IPS pomáhají zájemcům už 21 let

Tisíce žáků osmých a devátých tříd základních škol a jejich rodičů se už obrátilo s žádostí o pomoc na zaměstnance Informačních a poradenských středisek (IPS), která fungují od roku 1994 na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR (ÚP ČR). Řadě z nich dokázali specialisté pomoci s výběrem vhodného studijního oboru a s orientací ve vzdělávací nabídce škol. Cílem této činnosti je nasměrovat budoucí studenty tak, aby měli po ukončení vzdělání co největší šance najít práci.

Informační a poradenská střediska jsou určena nejen mládeži, ale také rodičům, výchovným poradcům na školách či pedagogům. Zamířit do nich mohou i například rodiče po rodičovské dovolené, lidé se zdravotním postižením nebo třeba zájemci nad 50 let. Zkrátka všichni, kteří mají zájem o změnu profese nebo se zajímají o možnosti dalšího vzdělávání.

„Pokud se člověk obrátí na zaměstnance IPS, dozví se nejen to, o čem konkrétní povolání je, co musí zájemce splňovat pro jeho výkon, jaké požadavky mají zaměstnavatelé v konkrétním oboru, ale také to, kde je možné takový obor vystudovat a jaké má reálné šance, že po absolvování studia najde práci,“ vysvětluje ředitelka Odboru zprostředkování a poradenství Generálního ředitelství (GŘ) ÚP ČR Věra Kolmerová.

V IPS najdou zájemci také informace o jednotlivých typech škol a jejich oborech, o jejich náročnosti, požadavcích na zdravotní stav žáků a počtech přijímaných budoucích studentů.

Největší část klientů tvoří už zmínění žáci vycházející ze základních škol. Právě pro ně a jejich rodiče bývá výběr nejvhodnějšího oboru nesnadným úkolem a konečné rozhodnutí pak ovlivní jejich budoucí nejen profesní, ale i osobní život. Proto je nutné, aby je skutečně dobře promysleli. Ve hře je mnoho faktorů. K volbě povolání se mládež připravuje v rámci vyučování, na každé škole funguje výchovný poradce a poradenským službám v této oblasti se věnují i další instituce.

„Při zodpovědné volbě povolání je třeba posoudit nejen studijní a osobní předpoklady žáka, ale také poznat trh práce a jednotlivá povolání. Obě oblasti je nutné mezi sebou pečlivě porovnávat a hledat, kde jsou ve vzájemném souladu,“ upozorňuje Eva Síkorová z Oddělení poradenství a dalšího vzdělávání GŘ ÚP ČR.

Specialisté IPS realizují skupinová i individuální poradenství, v jejichž rámci se věnují žákům základních i středních škol. Obrátit se na ně mohou i v případě, že se během studia potýkají s nějakými problémy (např. chtějí ukončit školu, přestoupit na jinou apod.). Poradenství nabízí ÚP ČR i těm, kteří už dostudovali, ale chtějí si zvýšit nebo změnit kvalifikaci. Zájemci se mimo jiné dozví jak správně hledat zaměstnání, jak napsat životopis, motivační dopis či se připravit na přijímací pohovor. Všechny tyto služby poskytuje ÚP ČR klientům zdarma.


Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR


Téma: Zaměstnanost, Zdroj: Úřad práce ČR, Logo: mpsv.cz
22.05.2015 (autor Redakce)Anketa

Vyrábíte si doma ovocné šťávy?

ano  43
ne  32
někdy  22

Hlasovalo 97 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz