Úvodní stránka

Ministerstvo vnitra neplatí dodavatelům a software využívá bez souhlasu jeho autorů

 

Ministerstvo vnitra neplatí nejen za provoz Czech POINTů, jak o tomto víkendu informovala Česká televize, ale také již 8. měsíc neplatí za provoz Portálu veřejné správy. Od 1. 7. 2011 se zástupci Ministerstva vnitra vyhýbají jednání s dodavateli portálu, kterým dlouhodobě poskytují nenaplňované přísliby zajištění finančního pokrytí poskytovaných služeb. Výsledkem je stav, kdy je Portál veřejné správy provozován zcela v režii svých dodavatelů, kteří ho sami o své vůli vypojit nemohou - jedná se o primární informační systém státu garantovaný zákonem.

Na rozdíl od systému Czech POINT, kdy je již po dvou měsících neplacení (smluvně není podle informací České televize pokryto období od 1. 1. 2012) náměstkem Radkem Šmerdou avizováno, že situace bude vyřešena jednacím řízením bez uveřejnění na zajištění půlroční podpory, pak v případě Portálu veřejné správy Ministerstvo vnitra po více jak půlročním období příslibů finančního narovnání s dodavateli začalo tvrdit, že za nic platit vlastně nemusí, protože vše vlastní. Přitom si samo v roce 2007 zadalo právní posudek od renomované advokátní kanceláře, který veškerá práva dodavatelů osvědčil a na základě kterého služby do 30. 6. 2011 Ministerstvo vnitra odebíralo a řádně za ně i platilo.

Dlužné plnění související s provozem Portálu veřejné správy, které ministerstvo prokazatelně přijímá a neplatí za něj, činí ke konci února 2012 cca 14 mil. Kč.

Součástí tohoto plnění jsou nejen aplikace a jejich provoz, ale například aktualizace obsahu, kdy jen v měsíci lednu z důvodu legislativních změn došlo ke změnám v cca 150 zákonech, které se dotkly cca 150 dalších. V případě Portálu veřejné správy se jednalo o změny na řádově desítkách tisíc stránek.

Portál veřejné správy poskytuje od roku 2003 prostřednictvím řešení společnosti EBE občanům informace o úřadech, jejich působnostech, činnostech a agendách. Občané prostřednictvím tohoto řešení získávají například informace o tom, kde vyřídí cestovní doklady, kde a jak mohou žádat o dávky, jak postupovat při změně trvalého bydliště, kde vyřídí přídavky na dítě, co potřebují k založení firmy a podobně. Řešení společnosti EBE na Portálu veřejné správy má v současné době cca 1 mil. stránek a využívá ho denně cca 15 tis. uživatelů (od roku 2003 již přes 30 mil. uživatelů).

Společnost EBE, po neúspěšných pokusech o smírné řešení s Ministerstvem vnitra, umístila dne 27. 2. 2012 do svých aplikací na Portálu veřejné správy proklamaci informující o nezákonnosti užití řešení EBE ze strany Ministerstva vnitra. Proklamace byla umístěna na cca 500 tis. stránek Portálu veřejné správy. Jde o postup běžný u všech nezákonně používaných softwarových řešení.

V případě Ministerstva vnitra je však pro veřejnost alarmující fakt, že se ministerstvo jakožto orgán státní správy, který přímo zastřešuje a koordinuje složky výkonné státní moci potírající softwarové pirátství, samo softwarového pirátství porušováním autorských práv třetích stran prostřednictvím svých zástupců dopouští.

Kontakt:

European Business Enterprise, a.s.

tel.: 323 601 531
fax: 323 602 025
e-mail: info@ebe.cz
http://www.ebe.cz

Téma: Portál veřejné správy, Zdroj: Redakce
28.02.2012 (autor Redakce)


Související
 

Ministr Dan Ťok: Zveřejňujeme přehledy smluv a faktur za resort dopravy

vydáno 05.03.2015

Na webových stránkách Ministerstva dopravy jsou zveřejněna další otevřená data. Jedná se o přehledy uzavřených smluv a uhrazených faktur nejen ministerstva, ale také jeho podřízených organizací. Po zveřejnění výše platů a odměn vedoucích pracovníků ministerstva jsou tak veřejnosti k dispozici další informace o...

Téma: Veřejné finance

Ministerstvo zdravotnictví smlouvy nad 50 tisíc zveřejňuje už 4 roky

vydáno 04.03.2015

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes požádal dopisem jednotlivé členy kabinetu a centrální úřady, aby začaly zveřejňovat všechny nově uzavírané smlouvy nad 50 tisíc korun, pokud tak ještě nečiní.

Téma: Zdravotnictví

Kolem Portálu veřejné správy se strhly tahanice, šetří je policie

vydáno 10.09.2012

Pražští detektivové se podle zjištění Práva zabývají spory kolem projektu ministerstva vnitra na internetový Portál veřejné správy.

Téma: Portál veřejné správy

Anketa
 

Navštěvují nebo navštěvovaly Vaše děti jesle?

Hlasovalo 118 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz