Dosažitelnost vojáků je konečně proplácena

Po několikaletém společném úsilí vojáků a postupně i dvou ombudsmanů se vojáci z povolání konečně dočkají proplacení nařizované služební pohotovosti.

V roce 2012 se na veřejného ochránce práv obrátili vojáci z povolání, kteří namítali, že jim v rozporu se zákonem nebyla proplácena služební pohotovost. Ministerstvo obrany jim odmítalo odměnu přiznat s odůvodněním, že nešlo o služební pohotovost, protože jim nebylo určeno místo mimo vojenské objekty, kde se má voják v době pohotovosti zdržovat. Podle ministerstva byla vojákům v době mimo službu nařizována tzv. dosažitelnost, tj. stanoven časový limit, během nějž se voják na základě telefonického pokynu musel dostavit na základnu. Pro vojáka však takový rozkaz znamenal stejné omezení a stejný dopad na jeho život v době volna.

Podle ochránkyně šlo ze strany služebních orgánů o porušení zákona o vojácích z povolání. Podle něj je možné nařizovat pouze placenou služební pohotovost, nikoli „dostupnost“. Fakt, že přitom služební orgán neurčil místo pobytu mimo službu, nemůže jít k tíži vojákovi. S tímto názorem se zcela ztotožnil i Nejvyšší správní soud, který konstatoval, že neplacenou dosažitelnost nelze nařizovat.

Po opakovaných příslibech ministrů obrany, že znovu celou záležitost posoudí, se konečně podařilo dosáhnout pozitivní změny a nároky vojáků jsou postupně uznávány. Služební pohotovost je už v současné době nařizována vojákům v souladu se zákonem.


Téma: Obrana a bezpečnost, Zdroj: Veřejný ochránce práv, Logo: ochrance.cz
11.01.2016 (autor Redakce)Související

Vláda schválila návrh na jmenování nových generálů, včetně první ženy

vydáno 25.04.2017

Ministr obrany Martin Stropnický předložil vládě návrh na jmenování čtyř nových generálů. Vláda návrh schválila, pokud ho odsouhlasí i prezident, ke jmenování dojde 8. května 2017.

Téma: Obrana a bezpečnost

Vláda schválila vyšší bezpečnost internetových plateb a posílení práv uživatelů v platebním styku

vydáno 14.03.2017

Vláda schválila návrh nového zákona o platebním styku, který připravilo Ministerstvo financí. Nový zákon zvyšuje standardy bezpečnosti plateb a posiluje práva uživatelů platebních služeb v případě ztráty, odcizení, nebo zneužití platebního prostředku a upravuje inovativní způsoby placení přes internet. „Naším cílem...

Téma: Obrana a bezpečnost / Právo a zákony

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvy za téměř 3,5 miliardy

vydáno 09.03.2017

Ministerstvo obrany podepsalo tři smlouvy na nákup techniky, výzbroje a munice za téměř 3,5 mld. Kč.

Téma: Obrana a bezpečnost

Anketa

Domníváte se, že je vhodné soužití dvou a více generací v jedné domácnosti?

ano  14
ne  41

Hlasovalo 55 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz