HelpGDPR.cz

eRecept: Všechna data jsou zabezpečena a chráněna

Samotné eRecepty i jejich úložiště (Centrální úložiště elektronických receptů) jsou velice přísně chráněny. Jedná se totiž o významný informační systém veřejné správy, který musí, mimo jiné, splňovat také požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti.

Všechna data jsou zajištěna jak proti náhodné ztrátě při mimořádných událostech, tak proti úmyslným útokům. Vzhledem k přísným bezpečnostním pravidlům je vyloučeno, aby byla data jakkoli zneužita či dokonce odcizena.

„Musím odmítnout obavy zejména ze strany některých lékařů, že data na eReceptu jsou v ohrožení. Přenos dat od lékaře do centrálního úložiště je zašifrován, každý lékař navíc musí eRecept podepsat svým elektronickým podpisem,“ vysvětluje ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Liché jsou také představy o tom, že si data v centrálním úložišti bude někdo prohlížet či vyhledávat údaje o konkrétních osobách. „K datům o vystavených eReceptech bude mít přístup pouze pacient, příp. jeho ošetřující lékař, pokud k tomu pacient udělí souhlas,“ dodává Zdeněk Blahuta.

Je třeba připomenout, že od počátku fungování e-preskripce až do této chvíle prošlo centrálním úložištěm elektronických receptů více než 8 milionů eReceptů, a to bez jakéhokoli bezpečnostního incidentu.


Téma: Zdravotnictví, Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Obrázek: Státní ústav pro kontrolu léčiv
07.12.2017 (autor Redakce)Související

I přes mírný pokles nemocnosti epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR

vydáno 12.03.2018

Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem ukazují, že stále přetrvává plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s převažujícím podílem chřipky typu B.

Téma: Zdravotnictví

Za dialýzu dá VZP 3,8 miliardy. Nově zaplatí lékařům za pomoc s rozšířením transplantací

vydáno 06.03.2018

Lidé, jimž selžou ledviny a následně jsou dlouhodobě na dialýze, žijí kratší dobu, jejich život je po zdravotní stránce méně kvalitní a péče o ně je dražší než u těch, kteří podstoupí transplantaci. VZP proto v současnosti odstartovala pilotní projekt, který má vést k tomu, aby transplantací přibylo. Vybraná...

Téma: Zdravotnictví

Naprostá většina občanů považuje eRecept za dobrou věc pro pacienty

vydáno 06.03.2018

Již dva měsíce funguje eRecept zcela bez problémů. Centrální uložiště elektronických receptů za tu dobu přijalo více než 9 miliónů předepsaných a 8 miliónů vydaných eReceptů. Většina lékařů se již do systému přihlásila. Státní ústav pro kontrolu léčiv vyřídil celkem 43 tisíc žádostí lékařů (včetně stomatologů) a...

Téma: Zdravotnictví

Anketa

Vyplňujete si sami daňové přiznání?

ano  255
ne  125

Hlasovalo 380 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2018, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz