Garanční fond lépe ochrání klienty cestovních kanceláří, ke zdražení zájezdů není důvod

Klienti cestovních kanceláří budou od poloviny příštího roku ještě více chráněni. Díky novele zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, která včera prošla prvním čtením v Poslanecké sněmově, budou zákazníci nakupující zájezdy požívat vysokého standardu ochrany spotřebitele jako je tomu v západních evropských zemích. Zdražení přitom není opodstatněné.

Ministerstvo nepředpokládá, že by se povinný příspěvek cestovní kanceláře do garančního fondu výrazně projevil na ceně zájezdu, neboť pro první rok návrh zákona počítá s výší ročního příspěvku 0,1 % z tržeb za zájezdy (z každé 1.000 Kč – příspěvek do garančního fondu 1,- Kč). Tuto cestu zvolili sami zástupci cestovních kanceláří. MMR nabízelo podobný model jako např. v Německu, kde se zákonem regulují zálohy. To obě asociace cestovních kanceláří striktně odmítly.
 
Díky nové právní úpravě zákazník před zakoupením zájezdu nebo spojených cestovních služeb obdrží vždy přesné informace nejen o charakteru nakupovaných služeb, ale i o způsobu jejich zajištění pro případ úpadku cestovní kanceláře. Výdaje občanů na dovolenou rozhodně nejsou nízké, navíc i význam dovolené pro každého z nás je nezanedbatelný, tedy právo musí chránit zákazníky i v těchto záležitostech.
 
Vedle ochrany zákazníka při nákupu zájezdu, se rozšiřuje ochrana na nákup tzv. „spojených cestovních služeb“, což je nový pojem. Zjednodušeně lze říci, že jde o reakci na online prodeje některých kombinací cestovních služeb. Tato ochrana sice není tak široká jako u zájezdu, ale zákazník bude mít i v tomto případě nárok na informace a za určitých podmínek i na vrácení zaplacených částek a případně přepravu zpět do místa odjezdu.
 
Díky srovnatelné právní regulaci ve všech členských státech EU a EHP bude novelou posílena nejen ochrana zákazníků, ale i přeshraniční prodej zájezdů a spojených cestovních služeb a tedy i konkurenceschopnost podniků. Novelou tedy plníme směrnici EU.


14.12.2017 (autor Redakce)Související

Na osvobození od placení místního poplatku mají někteří jen 15 dnů

vydáno 09.01.2018

Od roku 2018 se mění pravidlo pro ohlášení nároku na osvobození od placení místních poplatků. Pokud poplatník neohlásí obecnímu úřadu údaj rozhodný pro osvobození nebo úlevu od poplatku včas, nárok mu zanikne.

Téma: Právo a zákony / Samospráva a regiony

Vláda schválila numizmatickou novelu

vydáno 08.01.2018

Vláda České republiky schválila dne 3. ledna 2018 návrh zákona, kterým se mění zákon o České národní bance a zákon o oběhu bankovek a mincí, a kterým se zrušuje zákon č. 76/1976 Sb., o ražbě československých dukátů, a postoupila jej Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, která bude návrh zákona projednávat jako sněmovní...

Téma: Ekonomika a finance / Právo a zákony

Igelitové tašky už nemohou být zdarma

vydáno 03.01.2018

Od nového roku musí být „igelitová“ taška zpoplatněna. Změnu přináší novela zákona o obalech. Česko se tak připojilo k řadě dalších zemí EU, které nezpoplatněné „igelitky“ zakázaly z ekologických důvodů. Od začátku tohoto roku jsou tedy povinně zpoplatněny plastové odnosné tašky. Výjimku představují velmi lehké...

Téma: Právo a zákony

Anketa

Byl Vám již vystaven eRecept?

ano  93
ne  78
nevím, co to je  23

Hlasovalo 194 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2018, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz