Již rok provozuje armáda leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji

Rok zajišťuje leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji Armáda České republiky. V neděli 1. ledna 2017 poprvé vzlétl armádní vrtulník W-3A Sokol s osádkou ze stanoviště letecké záchranné služby v Bechyni k ostrému zásahu.

Během ročního působení na stanovišti v Bechyni ošetřili záchranáři 611 pacientů při 592 vzletech vrtulníku W-3A Sokol. Počáteční půlroční provoz od svítání do soumraku byl 1. července 2017 nahrazen 24hodinovou službou (nepřetržitým provozem). Během nočního provozu provedli vojáci 65 zásahů, z toho 54 do terénu.
„V Karlovarském kraji, odkud pocházím, plní armáda leteckou záchrannou službu od roku 1991 k plné spokojenosti všech stran. Těší mě, že stejně dobře se tohoto úkolu zhostili vojáci i v Jihočeském kraji," uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová.

„Provozováním letecké záchranné služby poskytuje armáda své schopnosti občanům. Vojenský zdravotnický personál během reálných zásahů získává i cenné zkušenosti, které využije také ve prospěch vojáků v zahraničních operacích,“ zhodnotil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Tým tvoří dvacet dva zdravotníků - vojáků z povolání
Provoz letecké záchranky zajišťují příslušníci 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích a Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny Armády České republiky. Obsluhují tři kraje – Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský, a to ze dvou míst: z letiště v Líních u Plzně a z Bechyně.

Tým tvoří dvacet dva zdravotníků-vojáků z povolání, kteří se rekrutují z Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny Armády České republiky. Ti slouží jak v Plzni-Líních, tak v Bechyni. Vojáky dále doplňuje i třináct civilních zdravotníků, kteří působili u předchozího provozovatele. Jsou to čtyři lékaři a devět záchranářů.

„Výsledkem provozování letecké záchranné služby z letiště v Líních u Plzně a z Bechyně je bezmála 1086 letových hodin ve prospěch pacientů ve třech krajích našeho působení. Během roku jsme plně využili externí zaměstnance a na obou stanovištích poskytujeme služby na stejně vysoké úrovni. V minulém roce jsme ošetřili 1313 pacientů z toho 232 ve ztížených nočních podmínkách,“ zhodnotil lékař a náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR plukovník Zdeněk Pašek.


Téma: Zdravotnictví, Zdroj: Ministerstvo obrany, Obrázek: Ministerstvo obrany
05.01.2018 (autor Redakce)Související

Téměř polovina hodnocených ledů do nápojů v restauracích nesplnila zdravotní a hygienické limity

vydáno 12.01.2018

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se při kontrole provozoven společného stravování v roce 2017 zaměřili mj. na kontrolu mikrobiologických požadavků u nabízených pokrmů, surovin a kuchyňských a výrobních zařízení. Cílem kontrol bylo ověřit, zda přítomnost patogenních organismů nepřekračuje...

Téma: Zdravotnictví / Zemědělství

Lékaři vydávají od nového roku eRecepty, za listinné recepty nebudou sankcionováni

vydáno 03.01.2018

Od 1. ledna 2018 jsou lékaři povinni vydávat elektronické recepty (dále eRecept). „Ujišťuji občany - pacienty, že změnu téměř nepocítí a léky na svůj recept vždy dostanou. Lékařům garantuji, že za případné vystavení listinných receptů nebudou v roce 2018 sankcionováni,“ řekl na tiskovém briefingu ministr...

Téma: Zdravotnictví

Od roku 2018 se zásadně mění očkovací kalendář pro děti i dospělé

vydáno 21.12.2017

Od 1. ledna 2018 se zásadně mění nastavení českého očkovacího kalendáře, a to včetně počtu aplikovaných dávek a intervalů mezi nimi. Poslanecká sněmovna schválila dne 30. 6. 2017 novelu zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, kde v části věnované hrazeným službám dochází ke změnám a k rozšíření úhrady...

Téma: Zdravotnictví

Anketa

Byl Vám již vystaven eRecept?

ano  93
ne  78
nevím, co to je  23

Hlasovalo 194 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2018, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz