https://www.pragodata.com/ict-bezpecnost-a-kyberbezpecnost

Finanční správa začíná vyplácet žádosti o nový kompenzační bonus

Počínaje dnem 16. března 2021 začínají finanční úřady napříč republikou vyplácet nový kompenzační bonus ve výši 1000 Kč denně. Žádat o něj je možné zpětně od 1. února a zatím nejdéle do 31. března, tedy nejvýše o 59 tisíc korun. Online žádost je dostupná ze stránek Finanční správy nebo na www.mfcr.cz/novy-bonus.

Zákon o novém kompenzačním bonusu prošel legislativním procesem na konci února a od 2. března 2021 začala Finanční správa s přijímáním žádostí živnostníků, společníků malých s. r. o. a osob pracujících na dohodu. Pro vyplácení nového bonusu bylo nezbytné vytvořit technicky funkční systém kontroly, zpracování a vyplácení žádostí o podporu. Nový kompenzační bonus je totiž vyplácen za odlišných podmínek a vzniká nově podnikatelům, u kterých došlo ke snížení příjmů z jejich podnikatelské činnosti alespoň o 50 % oproti měsíčnímu průměru za srovnávací období. „Novým nastavením cílíme na větší okruh žadatelů. Kompenzovat totiž budeme nejen přímé omezení v důsledku vládních nařízení, ale jakýkoliv propad příjmů o více než polovinu, třeba i v důsledku nižší poptávky.“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Podat žádost je stejně jako v loňském roce možné e-mailem, datovou schránkou, poštou či osobně na podatelně. Aktuální novinkou je odeslání online žádosti prostřednictvím nově spuštěného online finančního úřadu dostupného ze stránky www.mojedane.cz. Výhodou tohoto podání je možnost sledovat, v jaké fázi vyřízení se vaše žádost nachází. „Nejpohodlnějším způsobem vyplnění žádosti je využití naší webové aplikace, která urychlí zpracování i následné vyplacení bonusu. Umožňuje také automatický výpočet nároku, protože ne všichni žadatelé dosáhnou na maximální částku 1 000 Kč za každý den,“ řekla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová. Maximální výplata kompenzačního bonusu je totiž nově zastropována právě do výše reálných měsíčních příjmů žadatele ve vybraném srovnávacím období.

Zákon zavádí dvě bonusová období, únor a březen 2021, která nejsou spojena s trváním nouzového stavu. Další bonusová období odpovídající kalendářnímu měsíci může vyhlásit vláda při pokračování restriktivních opatření. Pokud si žadatel požádal o původní kompenzační bonus za období od 1. do 15. února 2021, může požádat o nový kompenzační bonus, který mu bude snížen o již vyplacenou částku. Maximální možná výše podpory za únor 2021 tak může dosáhnout 28 000 Kč.

V případě osob vykonávajících práci na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti zůstává výše nového kompenzačního bonusu na původní částce 500 Kč denně. O tuto částku mohou nově při splnění podmínek žádat i podnikatelé a společníci, kteří jsou nemocensky pojištění, a to za každý den, kdy jim byla nařízena izolace či karanténa. Podmínkou je, že už za daný den nejsou příjemci nového kompenzačního bonusu.


Téma: Koronavirus / Podnikání, Zdroj: Finanční správa ČR, Logo: financnisprava.cz
16.03.2021 (autor Redakce)Související

Změny při dovozu zásilek nízké hodnoty od 1. července

vydáno 14.05.2021

Legislativa Evropské unie stanovuje, že od 1. července 2021 budou účinná nová pravidla při dovozu zásilek nízké hodnoty (do 22 EUR) poštovními operátory a expresními přepravci ze zemí mimo EU.

Téma: Daně / Podnikání / Právo a zákony

Finanční správa posiluje zabezpečení pokladních zařízení pro EET

vydáno 13.05.2021

Finanční správa ukončuje 1. 6. 2021 podporu zastaralých šifrovacích protokolů TLS, které již nezaručují bezpečnou komunikaci mezi pokladním zařízením používaným k evidenci tržeb.

Téma: Daně / Podnikání

Změny v rotační výuce ZŠ

vydáno 12.05.2021

Od 17. května budou bez rotací fungovat 1. stupně ZŠ v celé ČR a 2. stupně v krajích Pardubickém, Plzeňském, Královéhradeckém, Karlovarském, Libereckém, Středočeském a v Praze.

Téma: Koronavirus / Vzdělávání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz