Kvůli práci v zahraničí nemůže rodina úplně přijít o rodičovský příspěvek

Vyplácení rodičovského příspěvku u rodin využívajících možnosti příhraničního zaměstnání stále provázejí problémy. Veřejná ochránkyně práv se opakovaně setkává s případy, kdy rodina v České republice nedostává žádný příspěvek v důsledku „sporů“ o to, kdo ho má vyplácet.

Ochránkyni se sice daří pomáhat rodičům, kteří se na ni s tímto problémem obracejí, ale ani náprava v jednotlivých případech zatím nepřináší systematickou změnu praxe. K řešení by podle ochránkyně přispělo např. důkladné proškolení zaměstnanců poboček, které se s příhraničním zaměstnáváním setkávají.

Problém lze dobře ilustrovat na jedné z posledních úspěšně vyřešených stížností rodiny z Ústeckého kraje. Matce dítěte byl v ČR přiznán a vyplácen rodičovský příspěvek. Poté, co doložila, že otec začal dojíždět za prací do Německa, úřad práce určil, že příslušným k výplatě rodičovského příspěvku se stává Německo. Výplatu dávky zastavil a odkázal matku, ať si o ni požádá v Německu. Dítěti však bylo v této době přibližně 18 měsíců a v Německu se rodičovský příspěvek vyplácí pouze do 14 měsíců věku. Matka tedy nedostávala rodičovský příspěvek ani z Německa, ani z České republiky.

Postup úřadu práce považuje veřejná ochránkyně práv za nesprávný. Podle evropských koordinačních nařízení mělo sice Německo přednostně vyplácet rodičovský příspěvek z důvodu výdělečné činnosti otce dítěte v Německu, ale sekundárně měla tuto povinnost i Česká republika z důvodu bydliště dítěte. Úřad práce měl sám aktivně kontaktovat příslušný německý orgán a předat mu žádost o přiznání rodičovského příspěvku. V případě, že německý orgán nereagoval a nezačal dávku vyplácet, měla Česká republika prozatímně poskytovat dávku do doby vyřízení věci v Německu a finanční vyrovnání následně řešit s německým orgánem.

Jelikož se rodičovský příspěvek v Německu vyplácí pouze do 14 měsíců věku dítěte, lze předpokládat, že rodina neměla na dávku v Německu již nárok. Úřad práce tak měl v souladu s českými právními předpisy vyplácet matce zbývající rodičovský příspěvek až do u nás stanoveného limitu 220 000 Kč.

Úřad práce po šetření veřejné ochránkyně práv přislíbil obrátit se neprodleně na příslušnou instituci v Německu, aby ověřil nárok matky na rodičovský příspěvek z Německa. Následně rozhodne o doplatku rodičovského příspěvku z České republiky z důvodu bydliště dítěte.


Téma: Sociální zabezpečení, Zdroj: Veřejný ochránce práv, Logo: ochrance.cz
02.12.2015 (autor Redakce)



Související

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Rodiny samoživitelek a samoživitelů mohou nadále čerpat náhradní výživné, výplata proběhne i zpětně

vydáno 01.11.2023

Prezident republiky podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky. Novela z dílny MPSV tak začne platit v listopadu. To pomůže především samoživitelkám a samoživitelům, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného. Náhradní výživné bude vypláceno i zpětně, aby navázalo na předchozí...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

MPSV - Náhradní výživné

vydáno 30.08.2023

Náhradní výživné bude pokračovat. Sněmovna schválila návrh MPSV na prodloužení pomoci samoživitelkám o dva roky.

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz