Evropské dotace na rozvoj vysokých škol: nedočerpání hrozí u projektů za 1,3 miliardy korun

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil poskytování, čerpání a použití peněz určených na zlepšení infrastruktury vysokých škol ve spojitosti s výzkumem. Kontrola, která se zaměřila na období mezi lety 2007 a 2015, se týkala sedmi projektů v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun. Celkem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) rozdělilo v programovém období 2007 až 2013 v rámci kontrolované prioritní osy operačního programu „Věda a výzkum pro inovace“ 12,6 miliardy korun. Evropské dotace šly především na výstavbu nových budov, nákup zařízení a přístrojů a na modernizaci starších objektů.

Z kontrolované prioritní osy se MŠMT rozhodlo podpořit celkem 66 projektů. U sedmnácti z nich, které získaly dotaci v celkové výši 1,3 miliardy korun, univerzity dosud nezačaly s realizací. Podle NKÚ hrozí, že tyto projekty se nepodaří do konce roku 2015 dokončit, a tedy že se část dotací nepodaří dočerpat.

Ministerstvo důsledně kontrolovalo přípravu i samotný průběh projektů, a to včetně veřejných zakázek. Účinnost systému kontrol dokazuje i fakt, že NKÚ v zadávacích řízeních odhalil jen formální pochybení nebo chyby, které výběrová řízení neovlivnily. Podle NKÚ ale ministerstvo častými změnami v dokumentaci programu ztěžovalo příjemcům orientaci v pravidlech čerpání dotací. Zvyšovalo tak administrativní zátěž pro příjemce prostředků i pro samotné úředníky ministerstva. MŠMT například do srpna 2014 vydalo 7 verzí příručky pro žadatele, 15 verzí pravidel pro výběr dodavatelů a 38 metodických pokynů.

Ministerstvo při rozhodování o tom, zda projekty podpoří, zohledňovalo jejich očekávané přínosy a dopady. Jednalo se například o využitelnost výsledků výzkumu, uplatnění studentů v praxi nebo zvýšení spolupráce s podniky. Naplnění těchto cílů ale ministerstvo nesledovalo. Přínos projektů ministerstvo měří prostřednictvím tzv. monitorovacích indikátorů, tedy ukazatelů, jejichž hodnoty by měly být po jejich dokončení naplněny. Tyto ukazatele jsou celkem čtyři a patří mezi ně například počet studentů, kteří by měli mít prospěch z nových a zrekonstruovaných budov a nového vybavení vysokých škol. Takových studentů mělo být 100 tisíc, jenže v dubnu 2014 jich bylo pouze 15 a půl tisíce. Naplnit očekávané cíle se zřejmě podaří jen u jednoho ze čtyř zmiňovaných ukazatelů, a to počet podpořených projektů.


Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad


25.05.2015 (autor Redakce)



Související

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Malé a střední podniky mohou žádat o dotace na svou digitalizaci a využití nových technologií

vydáno 22.11.2023

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Digitální podnik – Technologie 4.0. O finanční podporu na svou digitalizaci a využití nových technologií mohou žádat malé a...

Téma: Ekonomika a finance / Podnikání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz