Hasicí přístroj by měl hasit

Hasicí přístroje jsou důležitým bezpečnostním protipožárním prostředkem. Na jejich rychlém a funkčním použití často závisí i záchrana lidského života. Na kontrolu jednoho z nejrozšířenějších typů hasicího přístroje v ČR se zaměřila kontrola České obchodní inspekce. Jednalo se o práškový hasicí přístroj, který je díky své univerzálnosti a nízkým pořizovacím nákladům nejvíce užívaný. Tento druh je využíván zejména v domácnostech, malých provozovnách, obchodech a garážích. V některých státech Evropské unie, jsou rovněž povinnou výbavou automobilů.

Celkem bylo kontrolováno 14 typů výrobků u 18 hospodářských subjektů, kdy nedostatky byly zjištěny u 5 typů výrobků. Za porušení informační povinnosti uložili inspektoři kontrolovaným subjektům pokuty ve výši 3000 korun. U 1 typu výrobku nebyl splněn požadavek na hasicí schopnosti pro požáry, inspektoři na tento typ hasicího přístroje vydali zákaz distribuce v počtu 2795 kusů v hodnotě více než 370 000 korun.

Česká obchodní inspekce uskutečnila kontrolní akci, kdy předmětem byly přenosné práškové hasicí přístroje s hmotností náplně 1 kg nabízené v tržní síti České republiky. Tento typ hasicích přístrojů je rozšířeným zbožím a je v nabídce v marketech, v e-shopech i na prodejnách čerpacích stanic. Akce byla zaměřena na povinné značení hasicího přístroje podle ČSN. Dále pak u výrobců na kontrolu prohlášení o shodě, které mimo jiné obsahuje identifikační číslo o výrobci nebo dovozci, IČO, technickou dokumentaci, popis výrobku (nařízení vlády č. 173/1997 Sb.), včetně certifikátů vydaných akreditovanými osobami. U vybraných hasicích přístrojů bylo zajištěno provedení zkoušky hasicí schopnosti akreditovanou osobou Strojírenského zkušebního ústavu Brno.

Celkem bylo provedeno 21 kontrol u 18 subjektů. Z toho bylo 11 distributorů a 7 výrobců, což byly všichni výrobci v České republice.

Zjištěná porušení a uložené sankce

- u 4 distributorů, kteří provozují internetový obchod, bylo zjištěno porušení povinností zákona o ochraně spotřebitele (§ 9 odst. č. 634/1992 Sb.), kdy k výrobkům nebyl přiložen návod na použití nebo neobsahoval předepsané náležitosti – návody k použití. Za to byla ve 3 případech uložena pokuta příkazem na místě, každá ve výši 1000 korun a v 1 případu byl uložen zákaz prodeje 1 typu výrobku v hodnotě 999 korun. V jednom případě bude zahájeno správní řízení.

- u 1 distributora byl zjištěn nedostatek povinného značení výrobků, kdy u hasicího přístroje GP-1XABC/MP polského výrobce byl na přístroji uveden jako dovozce do ČR. Distributorovi bylo uloženo termínované opatření poskytnout údaje související s předmětem kontroly. Distributor opatření splnil.

- dále byl proveden odběr 5 typů práškových hasicích přístrojů, kdy u 1 výrobce přístroj nevyhověl v požadavku na hasicí schopnosti pro požáry. Na tento výrobek byl vydán zákaz uvádění na trh a distribuce u 2 subjektů (u výrobce a distributora).

- U 1 výrobce bude zahájeno správní řízení pro nesplnění požadavků na hasební schopnost hasicího přístroje

Další kontrolované náležitosti, jako například posouzení shody výrobků a značení evropskou značkou shody CE s uvedením čísla notifikované osoby, značení hasicích přístrojů podle požadavku příslušného technického předpisu byly bez závad.

Kontakt pro média: Mgr. Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI tel.: 602 105 376, e mail: jfrohlich@coi.cz


Téma: Ochrana spotřebitele, Zdroj: Česká obchodní inspekce, Ilustrační obrázek: Pixabay
11.01.2017 (autor Redakce)



Související

Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu

vydáno 27.03.2024

Pokud uvažujete o změně dodavatele elektřiny nebo plynu, vyzkoušejte srovnávač nabídek Energetického regulačního úřadu, nyní s novou funkcí načítání dat z faktury dodavatele. Srovnávač ERÚ aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu.

Téma: Ochrana spotřebitele

Nastavení záloh na dodávku energií

vydáno 19.02.2024

Energetický regulační úřad řeší ve zvýšené míře důsledky špatně nastavených záloh na dodávky energií. Ty mohou ve vyúčtování vést nejen k vysokým nedoplatkům (nízké zálohy), ale i přeplatkům (vysoké zálohy) až v řádu desetitisíců, které někteří dodavatelé odmítají svým zákazníkům vracet. V období, kdy mnoha...

Téma: Ochrana spotřebitele

Vysoká kvalita potravin oceněných značkami KLASA a Regionální potravina

vydáno 24.01.2024

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně uskutečňuje kontrolní akce se zaměřením na potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina. Výsledky za rok 2023 potvrdily, obdobně jako v minulých letech, jejich velmi vysokou jakost a bezpečnost. Z hlediska zjištění SZPI se jedná o jednu z nejméně...

Téma: Ochrana spotřebitele


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz