https://www.helpgdpr.cz/rstsp/uzivatele.nsf/sluzby/hge-tarif2

eRecept: Všechna data jsou zabezpečena a chráněna

Samotné eRecepty i jejich úložiště (Centrální úložiště elektronických receptů) jsou velice přísně chráněny. Jedná se totiž o významný informační systém veřejné správy, který musí, mimo jiné, splňovat také požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti.

Všechna data jsou zajištěna jak proti náhodné ztrátě při mimořádných událostech, tak proti úmyslným útokům. Vzhledem k přísným bezpečnostním pravidlům je vyloučeno, aby byla data jakkoli zneužita či dokonce odcizena.

„Musím odmítnout obavy zejména ze strany některých lékařů, že data na eReceptu jsou v ohrožení. Přenos dat od lékaře do centrálního úložiště je zašifrován, každý lékař navíc musí eRecept podepsat svým elektronickým podpisem,“ vysvětluje ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Liché jsou také představy o tom, že si data v centrálním úložišti bude někdo prohlížet či vyhledávat údaje o konkrétních osobách. „K datům o vystavených eReceptech bude mít přístup pouze pacient, příp. jeho ošetřující lékař, pokud k tomu pacient udělí souhlas,“ dodává Zdeněk Blahuta.

Je třeba připomenout, že od počátku fungování e-preskripce až do této chvíle prošlo centrálním úložištěm elektronických receptů více než 8 milionů eReceptů, a to bez jakéhokoli bezpečnostního incidentu.


Téma: Zdravotnictví, Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Obrázek: Státní ústav pro kontrolu léčiv
07.12.2017 (autor Redakce)Související

Ministerstvo zdravotnictví výrazně zjednodušuje zdravotnickou dokumentaci

vydáno 09.07.2018

Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu vyhlášky o zdravotnické dokumentaci, která přináší výrazné zjednodušení vedení zdravotnické dokumentace. Bude tak lépe odpovídat skutečným potřebám v praxi a především sníží administrativní zátěž zdravotnických pracovníků.

Téma: Právo a zákony / Zdravotnictví

eRecept překročí české hranice

vydáno 04.07.2018

Pacienti budou mít v budoucnu možnost vyzvednout si své předepsané léky v zahraniční. Česká republika se aktivně zapojila do projektu přeshraniční epreskripce a edispenzace, podporovaného Evropskou unií. Projekt začal 1. července realizovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) společně s Krajem Vysočina. Tím, že...

Téma: Zdravotnictví

Na co si dát pozor při stravování na dovolené v zahraničí

vydáno 29.06.2018

Rádi grilujeme, cestujeme a chceme poznat i exotickou kuchyni. „Ochutnávání si však raději odpusťte tam, kde je zřejmá nedostatečná hygiena,“ varuje české cestovatele Eva Gottvaldová, hlavní hygienička.

Téma: Volný čas a cestování / Zdravotnictví

Anketa

Využijete možnost vyřídit si řidičský průkaz na jakémkoliv úřadě ORP?

ano  75
ne  30
možná  12

Hlasovalo 117 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2018, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz