Novela zákona o nemocenském pojištění

Novelu zákona o nemocenském pojištění schválil Senát. Klíčovými změnami, které přináší, jsou snazší cesta k dlouhodobému ošetřovnému a ošetřovnému pro ty, co pečují o své blízké, a delší i pružnější otcovská. Pokud předlohu podepíše i prezident, budou nová pravidla platit již od začátku příštího roku.

Dostupnější dlouhodobé ošetřovné
„Změny v nemocenských dávkách se týkají i péče o lidi, kteří jsou dlouhodobě nemocní, často v posledním stadiu života. Umožní, aby o ně mohli pečovat příbuzní, a mohli pobývat v domácím prostředí v kruhu své rodiny, pokud je to tedy jen trochu možné,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Proto u nevyléčitelně nemocné osoby v takzvaném terminálním stádiu, která vyžaduje dlouhodobou péči, bude nárok na dlouhodobé ošetřovné i v případě, že nebyla hospitalizována. Stačí, když ošetřující lékař potvrdí zdravotní stav pacienta. Cílem novely je také rozšířit možnosti pobytu v domácím prostředí i v ostatních případech dlouhodobé péče. Proto bude o dlouhodobé ošetřovné možné požádat už tehdy, kdy nemocný pobýval v zařízení lůžkové péče nejméně čtyři kalendářní dny (nyní je stanovena podmínka alespoň 7 kalendářních dnů).

Ošetřovné i pro prarodiče
Spolu s úpravou dlouhodobého ošetřovného se mění i ošetřovné (to dostávají například rodiče při onemocnění dětí). Rozšiřuje se především okruh lidí, kteří ho mohou čerpat. „Nebude se vztahovat už jen na ty, co žijí ve společné domácnosti, ale ošetřovné budou moci čerpat i další blízcí příbuzní, kteří se budou o nemocného starat,“ vyzdvihuje ministryně. „U dítěte to může být například i pracující babička nebo dědeček, přestože s rodinou jinak nebydlí,“ dodala Jana Maláčová.

Delší a flexibilnější otcovská
Další změna se týká dávky otcovské poporodní péče, zjednodušeně otcovské. Poslanecká sněmovna schválila prodloužení otcovské ze současného jednoho týdne na týdny dva. Prodlouží se i období, v němž může být dávka poskytována v případě, kdy dítě muselo zůstat v nemocnici v období prvních 6 týdnů života, a to o dobu hospitalizace. „Otec bude mít možnost si vybrat, jestli bude otcovskou čerpat v prvních šesti týdnech po narození dítěte nebo až v šesti týdnech poté, co jeho potomek dostane z nemocnice domů,“ vysvětluje Jana Maláčová. Podle ní tak novela myslí i na případy, kdy je dítě například v inkubátoru a otec se s ním prakticky neodstane v prvních šesti týdnech do blízkého kontaktu.


23.08.2021 (autor Redakce)Související

MPO - Úsporný tarif i odpuštění poplatků za OZE, balíček na pomoc firmám a domácnostem

vydáno 24.06.2022

Úsporný tarif je pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Půjde o fixní částku, kterou za klienta z ročního vyúčtování energií zaplatí stát.

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance / Právo a zákony

Limit pro registraci k DPH a využívání paušální daně vzroste na dva miliony

vydáno 23.06.2022

S účinností od 1. ledna 2023 se zvýší roční limit pro povinnou registraci k DPH z 1 mil. Kč na 2 mil. Kč. Na dvojnásobek od příštího roku vzroste také podmínka limitu ročních příjmů pro vstup do režimu paušální daně.

Téma: Daně / Podnikání / Právo a zákony

U osobních automobilů a vozidel do 12 tun se ruší silniční daň

vydáno 10.06.2022

Vozidla s hmotností do 12 tun se do daňového přiznání nebudou uvádět. Osobní automobily již nejsou předmětem daně a do daňového přiznání se rovněž neuvádí.

Téma: Daně / Podnikání / Právo a zákony


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2022, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz