https://www.helpgdpr.cz/rstsp/uzivatele.nsf/sluzby/hge-overeni_souladu_s_gdpr

eRecept: Všechna data jsou zabezpečena a chráněna

Samotné eRecepty i jejich úložiště (Centrální úložiště elektronických receptů) jsou velice přísně chráněny. Jedná se totiž o významný informační systém veřejné správy, který musí, mimo jiné, splňovat také požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti.

Všechna data jsou zajištěna jak proti náhodné ztrátě při mimořádných událostech, tak proti úmyslným útokům. Vzhledem k přísným bezpečnostním pravidlům je vyloučeno, aby byla data jakkoli zneužita či dokonce odcizena.

„Musím odmítnout obavy zejména ze strany některých lékařů, že data na eReceptu jsou v ohrožení. Přenos dat od lékaře do centrálního úložiště je zašifrován, každý lékař navíc musí eRecept podepsat svým elektronickým podpisem,“ vysvětluje ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Liché jsou také představy o tom, že si data v centrálním úložišti bude někdo prohlížet či vyhledávat údaje o konkrétních osobách. „K datům o vystavených eReceptech bude mít přístup pouze pacient, příp. jeho ošetřující lékař, pokud k tomu pacient udělí souhlas,“ dodává Zdeněk Blahuta.

Je třeba připomenout, že od počátku fungování e-preskripce až do této chvíle prošlo centrálním úložištěm elektronických receptů více než 8 milionů eReceptů, a to bez jakéhokoli bezpečnostního incidentu.


Téma: Zdravotnictví, Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Obrázek: Státní ústav pro kontrolu léčiv
07.12.2017 (autor Redakce)Související

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo Výzvu pro dalších 16 Center duševního zdraví

vydáno 12.10.2018

Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlásilo Výzvu k předkládání žádostí o dotaci v rámci Programu podpory Center duševního zdraví II, do kterého se mohou hlásit poskytovatelé sociálních služeb a poskytovatelé zdravotních služeb, kteří chtějí zajistit pilotní provoz Center duševního zdraví v trvání 18 měsíců. Termín...

Téma: Zdravotnictví

Sdílený lékový záznam, který významně zvýší bezpečnost pacienta, schválila vláda

vydáno 11.10.2018

Novelu zákona o léčivech, která přináší sdílený lékový záznam pacienta schválila na svém jednání vláda. Díky sdílenému lékovému záznamu bude mít lékař přehled o všech lécích předepsaných a vydaných pacientovi a bude moci snadněji hlídat dodržování jeho léčebných plánů.

Téma: Právo a zákony / Zdravotnictví

Poslanecká sněmovna schválila nová pravidla pro poukazové zdravotnické prostředky

vydáno 04.10.2018

Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nový systém úhrad zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz a hrazených z veřejného zdravotního pojištění, jednomyslně schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v rámci třetího čtení. Nová úprava zajistí širokou dostupnost plně hrazených...

Téma: Právo a zákony / Zdravotnictví

Anketa

Zúčastňujete se zasedání zastupitelstva Vaší obce/města?

pravidelně  8
občas  8
ne  23

Hlasovalo 39 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2018, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz