https://www.pragodata.com/ict-bezpecnost-a-kyberbezpecnost#sofie

Co je to bankovní identita, a jaké výhody a nevýhody jsou s jejím užíváním spojené?

Bankovní identita nám umožňuje přihlášení do internetového bankovnictví, které v dnešní době již má spousta z nás. Nejen lidi ale i firmy už fungují s internetovým bankovnictvím u své banky. Jde o systém, který funguje na principu vaší ověřené identity. Bankovní identitu můžete znát také pod názvem BankID.

Momentálně tento systém internetového bankovnictví již funguje v několika evropských zemích, a to včetně celé České republiky. Jestliže i vy elektronické bankovnictví využíváte, sami dobře víte, jaké výhody a nevýhody jsou s tím spojené. Bankovní identita neslouží k přihlášení do vaší zdravotní pojišťovny, škole či nemocnici. Slouží pouze k účelům kontroly bankovních účtů a tím máme na mysli, třeba jednorázové aktivace mobilních klíčů do internetového bankovnictví.

O jaký komfort jde?

BankID je velmi užitečnou a nadčasovou věcí, která s sebou ovšem nese i horší dopady. Přináší perfektní komfort mnoha lidem a firmám, na stranu druhou, pak může někomu přidělat i starosti, které by se samozřejmě bez její existence nemuseli stát. Bankovní identita také nabízí komfort v případě, že byste žádali o online identifikaci k poskytnutí nebankovní půjčky nebo pojištění. I to lze v tomto případě.

Jak bankovní identita funguje?

Celý proces je velmi jednoduchý a sami uvidíte, že s pravidelným využíváním přihlášení se pomocí bankovní identity, bude i pro vás BankID skvělou variantou, jak mít účet pod zámkem.

Jednoduše se prostřednictvím bankovní identity přihlásíte ke konkrétní službě tak samozřejmě, jak se přihlašujete do internetového bankovnictví. Vždy vás bankovní identita upozorní na to, že se někde snažíte přihlásit a za jakým účelem především. Identifikaci potvrdí banka poskytovateli služeb, kde se snažíte o přihlášení. Nemusíte se obávat, že by data vašeho přihlášení někde zůstala zaznamenána. Data vašeho přihlášení jsou k nahlédnutí pouze zaměstnancům ve vaší bance.

Co je to phishing a máte se čeho obávat s BankID?

Samozřejmě, že s bankovní identitou se může stát to, že se rozšíří i phishing, což je podvodná technika, která je používaná na internetu k získávání velmi citlivých a osobních údajů jako jsou čísla kreditních karet, hesla nebo osobní údaje v elektronické komunikaci. Phishing je založen na principu rozesílání na oko důvěrných e-mailových zpráv nebo sms zpráv, které vás vyzvou na potřebné zadání osobních údajů. Stránka, která by byla uvedena v takové zprávě může být velmi podobná vaší bance, proto je důležité si to předem ověřit u vaší banky, nejlépe telefonicky a ihned.

Proč mnoho z nás bankovní identitu nechce?

Jediným důvodem, proč mnoho z nás bankovní identitu zřídit nechce je bezpečnost. V případě nejhoršího může totiž dojít k nabourání systému internetového bankovnictví, a tím by dotyční měli otevřenou cestu do našeho bankovnictví pod naší identitou.

Mohu bankovní identitu odmítnout?

Jestliže jste ten typ člověka, který nemá zájem o komplikace, které díky BankID mohou přijít a nemáte zájem o tuto službu u své banky, pak se při výběru banky dívejte především na to, zda banka již sama od sebe bankovní identitu automaticky nevytváří. Například jak je tomu u České spořitelny, která vám bankovní identitu zřídí automatizovaně bez možnosti odmítnutí. Uživatel si pak může samozřejmě bankovní identitu pro přihlašování ke službám státu zakázat v internetovém bankovnictví, jako je v tomto případě u České spořitelny aplikace George.

Předem je vhodné si o bance zjistit informace, které by vás po podpisu smlouvy nějak nepřekvapili, právě jako je vytvoření bankovní identifikace.

Je bankovní identita zdarma nebo za nějaký poplatek?

V současné chvíli má bankovní identitu více než 5 milionů lidí a to podotýkáme, že pouze v České republice. Samozřejmě existují ještě ti, kteří svou bankovní identitu stále nemají, a v případě, že by si ji chtěli zřídit, pak zřízení bude poskytnuto zdarma v rámci služeb jejich banky.

Cílem internetového bankovnictví je usnadnění a zjednodušení mezi lidmi a subjekty v podobě firem. Bankovní identita již u některých bank funguje přes pár let, u některých naopak se tato služba teprve zavádí, nebo se jej zavést teprve chystají.

Jaké banky jsou zapojené do systému bankovní identity?

Bankovní identita nabízí čerpání elektronických služeb prostřednictvím internetového bankovnictví. S BankID se budete moci jednoduše a bezpečně elektronicky identifikovat na webech s online službami.

 • Air Bank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Equa bank
 • Fio banka
 • Komerční banka
 • mBank
 • MONETA
 • UniCredit Bank

Jaké jsou výhody a nevýhody bankovní identity?

Jestliže patříte ke skupině lidí, kteří internetové bankovnictví využívají pak už nějaké ty informace o bankovní identitě máte a nemusíte se tedy učit nic nového. BankID má v současnosti přes 5 milionu lidí, a to jenom z České republiky.

 • Bankovní identita zjednodušuje online život nejen mladým ale i těm starším
 • Usnadňuje přihlášení se do bankovního účtu
 • Nemusíte si pamatovat desítky hesel, které máte u každého nutného přihlášení se
 • Bankovní identita nabízí ověření totožnosti pomocí otisku prstu, face ID, elektronického klíče nebo pomocí sms kódu
 • Je bezpečnou službou na webech, které poskytují internetové služby
 • Každé přihlášení, které se pomocí bankovní identity uskuteční bude zaznamenáno v datech vaší banky
 • Služba je zcela zdarma
 • Při krádeži mobilního telefonu, tabletu nebo počítače se vám s bankovní identitou nemůže stát, že by si někdo na vás vzal půjčku

Nevíte, jak zřídit či si ověřit zda bankovní identitu máte?

Veškeré informace k bankovní identitě se můžete dozvědět přímo na pobočce vaší banky, nebo ve formulářích, které jste obdrželi při sjednání bankovního účtu. Jako klient banky byste tedy bankovní identitu měl mít automaticky přiřazenou ke zřízení účtu, existují však bankovní společnosti, které bankovní identitu nevytváří automaticky a je potřeba se jich na to dotázat.

Bankovní identita v jiných zemích?

Co se týče využívání bankovní identity v České republice, tak zde tento systém již je od roku 2019 a banky, které tuto službu ještě nemají tak se na ní teprve chystají nebo už to řeší. Co se týče využití bankovní identity v dalších zemích, tak hojně využívaný BankID je především v severských zemích, kde ji mnozí lidé a firmy vidí jako poměrně skvělou funkci a bankovní identita, které je pro ně znamená výrazné usnadnění každodenních činností tak sklízí značný úspěch. Další země, které bankovní identitu už také mají je Kanada, Dánsko, Švédsko a Estonsko.

Máte už i vy bankovní identitu zřízenou? Nebo jste o tomto systému doposud nevěděli, a bance jste podepsali něco čemu jste nerozuměli. S bankovní identitou už je konec běhání po pobočkách nebo po úřadech.


30.06.2021 (autor Komerční článek)Související

Mimořádná a ochranná opatření - co aktuálně platí

vydáno 02.08.2021

V neděli 11. dubna skončil v České republice vyhlášený nouzový stav. Vláda proto schválila sérii mimořádných opatření, kterými Ministerstvo zdravotnictví zavádí protiepidemická opatření na základě pandemického zákona.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví

Od srpna dojde ke zmírnění protiepidemických opatření v oblasti maloobchodu a služeb

vydáno 27.07.2021

Začátkem srpna se tak navýší maximální počet osob na hromadných akcích, v klubech se povolí tanec a kapacita bazénů a koupališť bude nově neomezená.

Téma: Koronavirus / Podnikání / Volný čas a cestování / Zdravotnictví

DPH u dovozu zboží do 22 EUR ze třetích zemí od července 2021

vydáno 16.07.2021

Od 1. 7. 2021 až do nabytí účinnosti novely zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) platí stále podle zákona o DPH - osvobození od daně u dovozu zboží, kdy úhrnná hodnota nepřesahuje 22 EUR.

Téma: Daně / Podnikání / Právo a zákony


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz