Dosažitelnost vojáků je konečně proplácena

Po několikaletém společném úsilí vojáků a postupně i dvou ombudsmanů se vojáci z povolání konečně dočkají proplacení nařizované služební pohotovosti.

V roce 2012 se na veřejného ochránce práv obrátili vojáci z povolání, kteří namítali, že jim v rozporu se zákonem nebyla proplácena služební pohotovost. Ministerstvo obrany jim odmítalo odměnu přiznat s odůvodněním, že nešlo o služební pohotovost, protože jim nebylo určeno místo mimo vojenské objekty, kde se má voják v době pohotovosti zdržovat. Podle ministerstva byla vojákům v době mimo službu nařizována tzv. dosažitelnost, tj. stanoven časový limit, během nějž se voják na základě telefonického pokynu musel dostavit na základnu. Pro vojáka však takový rozkaz znamenal stejné omezení a stejný dopad na jeho život v době volna.

Podle ochránkyně šlo ze strany služebních orgánů o porušení zákona o vojácích z povolání. Podle něj je možné nařizovat pouze placenou služební pohotovost, nikoli „dostupnost“. Fakt, že přitom služební orgán neurčil místo pobytu mimo službu, nemůže jít k tíži vojákovi. S tímto názorem se zcela ztotožnil i Nejvyšší správní soud, který konstatoval, že neplacenou dosažitelnost nelze nařizovat.

Po opakovaných příslibech ministrů obrany, že znovu celou záležitost posoudí, se konečně podařilo dosáhnout pozitivní změny a nároky vojáků jsou postupně uznávány. Služební pohotovost je už v současné době nařizována vojákům v souladu se zákonem.


Téma: Obrana a bezpečnost, Zdroj: Veřejný ochránce práv, Logo: ochrance.cz
11.01.2016 (autor Redakce)Související

Ministerstvo obrany ČR pořádá Den otevřených dveří

vydáno 14.09.2017

Ve čtvrtek 28. září 2017, na Den české státnosti, se poprvé v novodobé historii České republiky otevřou veřejnosti brány Ministerstva obrany.

Téma: Obrana a bezpečnost / Volný čas a cestování

Zahájení cvičení Ample Strike 2017

vydáno 23.08.2017

Ve dnech 23. srpna až 12. září 2017 se na území ČR uskuteční mezinárodní cvičení Ample Strike 2017. Zúčastní se ho celkem 18 armád aliančních a partnerských zemí. Cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Piloti si procvičí procedury přímé letecké podpory,...

Téma: Obrana a bezpečnost

Začátkem srpna došlo u NBÚ k zásadní změně

vydáno 04.08.2017

Kybernetická část, známá pod názvem Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB), se oddělila od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a vznikl z ní nový Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Téma: Obrana a bezpečnost / Právo a zákony

Anketa

Půjdete k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?

ano  458
ne  67
nevím  29

Hlasovalo 554 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz