Kde v Praze vyřídit registr vozidel

V okamžiku, kdy prodáváte, kupujete či likvidujete auto, je potřeba tuto informaci sdělit na registru vozidel, kde také provedete přepis na nového majitele. Jak registry vozidel fungují?

Co je to registr vozidel?

Registr vozidel je seznam obsahující údaje a informace o silničních motorových vozidlech, jejich majitelích a držitelích, jakož i osobách s požadovaným oprávněním k řízení vozidel. Záznamy jsou vedeny obecními úřady s rozšířenou působností. Na registr vozidel a řidičů se mimo jiné hlásí i informace o zcizení vozidla, získáte zde nebo si vyměníte řidičské a profesní průkazy.

Kupující se v zásadě stává novým vlastníkem zakoupeného automobilu, když je podepsána smlouva s prodejcem a je zaplacen poplatek za auto. Aby však byla oficiálně a ve všech dokumentech uvedena jako oprávněný vlastník, a mohla tak rozhodovat o vozidle, měl by být nákup nahlášen příslušným institucím.

Registr vozidel provádí následující úkony:

  • Přihlášení nového či dovezeného vozidla
  • Registraci historických a sportovních automobilů
  • Převody vozů
  • Dočasné vyřazení automobilu z evidence registru vozidel (odevzdání registračních značek do depozitu)
  • Trvalé vyřazení automobilu z registru vozidel
  • Zápisy a výmazy zástavního práva k vozidlu
  • Opisy a výpisy dat z registru vozidel
  • Zápisy změn v technickém průkaze

Jak přihlásit vůz v registru vozidel?

Po podpisu smlouvy mezi prodávajícím a kupujícím je vozidlo převedeno na jinou osobu. Pokud je vůz zakoupen tímto způsobem, měl by se kupující ohlásit u příslušného registru vozidel. Podle adresy trvalého bydliště či sídla podnikání si najděte příslušný úřad kam spadáte. Jste-li z Prahy, můžete zvolit například registr vozidel Praha Bohdalec, registr vozidel Břevnov, Vyšehrad nebo Vysočany. V případě, že nechcete čekat ve frontách, můžete se objednat na určité datum a čas pomocí online rezervace.
K žádosti o přihlášení nového vozidla potřebujete několik dokumentů: technický průkaz vozidla, doklad o technické prohlídce, protokol o evidenční kontrole, souhlas vlastníka k zaregistrování vozidla (pokud je odlišný od provozovatele, například leasingová společnost), platný doklad o sjednaném povinném ručení. V určitých případech musíte doložit také doklad o zástavním právu, u nových vozů i speciální papírovou značku, osvědčení o registraci vozidla ORV (OTP), osobní doklady provozovatele a vlastníka, atd. Při registraci osobního vozu uhradíte správní poplatek ve výši 800 Kč.

Převod vozidla

Provádíte-li převod vozidla, pak je nutné doložit dokumenty jako jsou technický průkaz k vozu, doklad o absolvování technické prohlídky, souhlas vlastníka k zaregistrování vozidla, případně plnou moc, protokol o evidenční kontrole, platný doklad o sjednaném povinném ručení, opět u zástavy doklad o zástavním právu, osvědčení o registraci vozidla ORV (OTP) a nezapomeňte také osobní doklady provozovatele a vlastníka.
Všechny potřebné formuláře vám poskytnou na úřadě s rozšířenou působností na odboru dopravy, případně si je můžete stáhnout na internetu.


23.11.2020 (autor Komerční článek)Související

Nouzový stav a mimořádná opatření - co aktuálně platí

vydáno 19.01.2021

Od pondělí 5. října 2020 0.00 hodin platí na území České republiky nouzový stav z důvodu zhoršené epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2. O jeho vyhlášení podle čl. 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky rozhodla vláda. Na základě předchozích souhlasů udělených Poslaneckou...

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví

Dálniční známky je nejlepší nakupovat v předstihu

vydáno 12.01.2021

Přesto, že je systém nákupu nových elektronických dálničních známek jednoduchý, při jejich pořizování mohou vznikat chyby. Nejlepší je proto pořídit si je v předstihu. Motoristé si tak vše v klidu zkontrolují a případné chyby opraví.

Téma: Doprava

Aktuální opatření v dopravě

vydáno 11.01.2021

Shrnutí aktuálních opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru, které se týkají dopravy.

Téma: Doprava / Koronavirus / Volný čas a cestování


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz