Do zabezpečení železničních tratí půjde 5 miliard ročně

Ministerstvo dopravy spolu se Správou železnic se chystají do většího zabezpečení na železnici investovat v následujících dvaceti letech přes 100 miliard korun. Finance půjdou na vybavení tratí i vlaků evropským zabezpečovacím zařízením ETCS, který dokáže na dálku automaticky zastavit vlak nebo hlídat traťovou rychlost. 

„Celkem jsme připraveni do roku 2040 investovat pět miliard korun ročně na zabezpečení všech železničních tratí v České republice, celkem by mohlo jít odhadem o 84 miliard korun. Na vybavení všech kolejových vozidel pak očekáváme rozpočet zhruba 23 miliard na deset let, tedy kolem dvou miliard ročně,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček po dalším jednání Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu.

Aktuálně je systémem ETCS pokryto 255 kilometrů železničních tratí spadajících pod Správu železnic. Dalších 206 kilometrů mezi Břeclaví a Petrovicemi u Karviné postoupilo do zkušebního provozu a 108 kilometrů mezi Přerovem a Českou Třebovou přibude ještě v letošním roce. Pro několik dalších úseků momentálně probíhá projektová příprava. Ministr dopravy potvrdil, že od 1. ledna 2025 nebudou na vybrané koridorové tratě vpuštěny vlaky nevybavené palubní částí systému ETCS. Tento krok bude zásadním milníkem na postupné cestě k ETCS jako jednotnému zabezpečovacímu systému na celé železniční síti v České republice.

   Železniční síť v ČR lze rozdělit pro účely řešení otázky zabezpečení na následující skupiny tratí:

    A: Celostátní tratě v síti TEN-T
    B: Celostátní tratě mimo síť TEN-T
    C: Regionální tratě provozované podle předpisu SŽ D1
    D: Regionální tratě se zjednodušeným způsobem řízení dopravy provozované podle předpisu SŽ D3

Od půlky srpna zavádí Správa železnic nové instrukce
Správa železnic navíc od 15. srpna zavádí plošnou ohlašovací povinnost ve všech vlacích a dopravnách, zpřehlední instrukce pro strojvedoucí, zkontroluje srozumitelnost a jednotnost písemných rozkazů nebo upraví předpisy pro regionální tratě označené jako D3.

„Změnou D3 chceme vyloučit omyly personálu ze stereotypního chování v tom smyslu, že všechny vlaky budou za vjezdu do dopraven D3 vždy a bez výjimky očekávat křižování nebo dostižení jiného vlaku. Další jízda bude možná vždy a bez výjimky jen po výslovném rozkazu k odjezdu dirigujícím dispečerem,“ vysvětluje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu si také stanovila čtyři hlavní okruhy, kterými se bude pravidelně zabývat: zabezpečení železničních tratí, zabezpečení přejezdů, kontrola stavu mostů a otázka stromů podél tratí. Další jednání proběhne na Ministerstvu dopravy ve čtvrtek 13. srpna.

Více informací k tématu naleznete v sekci webu MD Otázky a odpovědi k zabezpečení železnice.

Fotogalerie


Téma: Doprava, Zdroj: Ministerstvo dopravy, Obrázek: Pixabay
30.07.2020 (autor Redakce)Související

Státní plavební správa spustila novou aplikaci pro veřejnost

vydáno 30.07.2020

Státní plavební správa zpřístupnila pro širokou plaveckou veřejnost novou mobilní aplikaci s názvem "LAVDIS mobile“. Fanoušci plavby v ní naleznou informace o vodních cestách, jejich aktuálním stavu a další informace týkající se vodní dopravy. Aplikace je již dostupná pro operační systém Android, v následujících...

Téma: Doprava

Aktuální opatření

vydáno 02.07.2020

Jak je to od července 2020 s protiepidemiologickými pravidly.

Téma: Doprava / Koronavirus / Volný čas a cestování / Zdravotnictví

Nařízením EU se i v ČR prodlužuje platnost některých dokladů v době epidemie koronaviru

vydáno 15.06.2020

V ČR již platí toleranční období 6 až 7 měsíců (dle typu) na některé propadlé doklady, kontrolu tachografů či kontrolu na STK. Evropská unie vydala nařízení č. 2020/698, kterým se stanoví zvláštní a dočasná opatření s ohledem na rozšíření onemocnění COVID-19, jež se týkají obnovení či prodloužení některých osvědčení,...

Téma: Doprava / Evidence vozidel / Koronavirus / Řidičské průkazy


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz