Jaká odvětví průmyslu byla nejvíce postižena během koronakrize?

Koronakrize zasáhla celý svět. Jak už je nyní patrné, nepůjde o krátkodobý problém. Současná situace má samozřejmě dopad i na ekonomiku, přičemž některá odvětví byla postižena více než jiná.

Dopad koronakrize na ekonomiku

Koronavirus SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 ochromily v podstatě celý svět. Nejenže se jedná o nebezpečí pro zdraví i životy některých jedinců, ale zároveň mají nepříznivý vliv na globální ekonomickou situaci. Ačkoli se po jarních měsících mohlo zdát, že jde pouze o krátkodobý problém, z něhož se ekonomika rychle vzpamatuje, nyní už je zřejmé, že to tak jednoduché nebude. Současná koronakrize dopadla na většinu ekonomických sektorů, nicméně některé jsou postiženy více než jiné. Právě na ty se přitom zaměříme na následujících řádcích.

Mezinárodní cestovní ruch a ubytování

Dlouhodobě platí, že je mezinárodní cestovní ruch podstatným ekonomickým sektorem světa. Uzavírání hranic ovšem musí mít dopad právě v tomto odvětví. Ačkoli se v průběhu letních měsíců hranice otevřely, mnozí dopravci zlevnili a lidé mohli využít např. slevové kupóny na FlixBus, takže cestování do zahraničí nebylo ochromeno úplně, stejně byl cestovní ruch díky strachu z nákazy výrazně utlumen. Tento sektor přitom v průběhu předešlých 10 let permanentně rostl a v celosvětovém měřítku podporuje 10 % všech pracovních míst.

V současné době se zdá, že v roce 2020 se počet zahraničních turistů sníží o 58 až 78 %, což může mít opravdu výrazný dopad na celý tento ekonomický sektor, a to především v zemích, jejichž ekonomika na turismus nejvíce závisí. Odhaduje se, že v důsledku současné situace může zaniknout mnoho menších firem a globálně je ohroženo až 100 milionů pracovních míst. Oblast cestování se přitom netýká jen samotných dopravců, ale také ubytovacích zařízení, stejně jako restaurací, jež se soustředí na zahraniční klientelu. Ty mohly mít problém i v létě, kdy byly otevřené.

Automobilový průmysl

Automobilový průmysl je nejdůležitějším odvětvím českého průmyslu, neboť představuje cca desetinu hrubého domácího produktu ČR. Opět se přitom ukazuje, že problémem nebyly pouze jarní měsíce. Podle dostupných dat totiž i během léta poklesla meziroční výroba motorových vozidel (vyjma motocyklů) a návěsů cca o 52 %. Automobilový průmysl tak společně s cestovním ruchem patří k nejpostiženějším sektorům české a s největší pravděpodobností i evropské ekonomiky.

Automobilový průmysl sužuje hned několik potíží. Lidé samozřejmě v době krize utrácejí spíše za nutné věci a nákup nového vozu si odpustí. Ačkoli se tedy např. blíží marketingová akce Black Friday, během níž nakupující utratí enormní množství peněz, motorových vozidel se zřejmě nijak výrazně týkat nebude. Na automobilový průmysl navíc negativně působí i tlak Evropské unie na snížení emisí CO2. Aktuálně to tedy podle některých předpokladů vypadá, že v příštím roce může jen v Evropě přijít o práci v automobilkách a u jejich dodavatelů minimálně 100 000 lidí!

Dopad koronakrize na další odvětví

Koronakrize nemá největší dopad pouze na cestovní ruch a automobilový průmysl, ale také na další odvětví. Výrazně bylo postiženo např. stavebnictví (výroba stavebních a montážních materiálů), logistika, stejně jako oblast spotřebního zboží a maloobchodu (bez potravin). Postiženy ale samozřejmě byly i další sektory. Na druhou stranu některým oblastem se daří více než před vypuknutím tohoto globálního problému. Nárůst tak zaznamenal rozvoj jídla, stejně jako prodej drogerie, lékárenských produktů i sportovního vybavení, které je možné využít doma.


12.11.2020 (autor Komerční článek)Související

Nouzový stav a mimořádná opatření - co aktuálně platí

vydáno 02.12.2020

Od pondělí 5. října 2020 0.00 hodin platí na území České republiky nouzový stav z důvodu zhoršení epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2. O jeho vyhlášení podle čl. 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky rozhodla vláda. Na základě souhlasů udělených Poslaneckou sněmovnou vláda...

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví

ÚP ČR rozšiřuje úřední hodiny v celé ČR

vydáno 01.12.2020

Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemické situace rozšiřuje Úřad práce ČR od středy 2. 12. 2020 úřední hodiny na všech kontaktních pracovištích v celé republice. Lidé mohou samozřejmě i nadále komunikovat s ÚP ČR elektronicky. Osobní návštěva tak není vždy nutná. Úřad práce ČR doporučuje klientům, aby zasílali své...

Téma: Koronavirus / Zaměstnanost

Do třetího stupně PES přejde Česko ve čtvrtek

vydáno 30.11.2020

Do třetího stupně protiepidemického systému PES přejde Česká republika ve čtvrtek 3. prosince. Na dalším postupu v rozvolňování epidemiologických opatření se shodla vláda na mimořádném jednání v neděli 29. listopadu 2020.

Téma: Koronavirus / Podnikání / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz