https://www.pragodata.com/ict-bezpecnost-a-kyberbezpecnost

Clo z Číny - jak probíhá celní řízení na zboží z Číny?

Nakupování na čínských e-shopech se řadí k oblíbeným cestám, jak při nákupech ušetřit. Evropští zákazníci si nakupování na asijském trhu spojili s rozmanitým výběrem zboží za ty nejvýhodnější ceny.

Při nakupování z Číny však začíná být nutné myslet i na administrativní část. Jak funguje clo z Číny a platba DPH?

Nejen Češi si ty nejlepší čínské e-shopy oblíbili pro zajímavé vychytávky, oblečení a doplňky za ty nejnižší ceny, oblíbenost nakupování na čínském trhu roste po celém světě. Nízké ceny jsou navíc ve valné většině doprovázeny i dopravou zdarma, čímž záliba v nakupování ještě roste.

Mezi oblíbené obchody mezi Čechy patří například Zaful, Alibaba nebo Newchic, a to právě kvůli široké nabídce nejen oblečení. Další využívané a podobné obchody včetně jejich recenzí lze najít na Slevove.cz.

Malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii byly do konce loňského roku osvobozeny od proclení a od platby DPH. Od poloviny roku 2021 si zákazníci budou muset u objednávek z oblíbených obchodů jako Zaful, Alibaba nebo Newchic zvyknout na nová pravidla.

Řadu let u těchto e-shopů platila situace, že za balíčky do 22 € člověk neplatil z Číny clo ani DPH. I díky tomu také nakupování v Číně získávalo na oblibě a pro mnoho lidí to také představovalo způsob, jak znatelně ušetřit. Jak tedy bude fungovat clo z Číny a platba DPH?

Kolik bude stát clo a DPH z Číny?

Rozlišování velikosti zásilky na tři různé kategorie již za nedlouho nebude platné, nicméně pro porovnání je vhodné uvést i to. Jak již bylo řečeno, za zásilky do 22 € člověk nemusí platit clo ani DPH. Od 22 € do 150 € již je nutné hradit DPH a od hodnoty 150 € a výše je na zásilku uvaleno i clo.

Evropská unie však chce více chránit evropské výrobce před levnými obchody z Číny, kterým se cenou ve většině případů nedá konkurovat. Kvůli levným cenám spotřebitelé na kvalitu zboží tolik nehledí, a tak evropští výrobci v důsledku asijské konkurence začínají strádat.

V novém nařízení se již nebude přihlížet na výše uvedené hodnoty, od července již Češi budou přihlížet pouze na 2 podmínky. Nebude-li hodnota zásilky přesahovat 150 €, člověk se vyhne clu. Při zásilce přesahující tuto hodnotu již bude na balíček uvaleno clo. DPH v podobě 21 % z hodnoty zásilky bude nutné hradit v každém případě.

Většina běžných zákazníků většinou na tamním trhu nakupuje převážně drobné produkty, přesto povinnost platby DPH představuje určité omezení. Mimo výše uvedené poplatky je navíc nutné započítat zpracovatelský poplatek pro poštu či kurýrní společnost. Další administrativa je navíc spojena také s případným celním řízením.

Jak probíhá celní řízení z Číny?

Zboží pocházející ze zemí mimo Evropskou unii prochází přes vyměňovací poštu, kde je daná zásilka předána do rukou Celní správy ČR. Ta nadále kontroluje patřičné dokumenty a zda uvedené hodnoty se zásilkou skutečně souvisí a jsou totožné. Na základě toho je pak na zásilku uvaleno clo a platba DPH, o čemž je daný zákazník vyrozuměn dopisem.

Se složitou administrativou je při objednávce zapotřebí počítat a pokud tedy člověk na dané zboží spěchá, nakupování v Číně nejspíš nebude optimální způsob.

V obdrženém “Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí” pak lze najít veškeré potřebné dokumenty, se kterými je nutné operovat. Jedním z nich je i plná moc, kterou se pro nejjednodušší cestu vyplatí České poště poskytnout. V opačném případě by se totiž člověk musel o celý proces postarat sám a osobně se také na vyměňovací poštu dostavit.

Ačkoliv je tento krok navýšen o již zmíněný poplatek, jedná se pouze o drobné zvýšení částky za celou zásilku a v konečném důsledku je to tak pro koncového zákazníka výhodnější. Poplatky za platbu DPH a cla pak člověk zaplatí při samotném převzetí zásilky. Různé dopravní společnosti mají různé poplatky.

Rovněž by nemělo zůstat opomenuto, že mimo plnou moc bude nutné přiložit také číslo objednávky z daného obchodu, doklad o zaplacení a také doklad o skutečné ceně zakoupeného produktu. Veškeré potřebné dokumenty a detailnější informace lze najít na stránkách Celní správy ČR.


06.04.2021 (autor Komerční článek)Související

Informace k novele zákona o DPH v oblasti elektronického obchodování

vydáno 23.06.2021

Daňové subjekty mohou od 1.7.2021 postupovat podle přímého účinku směrnice o DPH, neboť z důvodu prodlevy v legislativní procesu nebyla dosud schválena novela zákona o DPH.

Téma: Daně / Podnikání / Právo a zákony

Mimořádná a ochranná opatření - co aktuálně platí

vydáno 22.06.2021

V neděli 11. dubna skončil v České republice vyhlášený nouzový stav. Vláda proto schválila sérii mimořádných opatření, kterými Ministerstvo zdravotnictví zavádí protiepidemická opatření na základě pandemického zákona.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví

Nová výzva z programu COVID - Kultura podpoří kulturní památky

vydáno 17.06.2021

Podpora provozovatelů nestátních kulturních památek, v nichž se platí vstupné. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s Ministerstvem kultury (MK) zveřejnilo výzvu 3.4 z programu COVID – Kultura, která se týká hradů, zámků, skanzenů, archeoparků aj.

Téma: Ekonomika a finance / Koronavirus / Volný čas a cestování


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz