MPSV a ÚP ČR podporují zaměstnavatele osob se zdravotním postižením

Dne 30. června 2018 končí přechodné období, během kterého se zaměstnavatelé zaměstnávající osoby se zdravotním postižením (OZP) mohli připravit na přechod od vymezování či zřizování chráněného pracovního místa (CHPM) k „Uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce“. Chtějí-li tito zaměstnavatelé, i po změně zákona o zaměstnanosti, žádat o příspěvky na podporu zaměstnávání OZP na chráněném trhu práce, musí mít s Úřadem práce České republiky (ÚP ČR) uzavřenou „Dohodu o uznání za zaměstnavatele osob se zdravotním postižením“ (dohoda o uznání). Stejně jako noví zaměstnavatelé OZP, kteří příspěvek nepobírali, a hodlají o něj teprve požádat.

Podle nové právní úpravy jsou do konce letošního června za uznané zaměstnavatele považovány ty firmy, kterým ÚP ČR od 1. 1. 2018 poskytoval příspěvek podle § 78 zákona o zaměstnanosti, ve znění účinném do 31. 12. 2017, a zároveň splňují zákonem stanovené podmínky.

Splnění podmínek pro uzavření dohody o uznání ověřuje ÚP ČR, a to i provedením místního šetření přímo na pracovištích zaměstnavatele. Jednou z těchto podmínek je bezhotovostní výplata mzdy nebo platu 80 % zaměstnancům se zdravotním postižením. Tato podmínka platí od roku 2012. Změna právní úpravy od 1. 1. 2018 vymezila období, ve kterém se splnění této podmínky sleduje, a to na 12 měsíců přede dnem podání žádosti o uzavření dohody o uznání.

Protože podle legislativy účinné do 31. 12. 2017 byla stejná podmínka sledována pro vymezení či zřízení CHPM v období 1 měsíce předcházejícího dni podání žádosti o vymezení či zřízení CHPM, někteří zaměstnavatelé OZP tuto podmínku podle nové metodiky MPSV a ÚP ČR nesplňovali. MPSV proto zpřesnilo dosavadní metodický postup. ÚP ČR bude posuzovat podmínku bezhotovostní výplaty zvlášť za jednotlivé měsíce v průběhu sledovaného období, tedy v průběhu 12 měsíců, které předcházejí dni, kdy zaměstnavatel podal žádost o uzavření dohody o uznání. Dohodu o uznání pak ÚP ČR uzavře se zaměstnavateli na dobu 3 let.

Přesto však není možné vyloučit, že některý ze zaměstnavatelů ani na základě takto upravené metodiky předmětnou podmínku nesplní. O změně legislativy informovalo MPSV v průběhu loňského roku prostřednictvím tematicky zaměřených seminářů, které organizovala Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR. Zároveň byli zástupci zaměstnavatelů a organizace zastupující OZP členy pracovní skupiny podílející se na přípravě této legislativní změny.

Od začátku letošního roku do 20. 6. 2018 přijal ÚP ČR celkem 3 235 žádostí o uzavření dohody o uznání. Na trhu práce aktuálně působí 3 210 zaměstnavatelů, kteří požádali o příspěvek na zaměstnávání OZP.

OZP patří mezi skupiny uchazečů o zaměstnání ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností. Proto jim stát, potažmo ÚP ČR, věnuje zvýšenou péči při zprostředkování zaměstnání. Jen během uplynulého roku podpořil v rámci nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti 8 552 OZP. Na podporu jejich zaměstnanosti poskytl v roce 2017 celkem 5,72 mld. Kč. Podrobnější informace jsou uvedeny zde. Ke konci května nabízeli zaměstnavatelé z celkového počtu nahlášených volných pracovních míst (VPM) 14 576 pozic vhodných pro OZP. Nejvíce šancí na získání práce měli lidé se zdravotním postižením v Praze (2 719 VPM), ve Středočeském (1 478 VPM), v Jihomoravském (1 425 VPM) a Moravskoslezském (1 302 VPM) kraji. Nejčastěji se jedná o pozice v oblasti ochrany a ostrahy, pro uklízeče, v informačních službách nebo třeba pomocné práce ve výrobě. V evidenci ÚP ČR bylo k 31. 5. 2018 celkem 41 462 OZP (18,1 % z celkového počtu nezaměstnaných).

Ke konci předchozího měsíce podpořil ÚP ČR finančně v rámci zřízení pracovních míst pro OZP 1 455 osob se zdravotním postižením (z toho jich 40 vykonává samostatně výdělečnou činnost). Celkem 182 uchazečům o zaměstnání přispěl ÚP ČR na provoz pracovního místa pro OZP a OZP – samostatně výdělečně činnou.


02.07.2018 (autor Redakce)



Související

MPSV vyhlásilo výzvu Budování kapacit dětských skupin

vydáno 19.10.2023

V rámci Národního plánu obnovy vyhlásilo MPSV výzvu Budování kapacit dětských skupin. Výzva je zaměřena na podporu zcela nové výstavby, nákupu či rekonstrukce budov za účelem navýšení kapacit dětských skupin. Oprávněnými žadateli jsou subjekty spadající do tzv. občanského sektoru (nadace, obecně prospěšné...

Téma: Vzdělávání / Zaměstnanost

ÚP ČR - Podání přehledu o příjmech a nákladech na bydlení za 3.čtvrtletí 2023

vydáno 27.09.2023

Lidé, kterým Úřad práce ČR vyplácí příspěvek bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči, musí do konce října podat přehled rozhodných příjmů a v případě příspěvku na bydlení i náklady na bydlení vzniklé a uhrazené za 3. kalendářní čtvrtletí 2023. Současně se u této dávky jedná o jeden ze dvou ročních...

Téma: Bydlení / Zaměstnanost

Poslanci schválili novelu zákoníku práce

vydáno 13.09.2023

Poslanecká sněmovna 12.9.2023 schválila novelu zákoníku práce, která jí byla k projednání vrácena Senátem. MPSV předložilo rozsáhlou transpoziční novelu, jež vznikla po diskusích se zaměstnavateli a odbory. Během nich bylo dosaženo kompromisní úpravy týkající se například práce na dálku a pravidel pro tzv. dohodáře....

Téma: Právo a zákony / Zaměstnanost


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz