Demolice staveb v havarijním stavu se snad konečně rozběhnou

V České republice stále chybí dostatečné finanční prostředky pro zajištění nuceného výkonu rozhodnutí stavebních úřadů vydávaných ve veřejném zájmu, pokud vlastník dobrovolně rozhodnutí nesplní. Na problém upozorňuje kancelář ombudsmana již od roku 2004 a nyní, po jedenácti letech, se program financování exekucí připravuje.

Rozhodnutí stavebních úřadů nařizují vlastníkovi například provést nezbytné úpravy, nutné zabezpečovací práce na stavbě či neodkladné odstranění stavby, která je v havarijním stavu a ohrožuje životy či zdraví lidí. V prvé řadě je na vlastníkovi, aby rozhodnutí splnil, ale ne vždy se tak stane. Pak musí výkon rozhodnutí zajistit obce, které to však odmítají, protože zajištění financování nákladů na výkon rozhodnutí stavebních úřadů jsou pro jejich rozpočty zatěžující. Důsledkem je, že se taková rozhodnutí téměř nevykonávají. Díky vytrvalosti Kanceláře veřejného ochránce práv se ale chystají změny. „Stát nemůže rezignovat na naplnění rozhodnutí, která vydal,“ okomentovala situaci ochránkyně Anna Šabatová.

Pracovní skupina složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva financí, Ministerstva vnitra, Asociace krajů, Svazu měst a obcí i zástupců Kanceláře veřejného ochránce práv nyní pracuje na programu, který by stanovil, jak a kdo bude finanční prostředky poskytovat. Většina členů skupiny se shodla, že finanční prostředky by měly být poskytovány tzv. průtokovou formou dotací. Administrátorem programu by se stalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Konečným příjemcem by byla obec, jejíž stavební úřad rozhodnutí ve veřejném zájmu vydal. S takovým postupem souhlasí i samotné stavební úřady.

Nový program by se týkal 5–8 % rozhodnutí z celkového počtu pravomocných rozhodnutí, která stavební úřady vydají ve veřejném zájmu. „Byť nejde o vysoké procento, právě tyto případy patří mezi ty nejzávažnější, nejnákladnější i nejrozsáhlejší. A obce na jejich provedení nemají peníze,“ shrnula vedoucí stavebního oddělení Jana Gregorová z Kanceláře veřejné ochránkyně práv. Příkladem může být nákladná demolice lihovaru v obci Mnich nebo demolice staré sýpky v Kladnu. Zajištění výkonu takových rozhodnutí je složité zejména pro malé obce, jejichž rozpočty takové náklady nepokryjí.


Téma: Ekonomika a finance / Bydlení, Zdroj: Veřejný ochránce práv, Logo:ochrance.cz
22.07.2015 (autor Redakce)



Související

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Upozornění Finanční správy k dani z nemovitých věcí od roku 2024

vydáno 14.12.2023

Novela zákona o dani z nemovitých věcí nově zavádí řadu změn, které budou platit již od roku 2024. Většina poplatníků nebude muset v souvislosti s novelou zákona dělat nic, některé změny zohlední správce daně automaticky, ale v některých případech budete muset podat daňové přiznání.

Téma: Bydlení / Daně


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz