Mrtvých na silnicích je letos nejvíc za 4 roky, březen statistiky příliš nevylepšil

V období ledna až března 2020 bylo v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikacích v České republice podle předběžných informací usmrceno 103 osob, tj. meziročně o 15 více. Po třech letech, ve kterých nebylo v prvním čtvrtletí usmrceno více než 88 lidí se tak jedná o téměř shodný počet jako před čtyřmi lety (106). Na nárůstu počtu obětí se významně podílely nehody, kdy řidič jel nepřiměřenou rychlostí, nevěnoval se řízení, přejel do protisměru či srazil chodce na přechodu.

„Po nepříznivém začátku roku ovlivnila situaci na silnicích mimořádná situace kolem epidemie koronaviru a související vládní opatření omezující pohyb. V březnu meziročně poklesl jak počet nehod, tak lehkých i těžkých zranění. Ani v posledním měsíci se ale bohužel nepodařilo významně snížit počet úmrtí. Celková bilance čtvrtletí je u smrtelných nehod horší než v loňském roce,“ řekl vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold. 

Zatímco celkový počet těžce i lehce zraněných se v období března pohyboval v meziročním srovnání vždy pod hodnotami roku 2019, do 14. března byl počet nehod letos vyšší. Počet usmrcených se dostal pod loňské hodnoty až 23. března. Po dobu šesti dní od 21. do 26. března nebyla na silnicích v České republice usmrcena ani jedna osoba. Celkem takových dní bylo v březnu 9, v minulém roce však bylo v březnu evidováno 10 dní bez obětí na životech.


 „Důrazně varuji před tím, aby řidiči podlehli klamnému pocitu bezpečí a volnějších pravidel, který v mnoha lidech evokuje nižší hustota dopravy způsobená nouzovým stavem. Nepřiměřená rychlost spolu s nevěnováním se řízení patří dlouhodobě k nejčastějším příčinám tragických dopravních nehod. Lidé v boji proti šíření koronaviru projevují silnou vlnu solidarity a vzájemné ohleduplnosti. Prosím řidiče, aby si odpovědnost a rozumné chování přenesli i na silnice. Záchranáře, hasiče a policisty potřebujeme v tomto období na jiných místech než u dopravních nehod,“ zdůraznil Neřold.


Slova vedoucího samostatného oddělení BESIP, Tomáše Neřolda, doplňuje ještě Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i: „Za jednu z oblastí s nejvyšším potenciálem snížení fatálních a závažných následků nehod pokládám (ne)používání zádržných systémů. Dlouhodobě třetina usmrcených a pětina těžce zraněných nebyla ve vozidlech připoutaná bezpečnostním pásem. Zobecnit lze také to, že čím nižší třída komunikace, tím vyšší podíl nepřipoutaných, např. na silnicích III. tříd a místních komunikacích téměř polovina usmrcených osob nebyla připoutaná".


Téma: Doprava, Zdroj: Ministerstvo dopravy, Obrázek: Pixabay
02.04.2020 (autor Redakce)Související

Drony v ČR budou od příštího roku létat dle nových pravidel

vydáno 28.05.2020

K 31. prosinci 2020 začnou platit v České republice a celé Evropské unii nová pravidla pro provoz bezpilotních letadel, zpravidla označovaných jako „drony“. Z důvodu soustředění se na priority spojené s bojem proti šíření nákazy COVID 19 se posouvá původně avizovaný termín, kterým měl být 1. červenec letošního roku....

Téma: Doprava

Vláda navrhne snížení DPH na ubytování a vstupenky, rozhodla také o otevření všech železničních a silničních přechodů s Německem a Rakouskem

vydáno 27.05.2020

Pořadatelé sportovních a kulturních akcí a také podnikatelé v ubytovacích službách by mohli ušetřit pět procent na DPH. Automobiloví dopravci by mohli ušetřit na silniční dani dokonce čtvrtinu. Počítá s tím návrh zákona, který schválila vláda.

Téma: Daně / Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony

Aktuální informace pro české firmy ke vstupu zahraničních občanů do ČR za účelem zaměstnání v zemědělství a potravinářství

vydáno 27.05.2020

Souhrn informací pro české podniky z oblasti zemědělství, které zaměstnávají pracovníky ze zahraničí.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Volný čas a cestování / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz