https://www.pragodata.com/ict-bezpecnost-a-kyberbezpecnost#sofie

Jak bezpečně nakupovat na internetu?

Nakupování na internetu je stále rozšířenější. Stávající situace spojená s protiepidemickými opatřeními a zvýšeným důrazem na bezpečnost mu ještě více nahrává.

Jak ale nejít vstříc nebezpečí přímo samotnými online nákupy? Poradíme vám.

Kontrola zákonných údajů

Seriózní obchodník nemá důvod se skrývat. E-shop je tak již na první pohled transparentní a netají se svou identitou.

Každý obchodník v Česku má povinnost navíc uvádět na svém webu tzv. zákonné údaje. Musí zde být uveden subjekt nebo obchodní jméno, dále IČO, DIČ, bankovní spojení, povinné je rovněž uvést fyzickou adresu, sídlo společnosti, kontaktní údaje a odpovědné osoby.

Tyto informace jsou ověřitelné v některém z veřejných rejstříků (rejstřík obchodní, případně i živnostenský). Na tuzemském portálu www.nic.cz si navíc můžete zkontrolovat i údaje o vlastníkovi domény.

Dostupné obchodní podmínky a reklamační řád

Na internetovém obchodě byste měli mít k dispozici kompletní obchodní podmínky. Obchodník sice nemá povinnost je přímo zveřejnit, nicméně většina e-shopů je volí jako cestu, jak spotřebitele informovat o náležitostech kupní smlouvy. Právě to už stanovuje občanský zákoník jako povinnost.

Zákon o ochraně spotřebitele zase určuje, že prodávající musí kupujícího seznámit s rozsahem, podmínkami a způsobem uplatnění práva z vadného plnění. Stejně tak musí sdělit, kde reklamaci uplatnit.

Spokojené reference nakupujících

Spolehlivý e-shop poznáte i podle pozitivních referencí. Velmi dobrou ilustraci toho, jak vidí obchod ostatní, vám poskytne například český internetový srovnávač Heuréka. V něm najdete recenze nejen na zboží, ale i na konkrétního obchodníka.

Podobně se můžete podívat i na to, co si o dotyčném e-shopu myslí uživatelé služeb vyhledávače Google. Případně si projděte i diskusní fóra. Představu o úrovni služeb si můžete udělat i prostřednictvím portálu Vaše Stížnosti, který provozuje časopis dTest.

Pozor na nízké ceny

Neuškodí si před nákupem porovnat cenu. A to nejen proto, abyste ušetřili, ale především z toho důvodu, abyste se nenapálili.

V lepším případě můžete narazit například na elektroniku z tzv. šedého dovozu. To vám způsobí problémy s potenciální reklamací. Horší scénář může znamenat dokonce i to, že jste měli tu čest s podvodníkem, který si sice vezme vaše peníze, ale zboží nepošle žádné.

Pokud chcete skutečně výhodně nakoupit, můžete se podívat na aktuální slevy a slevové kupóny do českých e-shopů, které najdete například na Megakupon.cz.

Neplaťte předem

Pokud si nemůžete být jisti tím, jestli je obchodník spolehlivý, nikdy za zboží neplaťte předem, ať už kartou nebo bankovním převodem. Rozhodně striktně ignorujte jakékoli žádostí o sdělení čísla karty, bezpečnostního kódu nebo data její platnosti. A to ať už e-mailem nebo telefonicky.

Využijte raději nákup na dobírku a zaplaťte zboží až při jeho převzetí. Naději na to, že se svých peněz ještě domůžete, máte i tehdy, když dobírku zaplatíte a až po otevření balíku zjistíte, že v něm není to, co jste očekávali. Obraťte se na policii, která dokáže pozdržet vydání dobírkové částky odesílateli.


07.06.2021 (autor Komerční článek)Související

ČOI - kontroly internetových prodejců

vydáno 25.06.2021

Česká obchodní inspekce kontrolovala v 1. čtvrtletí tohoto roku dodržování právních předpisů v oblasti internetového prodeje. Provedla celkem 890 kontrol a nedodržení příslušné legislativy zjistila ve více než 50 %.

Téma: Ochrana spotřebitele

Ve státní svátek 8. května opět platí zákon o zákazu prodeje

vydáno 05.05.2021

Česká obchodní inspekce upřesňuje na základě mnoha novinářských, spotřebitelských i podnikatelských dotazů, že zákon zakazující prodej ve vybrané státní svátky 8. května 2021 platí.

Téma: Ochrana spotřebitele

Začala sezóna farmářských trhů

vydáno 30.04.2021

Příchod jara je v České republice již více než deset let spojen také se startem sezóny oblíbených farmářských trhů.

Téma: Ochrana spotřebitele / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz