Na ekologickou osvětu zejména ve školách půjde 35 milionů korun

Ministr Richard Brabec schválil dotace pro 3 desítky projektů z Národního programu Životní prostředí zaměřených na environmentální vzdělávání (EVVO). O tyto projekty měli žadatelé z řad škol, vzdělávacích center, ekocenter, ale i měst a obcí velký zájem. Státní fond životního prostředí ČR přijal žádosti za víc než 93 milionů korun, což bylo čtyřikrát více než původně vymezené prostředky.

Environmentální vzdělávání posílí informovanost dětí i veřejnosti o aktuálních tématech životního prostředí

Dotaci získají projekty zaměřené na aktuální prioritní témata MŽP, jako je změna klimatu a s ní související prevence povodní a sucha. Veřejná správa v obcích, ale i školy se tak velmi brzy mohou zapojit do projektu „Počítáme s vodou“ od ČSOP Koniklec nebo „Pro vodu“ od Nadace Partnerství. Cílem těchto projektů je ukázat reálné příklady hospodaření s dešťovými vodami, úspory pitné vody či využívání šedé vody. Mezi dalšími podpořenými projekty jsou i vzdělávací aktivity pro děti, jako je např. projekt snížení dopadů škod na životní prostředí prostřednictvím mezinárodního programu Ekoškola, a nechybí ani projekty se zaměřením na problematiku černých skládek a odpadů.

„Dotační program naplňuje programové prohlášení vlády, kde jsme se zavázali posílit ekologickou výchovu ve školách [1]. Díky těmto novým osvětovým projektům, které realizují především ekologická centra, školy, vzdělávací organizace ad. pro děti i veřejnost, se zlepší znalosti a povědomí obyvatel napříč Českou republikou o aktuálních problémech životního prostředí. Ti zároveň zjistí, jak se dá těmto problémům předcházet nebo jak oni sami mohou přispět při jejich řešení,“ komentuje ministr Richard Brabec nově schválené projekty na ekologickou osvětu.

„Podpoříme například známý projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017 [2], který motivuje veřejnost, aby změnila přístup k černým skládkám a nakládání s odpadem. Oceňuji, jak se tento projekt každým rokem rozšiřuje a zapojuje se do něj víc a víc lidí. Loni se úklidů skládek účastnilo přes 86 tisíc lidí po celé zemi. Takovéto projekty napomáhají šířit potřebnou osvětu, pocit odpovědnosti k přírodě i k našemu nejbližšímu okolí, což je také důvod, proč tuto akci ministerstvo každoročně zaštiťuje,“ dodává ministr Brabec.

Hlavním cílem schválených projektů je ekologické vzdělávání, výchova a osvěta, tvorba metodik, vzdělávání lektorů a učitelů nebo aktivity zaměřené na interpretaci přírodního dědictví v chráněných oblastech. Úspěšní žadatelé by měli své projekty zrealizovat do konce roku 2018. O podporu environmentálního vzdělávání mohly žádat vedle škol a vzdělávacích center či ekocenter dále územní samosprávné celky, svazky obcí, příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky, veřejné výzkumné instituce, fundace [3], církevní právnické osoby, obecně prospěšné společnosti, spolky, zapsané ústavy, AOPK ČR, Správa jeskyní ČR a správy národních parků.

„Byly vybrány projekty ve třech důležitých podoblastech environmentální prevence. První z nich pomůže ke stabilizaci dlouhodobých a zavedených programů EVVO v rámci předškolního, základního, středního a jiného vzdělávání. Druhá podoblast podpoří a posílí projekty rozvíjející metodické zázemí, kompetence a kvalifikace lektorů a pedagogů pro tvorbu vzdělávacích programů. Další typy projektů podpoří aktivity pro efektivní interpretaci přírodního dědictví a tvorbu informačních nástrojů v oblasti ochrany přírody,“doplňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Maximální výše podpory na jeden projekt činí 80 % z celkových způsobilých výdajů, přičemž projekty na tvorbu metodik a vzdělávání lektorů nebo na interpretaci přírodního dědictví mohly získat minimálně 300 000 a maximálně 1 milion korun. Do výše až 2 milionů korun byly podpořeny projekty v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty.

Seznam schválených projektů

Poznámky:
[1] Programové prohlášení vlády

[2Ukliďme Česko zde a o posledním proběhlém ročníku najdete informace na tomto odkazu

[3] Jedná se zpravidla o nadace, nadační fondy.

Kontakty pro média:
Jana Taušová
zástupkyně tiskové mluvčí MŽP
Tel.: +420 739 242 379
E-mail: 
tiskove@mzp.cz

Lucie Früblingová
tisková mluvčí SFŽP ČR
Tel.: +420 733 142 625
E-mail: 
komunikace@sfzp.cz


Téma: Důchody / Životní prostředí / Vzdělávání, Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, Ilustrační obrázek: Pixabay
09.01.2017 (autor Redakce)



Související

Podávání přihlášek na střední školy pro školní rok 2024/2025

vydáno 30.01.2024

Od 1. února 2024 bude pro veřejnost spuštěn Digitální přihlašovací systém DiPSy pro podávání přihlášek na střední školy pro školní rok 2024/2025. Uchazeči a jejich rodiče mohou přihlášky podávat do 20. února. Přihlášku lze poprvé podat zcela online s využitím identity občana či jiné národní identifikační autority....

Téma: Vzdělávání

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Změna kompetencí České inspekce životního prostředí od 1. 1. 2024

vydáno 14.01.2024

V souvislosti se změnou zákona o ochraně přírody a krajiny již České inspekci životního prostředí nebudou příslušet žádné kontrolní kompetence ve vztahu k fyzickým osobám nepodnikajícím. Tuto kompetenci budou mít nadále pouze obecní úřady obcí s rozšířenou působností, krajské úřady a ostatní orgány ochrany přírody....

Téma: Životní prostředí


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz