Úvodní stránka

Dosažitelnost vojáků je konečně proplácena

 

Po několikaletém společném úsilí vojáků a postupně i dvou ombudsmanů se vojáci z povolání konečně dočkají proplacení nařizované služební pohotovosti.

V roce 2012 se na veřejného ochránce práv obrátili vojáci z povolání, kteří namítali, že jim v rozporu se zákonem nebyla proplácena služební pohotovost. Ministerstvo obrany jim odmítalo odměnu přiznat s odůvodněním, že nešlo o služební pohotovost, protože jim nebylo určeno místo mimo vojenské objekty, kde se má voják v době pohotovosti zdržovat. Podle ministerstva byla vojákům v době mimo službu nařizována tzv. dosažitelnost, tj. stanoven časový limit, během nějž se voják na základě telefonického pokynu musel dostavit na základnu. Pro vojáka však takový rozkaz znamenal stejné omezení a stejný dopad na jeho život v době volna.

Podle ochránkyně šlo ze strany služebních orgánů o porušení zákona o vojácích z povolání. Podle něj je možné nařizovat pouze placenou služební pohotovost, nikoli „dostupnost“. Fakt, že přitom služební orgán neurčil místo pobytu mimo službu, nemůže jít k tíži vojákovi. S tímto názorem se zcela ztotožnil i Nejvyšší správní soud, který konstatoval, že neplacenou dosažitelnost nelze nařizovat.

Po opakovaných příslibech ministrů obrany, že znovu celou záležitost posoudí, se konečně podařilo dosáhnout pozitivní změny a nároky vojáků jsou postupně uznávány. Služební pohotovost je už v současné době nařizována vojákům v souladu se zákonem.

Téma: Obrana a bezpečnost, Zdroj: Veřejný ochránce práv, Logo: ochrance.cz
11.01.2016 (autor Redakce)


Související
 

Armáda ČR bude dále působit v zahraničních misích

vydáno 30.06.2016

Poslanecká sněmovna dne 28.06. schválila nasazení Armády České republiky v zahraničních operacích v letech 2017 a 2018 s výhledem na rok 2019. Pro návrh hlasovalo 113 poslanců, proti bylo 29. Vláda s vysláním vojáků souhlasila už v polovině dubna.

Téma: Obrana a bezpečnost

Na suché léto jsou kbelské posádky vrtulníků Sokol připraveny

vydáno 26.05.2016

Během loňských veder pomáhaly posádky vojenských vrtulníků Sokol z kbelské letecké základny hasit desítky požárů. Pokud se naplní předpovědi meteorologů a letošní léto bude stejně extrémní jako to minulé, budou mít armádní hasiči napilno. Na boj s ohněm proto intenzivním výcvikem trénují už nyní.

Téma: Obrana a bezpečnost

Přesun americké armády na cvičení Saber Strike

vydáno 26.05.2016

Ve dnech 27. až 30. května se uskuteční na území České republiky přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armády v rámci cvičení Saber Strike v Pobaltí. Tímto cvičením NATO reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a prezentuje soudržnost a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně. Také proto...

Téma: Obrana a bezpečnost

Anketa
 

Dali jste si novoroční předsevzetí?

Hlasovalo 143 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz