánujete utratit za vánoční dárky?


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2016, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz