Úvodní stránka

EURES-T Bavorsko - Čechy slaví 10 let

 

Zatímco v květnu 2011, kdy bylo zrušeno přechodné období pro volný pohyb pracovníků, evidovaly bavorské úřady 8 163 Čechů, kteří jim posílali povinné sociální odvody, v říjnu téhož roku jich bylo už 11 074. K 31. 12. 2014 pak stoupl počet lidí pracujících v této části SRN na 19 161. A roste i zájem lidí o informace a poradenství v rámci příhraničního partnerství EURES-T Bavorsko-Čechy, které v těchto dnech slaví významné výročí.

Spolupráce Bavorska a ČR začala 29. 10. 2005. V té době se jednalo o vůbec první oficiální partnerství mezi tzv. starým a novým státem EU, které bylo zaměřeno na podporu volného pohybu pracovníků. Jeho existenci stvrdila v dubnu 2006 Evropská komise. Do česko – bavorského partnerství se aktivně zapojily úřady práce, odborové organizace, univerzity i hospodářské komory z obou zemí. V současné době působí v rámci partnerství devět EURES poradců na obou stranách hranice. Přestože Evropská komise oficiálně uznala partnerství až v roce 2006, spolupráce mezi přeshraničními úřady práce funguje už od roku 1990. Vybudované vztahy aktéři každoročně podporují v rámci setkání v jednotlivých krajských městech.

„Podstatou vzájemné spolupráce je podpora pracovní mobility v regionech sousedících s Bavorskem,“ vysvětluje zakladatelka sítě EURES ČR a v současnosti vedoucí Oddělení zahraniční zaměstnanosti a mezinárodní spolupráce na Generálním ředitelství ÚP ČR Věra Kolmerová a dodává: „EURES poradci poskytují zájemcům mimo jiné informace týkající se poptávky a nabídky na trzích práce obou států, právních aspektů zaměstnávání, životních a pracovních podmínek či vzdělávání a zvyšování kvalifikace.“

Velký úspěch sklízí také přeshraniční burzy pracovních příležitostí, pravidelné poradenské dny a workshopy. Právě tam se uchazeči dozví, jak se správně ucházet o místo u německých zaměstnavatelů nebo co by měl obsahovat životopis či motivační dopis. Díky tomu se daří stále většímu množství lidí najít vhodné pracovní místo v Německu. EURES-T podporuje řadu partnerských projektů a pomáhá nejen těm, kteří už na trhu práce nějakou dobu působí, ale i těm, kteří teprve dostudovali nebo ještě studují, např. prostřednictvím výměny studentů. Za zmínku stojí i společná poradenská kancelář, kterou otevřely v květnu 2012 Bundesagentur für Arbeit a Krajská pobočka ÚP ČR v Plzni. V pravidelných termínech tam zprostředkovávají němečtí EURES poradci z úřadů práce ve Weidenu, Schwandorfu a Deggendorfu zájemcům práci v Německu a poskytují individuální i skupinové poradenství.

Zájem o tyto služby v příhraničí roste, stejně jako roste zájem o práci v SRN. K 31. 12. 2014 pracovalo v Německu 33 023 občanů ČR, z toho 19 161 v Bavorsku a 3 525 v Sasku. Velkou část z nich tvoří tzv. „pendleři“, tedy ti, kteří za prací do zahtraničí dojíždějí.

„Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří obstojně ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Dalším plusem je pak předchozí praxe,“ upozorňuje EURES poradkyně z Krajské pobočky ÚP ČR v Plzni Lenka Kastnerová. Právě nedostatečná znalost cizího jazyka bývá podle ní největší překážkou přeshraniční mobility. Zároveň ale upozorňuje na fakt, že se značně změnil postoj občanů ČR k dojíždění za prací. „Čeští zájemci projevují čím dál častěji ochotu dojíždět do zaměstnání, a to i v případě větších vzdáleností.“

Největší zájem mají čeští uchazeči o profese v hotelnictví a gastronomii, stavebnictví, úklidových službách, dopravě, zdravotnictví a také o pomocné práce. Němečtí zaměstnavatelé zase nejčastěji hledají kvalifikované odborníky, z oboru zdravotnictví, IT sektoru, strojírenství, hotelnictví a gastronomie, elektroprůmyslu apod.

Další informace o partnerství EURES-T Bavorsko-Čechy jsou k dispozici na http://www.eures-by-cz.eu. Seznam poradenských dnů a dalších akcí pak na http://www.eures.cz.

EURES poradci připravili na listopad řadu akcí. Zájemci o práci v Německu by neměli zmeškat poradenské dny v Plzni, Chebu či Chomutově. O aktuální nabídce volných pracovních míst se dozví také na semináři v Ostravě či Brně. Kompletní seznam připravovaných akcí je uveden na www.eures.cz v sekci Kalendář akcí.

18. 11. 2015 Plzeň, Cheb – Poradenský den pro práci v Německu
18. 11. 2015 Ostrava – Seminář o pracovních příležitostech v zahraničí
23. 11. 2015 Chomutov – Poradenský den pro uchazeče o práci v SRN
25. 11. 2015 Karlovy Vary – Poradenský den pro práci v Německu
25. 11. 2015 Brno – Přednáška o pracovním uplatnění v zahraničí a au-pair pobyty

Evropské služby zaměstnanosti EURES operují na území členských států EU/EHP a Švýcarska. Tato celoevropská síť podporuje pracovní mobilitu na jednotném evropském trhu práce a stimuluje tak právo každého občana EU na volný pohyb pracovních sil. Česká republika se do systému EURES zapojila v roce 2004, současně se vstupem do Evropské unie. V ČR je EURES plně integrován na Úřadu práce ČR. Služby EURES cílí zejména na uchazeče o zaměstnání, zaměstnavatele a na další partnerské organizace na trhu práce v Evropě. Mezi hlavní aktivity patří mezinárodní i regionální burzy práce, přeshraniční informační a poradenské dny nebo asistence při náborech pro zaměstnavatele. Informace o životních podmínkách a o ověřených volných pracovních místech jsou k dispozici na národním (http://www.eures.cz) a evropském portálu EURES (http://www.eures.europa.eu).


Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR

Téma: Práce a zaměstnanost, Zdroj: Úřad práce ČR, Logo: eures-by-cz.eu
04.11.2015 (autor Redakce)


Související
 

V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí

vydáno 15.11.2016

Díky podpoře MPSV a penězům z evropských fondů vzniknou nové mikrojesle. Ze 123 podaných žádostí bylo vybráno 57 nejlepších projektů, z toho sedm v Praze a padesát v regionech, nejvíce v Jihomoravském a Zlínském kraji. První mikrojesle by se měly otevřít na konci jara 2017.

Téma: Veřejné finance / Vzdělání

O příspěvek na dojíždění za prací mohou žádat lidé z celé republiky

vydáno 11.11.2016

Od listopadu 2016 začal Úřad práce ČR poskytovat příspěvek na dojíždění za prací v rámci celé České republiky. Dosud měli uchazeči a zájemci o zaměstnání tuto možnost pouze v rámci pilotního provozu v šesti krajích ČR. Nově mohou lidé žádat také o příspěvek na přestěhování.

Téma: Práce a zaměstnanost

Statistická ročenka z oblasti práce a sociálních věcí 2015

vydáno 10.11.2016

Statistická ročenka, kterou vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, popisuje sociální situaci a stav na trhu práce v roce 2015. Publikace zahrnuje základní demografické ukazatele a statistické informace, které se vztahují k hlavním dávkovým systémům resortu (důchodové a nemocenské pojištění, státní sociální...

Téma: Práce a zaměstnanost / Sociální zabezpečení

Anketa
 

Kolik korun letos plánujete utratit za vánoční dárky?


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2016, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz