Směrnice NIS2

Nový Zákon o kybernetické bezpečnosti


Ministerstvo vnitra nedokáže vysvětlit výroky svého ministra

Ministr vnitra Jan Kubice v rámci poslaneckých interpelací v Poslanecké sněmovně dne 2. 2. 2012 prohlásil, že "... veškeré technické prostředky, na kterých je provozována stávající část Portálu veřejné správy i licence aplikačního softwaru, jsou ve vlastnictví Ministerstva vnitra, tudíž za jeho užívání není na místě platit jakémukoli externímu subjektu".

Společnost European Business Enterprise, a.s., jakožto poskytovatel licencí aplikačního software Portálu veřejné správy (počátkem března byl Portál veřejné správy provozovaný od roku 2003 odpojen od internetu), se proti tomuto tvrzení veřejně ohradila a formou žádosti o poskytnutí informací podle § 13 zák. č. 106/1999 Sb. si dne 29. 2. 2012 vyžádala od Ministerstva vnitra plný text právního stanoviska nebo jiný podklad, na jehož základě ministr vnitra toto nepravdivé prohlášení provedl.

Ministerstvo vnitra v rámci odpovědi na tuto žádost ze dne 27. 3. 2012 ovšem nebylo schopné výroky svého ministra ani doložit ani vysvětlit. Ředitel odboru rozvoje projektů a služeb eGovernment Ing. Jiří Krump v dopise doslova uvedl následující: "Ministerstvo vnitra nemá k dispozici právní stanovisko ve věci údajného neoprávněného používání aplikačního software při provozu informační části Portálu veřejné správy, které by Vám (pozn. společnosti EBE) mohlo postoupit." a dále "Ministerstvo vnitra v současné době intenzivně pracuje na analýze veškerých dostupných podkladů k problematice licenčních práv k užívání aplikace software v informační části Portálu veřejné správy."

Do dnešního dne žádná analýza Ministerstva vnitra k dispozici není a jedinou změnou tak zůstává odchod ředitele Ing. Jiřího Krumpa z Ministerstva vnitra, ke kterému došlo od 1. 6. 2012. Postup odpovědných zástupců Ministerstva vnitra tak spíše budí dojem, že cílem není softwarové pirátství vyřešit, ale spíše rozmělnit odpovědnost.

Pokládáme tedy otázku, jak je možné, že ministr vnitra v Poslanecké sněmovně České republiky uvádí z hlediska autorského a vlastnického práva tak zásadní tvrzení, které nemá právně podloženo?

Ministerstvo vnitra odebíralo v období od 1. 7. 2011 do 8. 3. 2012 služby spojené s provozem Informační části Portálu veřejné správy v celkové hodnotě převyšující 14 mil. Kč bez DPH a stále za ně nezaplatilo.

Softwarové pirátství je trestným činem, který stát vždy tvrdě potírá. Pokud se ho dopustí stát sám, je ovšem softwarové pirátství přijatelným způsobem pořizování majetku?!

Příloha: Odpověď Ministerstva vnitra na žádost o poskytnutí informací ze dne 27. 3. 2012



Téma: Portál veřejné správy, Zdroj: Redakce
12.06.2012 (autor Redakce)



Související

Kolem Portálu veřejné správy se strhly tahanice, šetří je policie

vydáno 10.09.2012

Pražští detektivové se podle zjištění Práva zabývají spory kolem projektu ministerstva vnitra na internetový Portál veřejné správy.

Téma: Portál veřejné správy

U veřejných zakázek již není možné podávat námitky

vydáno 26.06.2012

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže svým rozhodnutím ze dne 18. června 2012 přepisuje zákon o veřejných zakázkách. Podle úřadu již není možné v případě jednacího řízení bez uveřejnění podávat žádné námitky.

Téma: Veřejné zakázky / Portál veřejné správy

Portál veřejné správy byl odpojen od Internetu

vydáno 09.03.2012

Domény, na kterých byl v provozu od roku 2003, byly přesměrovány na informaci o jeho nedostupnosti na webovských stránkách Datových schránek.

Téma: Portál veřejné správy


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz