Novela zákona o nemocenském pojištění

Ti, co pečují o své blízké dlouhodobě nemocné, budou nyní mít snazší cestu k dlouhodobému ošetřovnému a ošetřovnému.

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o nemocenském pojištění, která rozšiřuje možnosti získání obou dávek tak, aby lépe umožňovaly péče o blízké. Změny se týkají také otcovské, která byla prodloužena na dva týdny. Pokud změny schválí Senát a podepíše prezident, vejdou v účinnost od 1. 1. 2022.

Praxe ukázala, že jsou třeba změny v nemocenských dávkách, aby doopravdy pomáhaly ve všech situacích, když potřebujeme pečovat o někoho ze svého nejbližšího okolí. Týká se především lidí, kteří jsou v závěrečné fázi svého života a je v zájmu nás všech, aby tito lidé mohli být, pokud možno, v domácím prostředí a v kruhu své rodiny,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. O dlouhodobé ošetřovné bude možné požádat už za předpokladu, kdy nemocný pobýval v zařízení lůžkové péče alespoň čtyři kalendářní dny (nyní je podmínka 7 kalendářních dnů). Navíc, požádat o vydání rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče, bude možné až do 8 dnů po skončení hospitalizace. „Nebude nutné žádat už v den, kdy byla hospitalizace ukončena, jako tomu je nyní,“ poukazala Jana Maláčová na tvrdost současného zákona. Pokud jde o péči o osoby v takzvaném inkurabilním stavu (pacient vyžaduje paliativní péči a je možné o něj pečovat v domácím prostředí), pak podmínka hospitalizace pro poskytnutí dlouhodobého ošetřovného odpadá úplně.

Spolu s touto úpravou se rozšiřuje i okruh lidí, kteří mohou čerpat ošetřovné. „Nebude se vztahovat už jen na ty, co žijí ve společné domácnosti, ale ošetřovné budou moci čerpat i blízcí příbuzní, kteří se budou o nemocného starat,“ vyzdvihuje ministryně. „U dítěte to může být například babička nebo dědeček, přestože s rodinou jinak nebydlí,“ dodala Jana Maláčová.

Další změna se týká dávky otcovské poporodní péče, zjednodušeně otcovské. Poslanecká sněmovna schválila prodloužení otcovské ze současného jednoho týdne na týdny dva. Dojde také k prodloužení období, v němž může být dávka poskytována, v případě, kdy bylo dítě hospitalizováno v období prvých 6 týdnů života o dobu hospitalizace. „Tatínek bude mít možnost si vybrat, jestli ji bude čerpat v prvních šesti týdnech po narození dítěte nebo až v šesti týdnech poté, co jeho potomek bude propuštěný z nemocnice,“ vysvětlila Jana Maláčová. Podle ní tak novela myslí i na případy, kdy je dítě například v inkubátoru a otec se s ním prakticky neodstane do styku, aby dovolenou čerpal až bude maminka s dítětem z nemocnice doma.


29.07.2021 (autor Redakce)Související

Dodavatelé energie se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou

vydáno 27.09.2021

Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se obracejí stovky spotřebitelů, kterým dodavatelé zvyšují ceny. Jsou mezi nimi i lidé, kteří měli produkt s fixovanou, resp. garantovanou cenou, který se jim teď jejich dodavatel snaží ukončit.

Téma: Ochrana spotřebitele / Právo a zákony

Právo vyžadovat zaplacení neuhrazené pokuty

vydáno 22.09.2021

Právo vyžadovat zaplacení neuhrazené pokuty získají nově policisté, celníci a strážníci.

Téma: Doprava / Právo a zákony

Mimořádná a ochranná opatření - co aktuálně platí

vydáno 22.09.2021

V neděli 11. dubna skončil v České republice vyhlášený nouzový stav. Vláda proto schválila sérii mimořádných opatření, kterými Ministerstvo zdravotnictví zavádí protiepidemická opatření na základě pandemického zákona.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz