Nezaměstnanost v říjnu - 5 %

K 31. 10. 2016 evidoval Úřad práce ČR celkem 366 244 uchazečů o zaměstnání. To je o 12 014 méně než v září, o 64 188 méně než v říjnu 2015 a nejméně od prosince 2008, kdy jich bylo 352 250. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 345 881 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob klesl na 5 % (září 2016 – 5,2 %, říjen 2015 – 5,9 %). Meziročně se o 31 739 zvýšil počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich nabízeli prostřednictvím ÚP ČR 139 063, což je nejvyšší říjnová hodnota od roku 2007. Tehdy jich bylo 143 467. V mezinárodním srovnání byla podle EUROSTATU míra nezaměstnanosti v ČR za září v rámci sezónně neočištěných dat 3,9 %. Aktuální výsledky zveřejnil Úřad práce ČR.



V uplynulém měsíci pokračovalo oživení pracovního trhu, charakteristické stálou masivní poptávkou zaměstnavatelů po nových zaměstnancích. Pokračovaly sezónní práce a velmi pozitivně se projevuje další prohloubení proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli, cíleného přístupu k uchazečům o zaměstnání a v neposlední řadě pak i podpora státu v rámci aktivní politiky zaměstnanosti (APZ). ÚP ČR se daří snižovat podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. V meziročním srovnání je letošní říjnová hodnota nejnižší za poslední dva roky. Zatímco v říjnu 2014 tvořili lidé, kteří byli bez práce déle než rok, 45,9 % z celkového počtu nezaměstnaných a o rok později 45,2 %, letos jejich podíl klesl na 40,9 %.

„V tomto ohledu se pozitivně projevuje i vyšší informovanost zaměstnavatelů o možných nástrojích APZ, které jim naši zaměstnanci v rámci monitoringu představují. Výsledkem úspěšné snahy zaplnit pozice, jež zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR nabízejí, je mimo jiné pokles počtu klientů v evidenci úřadu,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezónních prací, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste.“

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou (1,8 %), Praha-východ (1,9 %), Jindřichův Hradec a Benešov (shodně 2,6 %), Jičín (2,7 %), Mladá Boleslav a Pelhřimov (shodně 2,8 %). Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 33 regionů. Nejvyšší byl v okresech Karviná a Most (shodně 10,4 %), Ostrava - město (9,1 %), Ústí nad Labem (8,9 %), Chomutov a Bruntál (shodně 8,5 %), Děčín (7,5 %), Znojmo, Sokolov a Hodonín (shodně 7 %).
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v říjnu 74 regionů. Největší hlásí okres Praha-západ (o 8,2 %), Rychnov nad Kněžnou (o 7,2 %), Ústí nad Orlicí (o 6,9 %), Klatovy (o 6,8 %), Plzeň-jih (o 6,7 %), Benešov a Havlíčkův Brod (shodně o 5,9 %). Naopak nárůst nezaměstnanosti vykázaly tři okresy - Jeseník (o 2,7 %), Jindřichův Hradec (o 0,4 %) a Písek (o 0,3 %).

Kromě rostoucí ekonomiky se na vývoji na trhu práce pozitivně podepisuje také už zmíněná intenzivní proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli. V rámci monitoringu trhu práce kontaktují jeho zaměstnanci zaměstnavatele v regionu, vyhledávají volné pracovní pozice pro uchazeče o zaměstnání a poskytují jim informace o jednotlivých nástrojích a opatřeních APZ.

„Hlavním plusem monitorovací činnosti ÚP ČR je, že se veškeré údaje dostanou přímo na stůl jednotlivým zaměstnavatelům. Dozví se, co konkrétně v jejich případě mohou využít. Zejména jde o informace, které obvykle nemají čas sledovat. Na základě osobního jednání může Úřad práce ČR připravit nabídku služeb zaměstnavateli skutečně na míru,“ upřesňuje ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Výsledkem spolupráce Úřadu práce ČR se zaměstnavateli je mimo jiné stále vysoký počet volných pracovních míst v databázi ÚP ČR. V uplynulém měsíci jich úřad evidoval celkem 139 063, což je o 1 930 méně než v září, ale o 31 739 více než před rokem. Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze (21 122), ve Středočeském (17 668), v Moravskoslezském (12 450), Jihomoravském (12 023) a Plzeňském (11 709) kraji. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,6 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (13,7), Ústí nad Labem (10,4), Jeseník (10,3), Chomutov (9,4), Sokolov (7,6), Hodonín (7,5), Znojmo (6,3) a Bruntál (6). Z celkového počtu nahlášených volných pracovních míst jich nabízeli zaměstnavatelé ke konci října 41 389 absolventům a mladistvým a 12 365 osobám se zdravotním postižením (OZP).

Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů), pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, svářeče, řezače plamenem a páječe, uklízeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance. Úřad práce ČR proto klade velký důraz na prohloubení poradenství a individuálního přístupu nejen ve vztahu k uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale i k jednotlivým zaměstnavatelům. Za zmínku stojí důraz na organizaci výběrových řízení či předvýběrů vhodných uchazečů o zaměstnání, které ÚP ČR zajišťuje pro zaměstnavatele na základě jejich konkrétních požadavků. V této souvislosti je třeba poukázat také na fakt, že uchazeči o zaměstnání z evidence Úřadu práce ČR nejsou pro zaměstnavatele jediným zdrojem pracovní síly na trhu práce. O tom, kterého zaměstnavatele si zaměstnanec nakonec zvolí, rozhoduje řada aspektů, např. výše mzdy, benefity nebo třeba dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele.

„Právě společensky odpovědné chování zaměstnavatele je jeho velkou konkurenční výhodou. Naprosto stěžejní je pak integrace nového zaměstnance, do které spadá zejména proces zaškolení a celkové adaptace, a v neposlední řadě i dodržení předem dohodnutých podmínek zaměstnání,“ upozorňuje Kateřina Sadílková.

Během října se do evidence ÚP ČR nově přihlásilo 43 275 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem byl jejich počet nižší o 11 051 osob, meziročně pak méně o 2 452 uchazečů. Z evidence naopak odešlo celkem 55 289 klientů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). To je o 9 253 méně než v září a o 1 898 méně než v říjnu 2015. Novou práci získalo 35 728 lidí - o 6 391 méně než v předchozím měsíci a o 1 809 méně než před rokem. Celkem 7 755 z nich ji našlo díky přímé aktivitě Úřadu práce ČR.

V evidenci byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v říjnu 41,6 roku. Mezi evidovanými bylo 119 533 lidí nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 32,6 %. Jak už bylo řečeno, z celkového počtu lidí bez práce bylo těch, kteří jsou nezaměstnaní déle než 12 měsíců, 40,9 % - celkem 149 924 osob. Průměrná délka nezaměstnanosti činí 730 dní.

V uplynulém měsíci bylo bez práce 193 954 žen (53 % z celkového počtu nezaměstnaných) a 53 673 OZP (14,7 % z celkového počtu nezaměstnaných).

Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v oblasti ostrahy, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, taxikářů, zedníků, kamnářů, dlaždičů a montérů nebo pracovníků v gastronomii a manipulačních dělníků.
Na konci října 2016 bylo bez práce 19 845 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Celkový počet mladých lidí bez práce klesl meziměsíčně o 1 209 a meziročně pak o 5 393 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,4 % (září 2016 – 5,6 %, říjen 2015 – 5,9 %).

V uplynulém měsíci opadla hlavní vlna příchodu absolventů do evidence ÚP ČR. Meziměsíčně jich bylo o 1 318 méně. ÚP ČR evidoval k 31. 10. 2016 celkem 16 196 bývalých studentů (říjen 2013 – 37 503, říjen 2014 – 27 930, říjen 2015 – 21 597). V evidenci se objevují nejčastěji absolventi středních škol a učilišť, především pak škol zaměřených na ekonomiku, administrativu, podnikání, gastronomii (kuchař, číšník), hotelnictví, osobní a provozní služby (kadeřník). Naopak velké šance na získání práce v co nejkratší době po ukončení školy mají absolventi vysokých škol, především lékařských fakult, a absolventi technických, zejména strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je také po absolventech řemeslných oborů. Aby ÚP ČR co nejvíce zjednodušil mladým lidem vstup na trh práce, pořádá po celé republice besedy pro žáky středních, ale i vysokých škol, na kterých se účastníci dozvědí řadu potřebných a praktických informací zejména o situaci na trhu práce, kde a jak si hledat práci. ÚP ČR zároveň organizuje burzy práce, přehlídky škol či veletrhy řemesel a vzdělání, na kterých jeho zástupci pomáhají zájemcům zorientovat se na trhu práce a ve vzdělávací nabídce škol. Tak aby vybraný obor žáka nejen bavil, ale aby v něm co nejdříve po absolvování studia našel uplatnění.

„Obrovskou výhodou těchto akcí je fakt, že lidé najdou na jednom místě zástupce zaměstnavatelů a celé řady škol či vzdělávacích institucí. Mohou si prohlédnout práce studentů či se osobně informovat o tom, co která profese obnáší a jaké možnosti studia školy nabízejí. V neposlední řadě se dozví také informace o následném uplatnění na trhu práce. Burzy tak pomáhají nejen budoucím středoškolákům, dlouhodobě nezaměstnaným, ale všem, kteří se zajímají o změnu profese či si chtějí doplnit vzdělání,“ vyzdvihuje Kateřina Sadílková.

Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce ČR zvýšenou péči. V tomto ohledu sklízí úspěch především intenzivní zprostředkovatelská práce ÚP ČR, úzká spolupráce se zaměstnavateli, realizace APZ, kde jde zejména o veřejně prospěšné práce (VPP) a společensky účelná pracovní místa (SÚPM), a intenzívní práce s uchazeči o zaměstnání v rámci poradenských aktivit. V případě uplatnění uchazečů o zaměstnání na VPP není důležitá vysoká kvalifikace či výborný zdravotní stav. Zároveň ale umožňují dlouhodobě nezaměstnanému uchazeči, aby si oživil nebo získal pracovní návyky, a po jejich skončení snáze našel stálou práci. Pokud jde o SÚPM, ta nabízejí klientům možnost získání zaměstnání i ve specializovaných oborech.

Ke konci října podpořil ÚP ČR v rámci nástrojů APZ celkem 35 691 uchazečů a zájemců o zaměstnání. APZ přispívá k zaměstnávání uchazečů prakticky ve všech odvětvích. Zaměstnanost také významně podporují projekty financované z národních i evropských peněz. Postupný úspěch sklízí i nově pilotovaný příspěvek na dojíždění, který ÚP ČR poskytuje od dubna 2016. Do konce října o něj mohli zájemci žádat v sedmi krajích. Od listopadu ho ÚP ČR poskytuje uchazečům a zájemcům o zaměstnání v celé ČR. Nově mohou lidé žádat také o jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací ve výši 50 000 Kč.

Od dubna do konce října 2016 podalo žádost o příspěvek na podporu regionální mobility celkem 844 zájemců, nejvíce v Moravskoslezském (291), Olomouckém (284) a Jihomoravském (108) kraji. Jen v říjnu jich Úřad práce ČR přijal 288. S 357 žadateli už uzavřel dohodu o poskytnutí příspěvku. V jejich rámci přiznal měsíční částku většinou ve výši 1 500 Kč. Podpoření uchazeči nejčastěji dojíždí do práce 10 – 25 km. Jsou mezi nimi lidé různých profesí, např. výrobní dělníci, administrativní pracovníci, učitelé a specialisté v oblasti výchovy a vzdělávání, účetní, řidiči nebo třeba skladníci.

Tradiční vlajkovou lodí v rámci nástrojů APZ, společně se SÚPM, jsou veřejně prospěšné práce. Od ledna do konce října 2016 se podařilo Úřadu práce ČR v jejich rámci umístit 18 319 lidí. VPP jsou určeny pro dočasné pracovní uplatnění uchazečů o zaměstnání, kterým ÚP ČR věnuje při zprostředkování zaměstnání zvýšenou pozornost. Jedná se o pozice v oblasti méně kvalifikovaných a pomocných prací. Úřad práce ČR tato místa vytváří ze zákona jako krátkodobé pracovní příležitosti. Cílem tohoto nástroje APZ je umožnit především dlouhodobě nezaměstnaným uchazečům a klientům se základním vzděláním, aby si osvojili nebo oživili pracovní návyky, a tím pádem zvýšili své šance na získání zaměstnání na volném trhu práce. Smyslem veřejně prospěšných prací je podpora dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. Opakovaně může Úřad práce ČR podpořit stejného uchazeče o zaměstnání pouze výjimečně. V případě, že se jedná o osobu se zdravotním postižením, uchazeče do 30 nebo naopak nad 50 let či rodiče, který pečuje o dítě do 15 let. Případně musí jít o uchazeče, kterému hrozí sociální vyloučení, jestliže se opakovaně prokáže, že nemůže najít zaměstnání na volném trhu práce. Vždy je ale třeba každý takový případ posoudit individuálně. Aby byl tento proces co nejjednodušší, rozhodují o udělení výjimek od 1. 5. 2016 vybraná kontaktní pracoviště ÚP ČR.

Veřejně prospěšné práce zaměstnavatelé nejčastěji využívají při úklidu a údržbě veřejných prostranství a zeleně, pomocných pracích, opravách veřejného majetku, v lesnictví, v charitě, sociálních službách, v rámci zaměstnávání osobních asistentů ve školství či dohledové služby, asistentů prevence kriminality, předáků nebo k zajištění dalších veřejně prospěšných činností. Obce a kraje je mohou využít také při odstraňování následků živelných pohrom nebo jarních údržbách
.
SÚPM vyhrazená hrají prim hlavně u firem, a to napříč všemi obory. Díky podpoře v této oblasti dostalo od začátku letošního roku do konce října šanci získat zaměstnání 10 237 uchazečů. Celkem 52 lidí podpořil ÚP ČR v rámci nově zřízených SÚPM u zaměstnavatele (jde o místa, v jejichž rámci ÚP ČR přispívá na jejich vybavení). Nejčastěji zaměstnavatelé využívají SÚPM ve všeobecné a odborné administrativě, v gastronomii, hotelnictví, úklidu, obchodě, ve výrobě a službách (i osobních), ve stavebnictví, zahradnictví, zemědělství, strojírenství či v charitě. Přijímají na ně řidiče, prodavače, řemeslníky, opraváře, kadeřnice, kosmetičky, účetní, výrobní a montážní dělníky nebo skladníky. Celkem 2 350 nezaměstnaných mohlo na základě příspěvku na SÚPM začít podnikat. Nejčastěji v oblasti osobních služeb, pohostinství, v obchodě, řemeslech či administrativě.

Uchazečům a zájemcům o zaměstnání vydatně pomáhají v návratu na trh práce i rekvalifikační kurzy, které ÚP ČR finančně podporuje. K 31. 10. 2016 se jich účastnilo celkem 2 382 lidí.
Mezi klienty je značný zájem o kurzy zaměřené na základní počítačové dovednosti, o svářečské kurzy, kurzy pro získání řidičských a profesních průkazů a kurzy účetnictví. Pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí se nejčastěji rozhodují lidé mezi 35 – 39, 40 - 44 a 50 – 54 lety. Z hlediska kvalifikace jsou mezi účastníky rekvalifikačních kurzů nejvíce zastoupeni uchazeči s výučním listem, úplným středním vzděláním s maturitou a klienti se základním vzděláním. ÚP ČR může financovat plně nebo částečně tři varianty rekvalifikací – ty, které zajišťuje sám, zvolené rekvalifikace a kurzy u zaměstnavatelů.

Mezi skupiny uchazečů o zaměstnání ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností patří též osoby se zdravotním postižením. Proto i v jejich případě poskytuje ÚP ČR příspěvky na podporu pracovního uplatnění. V rámci chráněných pracovních míst (CHPM) finančně podpořil ke konci října 1 799 OZP (z toho jich 53 vykonává samostatně výdělečnou činnost). Nejčastěji se jedná o pozice určené výrobním, montážním a pomocným dělníkům, řemeslníkům, pracovníkům v osobních a úklidových službách, administrativě, obchodě, prodeji a ostraze, skladníkům, šičkám, operátorům call center apod. Celkem 178 uchazečům přispěl ÚP ČR na provoz CHPM. Na podporu zaměstnanosti OZP poskytl ÚP ČR během 9 měsíců letošního roku celkem 3,55 mld. Kč (za celý rok 2015 – 4,38 mld. Kč, 2014 – 4,1 mld. Kč).

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v předchozím měsíci 83 462 lidí, tj. 22,8 % všech uchazečů vedených v evidenci (září 2016 – 22,7 %, říjen 2015 – 19,8 %). Nezaměstnaní pobírali v průměru 6 590 Kč. O rok dřív ji ÚP ČR vyplácel 85 241 uchazeči o zaměstnání.

Míra nezaměstnanosti podle EUROSTAT (Statistický úřad Evropského společenství), která se používá pro mezinárodní srovnávání a vychází z výsledků za září 2016, ukazuje, že se Česká republika drží dlouhodobě pod průměrem EU. V tomto měsíci měla po SRN v rámci sezónně neočištěných dat 2. nejnižší nezaměstnanost v Evropě (ČR – 3,9 %, EU 8,3 %). V rámci sezónně očištěných dat se ČR stále drží s nejnižší nezaměstnaností na první příčce (ČR 4 %, EU – 8,5 %).

Podrobnosti jsou k dispozici zde. Informace o vývoji nezaměstnanosti v elektronické formě jsou zveřejněny na této internetové adrese.


Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR


Téma: Zaměstnanost, Zdroj: Úřad práce ČR, Ilustrační obrázek: geralt
08.11.2016 (autor Redakce)



Související

MPSV vyhlásilo výzvu Budování kapacit dětských skupin

vydáno 19.10.2023

V rámci Národního plánu obnovy vyhlásilo MPSV výzvu Budování kapacit dětských skupin. Výzva je zaměřena na podporu zcela nové výstavby, nákupu či rekonstrukce budov za účelem navýšení kapacit dětských skupin. Oprávněnými žadateli jsou subjekty spadající do tzv. občanského sektoru (nadace, obecně prospěšné...

Téma: Vzdělávání / Zaměstnanost

ÚP ČR - Podání přehledu o příjmech a nákladech na bydlení za 3.čtvrtletí 2023

vydáno 27.09.2023

Lidé, kterým Úřad práce ČR vyplácí příspěvek bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči, musí do konce října podat přehled rozhodných příjmů a v případě příspěvku na bydlení i náklady na bydlení vzniklé a uhrazené za 3. kalendářní čtvrtletí 2023. Současně se u této dávky jedná o jeden ze dvou ročních...

Téma: Bydlení / Zaměstnanost

Poslanci schválili novelu zákoníku práce

vydáno 13.09.2023

Poslanecká sněmovna 12.9.2023 schválila novelu zákoníku práce, která jí byla k projednání vrácena Senátem. MPSV předložilo rozsáhlou transpoziční novelu, jež vznikla po diskusích se zaměstnavateli a odbory. Během nich bylo dosaženo kompromisní úpravy týkající se například práce na dálku a pravidel pro tzv. dohodáře....

Téma: Právo a zákony / Zaměstnanost


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz