Nezaměstnanost v červnu vzrostla na 3,7 procenta

Nezaměstnanost v Česku se v červnu zvýšila na 3,7 %. Oproti předchozímu měsíci jde o nárůst o 0,1 procentního bodu. Úřad práce ČR k 30. červnu 2020 nově evidoval 38 504 uchazečů o zaměstnání. Je to o 119 lidí více než v květnu. Celkem eviduje ÚP ČR 269 637 uchazečů o zaměstnání. Nejčastěji přicházeli do evidence lidé z oblasti služeb, zejména pohostinství, hotelnictví, dopravy a cestovního ruchu. Stále se hlásí i ti, kteří pracovali ve výše uvedených oborech v Rakousku, Itálii, Německu nebo Švýcarsku.

„Mám radost, že se černé předpovědi některých ekonomů o tom, že budeme mít v červnu půl milionu nezaměstnaných, nenaplnily. Ostatně, udělali jsme pro to všechno. Díky programu Antivirus se nám podařilo udržet pracovní místo téměř třičtvrtě milionu lidí. V tomto ohledu jde o nejúčinnější vládní nástroj na pomoc firmám a zaměstnancům, který výrazně pomáhá zvládat dopady krize,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s tím, že se její resort i přes aktuálně přijatelná čísla připravuje na případný prudký nárůst nezaměstnanosti. „Rozhodně nechceme nic zanedbat. Chystáme balíček zaměstnanosti, jehož součástí je i plán přípravy na masovou nezaměstnanost, a spustíme projekt Outplacement, který bude propuštěným zaměstnancům pomáhat najít novou práci ještě v průběhu výpovědní doby,“ vysvětlila Jana Maláčová.

Uchazeči o zaměstnání
V červnu celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl na 269 637, podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,7 %. V průběhu června se nově zaevidovalo na ÚP ČR 38 504 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 119 osob více a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 6 181 osob více.
Nově evidovaní uchazeči o zaměstnání v červnu přicházeli do evidence ÚP ČR především z oblasti služeb – zejména stravování, maloobchodu, velkoobchodu, hotelnictví, silniční nákladní dopravy a zprostředkování služeb.
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenal ÚP ČR ve 40 okresech, největší v okresech – Mladá Boleslav (o 8,0 %), Praha (o 7,8 %), Karlovy Vary (o 7,3 %), Teplice (o 5,0 %) a Ústí nad Labem (o 4,7 %).
Z evidence v dubnu odešlo celkem 35 011 uchazečů. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 28 608 osob, tj. o 8 730 více než v předchozím měsíci a o 1 272 méně než v červnu 2019.

Podpora v nezaměstnanosti
Podporu v nezaměstnanosti v červnu pobíralo 93 429 uchazečů o zaměstnání. Průměrná výše podpory činila 8 742 Kč. Celkem vyplatil ÚP ČR na podpoře v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci částku 1 040 566 129 Kč.

Pracovní místa
ÚP ČR evidoval k 30. červnu celkem 334 904 volných pracovních míst. To je o 3 854 míst více než v květnu. Na jedno pracovní místo tak připadlo v průměru 0,8 uchazeče.
Zaměstnavatelé měli v červnu obecně největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky a pomocníky ve výrobě, uklízeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních automobilů, kuchaře, zedníky nebo pomocné manipulační pracovníky.
Trh práce ovlivňují kromě aktuální situace také sezónní činnosti, které jsou už v plném proudu. Zájem je o pracovníky v oblasti stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství nebo třeba živočišné a potravinářské výroba a částečně už i v pohostinství a službách. V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření totiž dochází k obnově ekonomických aktivit právě v gastronomii, hotelnictví, ve službách, v dopravě apod. Tedy v oborech, ve kterých došlo ke značným hospodářským ztrátám.


Téma: Zaměstnanost, Zdroj: Úřad práce ČR, Obrázek: Pixabay
07.07.2020 (autor Redakce)Související

Ministerstvo zdravotnictví spustilo dotační program na mimořádné odměny pro zaměstnance poskytovatelů lůžkové péče

vydáno 06.08.2020

Ministerstvo zdravotnictví v návaznosti na usnesení vlády vyhlásilo dotační řízení na mimořádné odměny pro zaměstnance poskytovatelů lůžkové péče. Zájemci mohou o dotaci žádat od 5. srpna 2020 do 5. září 2020. Dotace se poskytuje ke mzdě nebo platu jako odměna za práci ve ztíženém pracovním prostředí, kdy byl...

Téma: Koronavirus / Zaměstnanost / Zdravotnictví

ČSSZ - informace pro zaměstnavatele

vydáno 30.06.2020

V souvislosti s legislativními opatřeními v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „pojistné“), která byla v nedávné době schválena Parlamentem České republiky a jejichž cílem je mj. podpora zaměstnavatelů z důvodu negativních dopadů, které na podnikatelské...

Téma: Sociální zabezpečení / Zaměstnanost

Sněmovna schválila novelu zákoníku práce

vydáno 01.06.2020

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákoníku práce. Součástí novely je zejména ukotvení sdíleného pracovního místa. Tato novinka umožní zvláště rodičům s malými dětmi lépe sladit pracovní a rodinný život. Pro zaměstnavatele je zároveň jednoduchým nástrojem na zavedení kratších pracovních úvazků bez složité...

Téma: Právo a zákony / Zaměstnanost


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz