CHKO Brdy - probíhá značení turistických stezek a pyrotechnická očista

Po roce se ministři Richard Brabec a Martin Stropnický vrátili do míst bývalého vojenského újezdu Brdy, aby zhodnotili, jak se mj. daří likvidovat pyrotechnickou zátěž území a jak se rozvíjí před půl rokem vyhlášená CHKO Brdy. Při té příležitosti se v Příbrami setkali se starosty brdských obcí a v místech, kde se právě intenzivně značí území turistickými značkami, symbolicky připevnili historicky první rozcestník. Oba ministry doprovázeli náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Josef Bečvář, ředitel AOPK ČR František Pelc, ředitel Vojenských lesů a statků Josef Vojáček a předseda Klubu českých turistů Karel Markvart.

„Je povzbuzující vidět, jak se území, které bylo téměř 100 let zapovězené, nepřístupné, postupně otevírá návštěvníkům. Díky značení Klubu českých turistů bude čím dál tím více bezpečně prostupnou pro pěší i cyklisty. Jsem zvědav na to, jak bude tento kraj přitažlivý pro české i zahraniční turisty. Na 14 místech v této chráněné krajinné oblasti AOPK ČR již nainstalovala měřiče návštěvnosti a první výsledky budou během letošních prázdnin, tak se to brzy dozvíme,” prozrazuje ministr Richard Brabec.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR pro novou CHKO podnikla celou řadu kroků k jejímu rozvoji. Spolu s Vojenskými lesy a statky ČR podepsala smlouvu na realizaci projektu Dům přírody v Brdech a na vybudování naučných stezek v Brdech do r. 2018. V okolí Domu přírody by měla být zřízena geologická naučná stezka a vnější interaktivní expozice. Odtud povedou turistické trasy s průvodcem v různém stupni obtížnosti. Dům přírody doplní menší informační středisko CHKO v některé z brdských obcí. Další spoluprací s VLK ČR je dohoda o možnosti dokumentace, výzkumu a ochrany mimořádně velkých živých i mrtvých stromů, které jsou významnými stanovišti pro dlouhodobé přežívání mnoha živočišných a rostlinných druhů. V přírodě se dají rozpoznat označením modrého trojúhelníku.

Pro informační centra v regionu (Příbram, Strašice, Hořovice, Rokycany, Spálené Poříčí, Rožmitál pod Třemšínem a Hořehledy) zařizuje zpracování informačních tabulí do jejich expozic, bannerů a textových informačních letáků i publikací. Po prázdninách by mělo být každé z infocenter vybaveno základní expozicí propagující přírodní hodnoty a ochranu přírody a krajiny Brd. „Celé vybavení pro brdská informační centra je v hodnotě zhruba 300 tisíc korun. Kromě toho připravujeme další péči o bezlesé oblasti. Z národních prostředků Programu péče o krajinu by tak měla být zajištěna pastva v kotlině Padrťských rybníků, pastva na Vystrkově, kosení Skelná Huť nebo kosení a výřezy v kotlině Padrťských rybníků,” informuje ředitel AOPK ČR Pelc.
Turistické značení probíhá v oblastech, které jsou mimo území se zakázaným vstupem kvůli pyrotechnické zátěži. Jedná se tedy o okrajové části bývalého vojenského újezdu. „Značení provádí značkaři Klubu českých turistů v oblastech Strašic, Hrachoviště, označena je již přístupová cesta k jednomu z nejatraktivnějších míst CHKO Brdy – k Padrťským rybníkům. Naším cílem je vyznačit zhruba 70 km tras do začátku letních prázdnin,” říká předseda KČT Markvart.

Pyrotechnická očista postupuje podle plánu, celé území vojenského újezdu Brdy má být vyčištěno do konce roku 2017. „Nasadili jsme na ně 51 pyrotechniků, kteří do konce května prošli 7568 ha, tj. asi 60 % rozlohy rušeného vojenského újezdu,“ doplňuje ministr obrany Martin Stropnický a pokračuje: „Celý prostor Brd byl pro lepší plánování pyrotechnického výzkumu rozdělen do sektorů. Očista se provádí z okrajových částí směrem dovnitř, tím postupně dochází ke zmenšování nebezpečného prostoru. Chtěl bych zároveň doporučit návštěvníkům CHKO, aby respektovali oblasti se zákazem vstupu. Jen doposud náš pyrotechnický tým našel a zlikvidoval 7196 kusů nevybuchlé munice.”

V Příbrami dnes čekali na oba ministry starostové pobrdských obcí, kterých se vyhlášení CHKO Brdy dotýká. Řešila se mj. přítomnost Armády ČR v regionu, spolupráce Vojenských lesů a statků ČR s obcemi, ochrana pitných zdrojů, ochrana před povodněmi, zhoršený mobilní signál v území i zajištění záchranné služby a služeb integrovaného záchranného systému pro větší bezpečnost obyvatel a návštěvníků Brd.

„Obcím náležejícím k CHKO Brdy se od ledna 2016 zvýšily náklady, a to např. na turistickou infrastrukturu, proto jsem starosty upozornil na dotační tituly MŽP, díky kterým by se mohlo mnohé v obcích zlepšit, ale jejich rozpočtu by se to příliš nedotklo. Tak například letos v srpnu máme naplánovanou výzvu na pořízení či aktualizaci studie systému sídelní zeleně s alokací 345,5 milionu korun. Vybudovat turistickou infrastrukturu jako dřevěné/povalové chodníky, upravit povrchy cest, postavit lávky, zábradlí, schody, žebříky nebo vybudovat prvky pro interpretaci chráněných území jako informační panely, naučné stezky a návštěvnická střediska, na to všechno vypíšeme výzvu v prvním kvartále roku 2017. Na podzim letošního roku připravujeme dvě výzvy pro obce na podporu alternativní dopravy. První s alokací 150 milionů korun je na nákup vozidel na alternativní pohon (elektromobily, CNG a plug-in hybridy), druhá pak na zavedení alternativních způsobů dopravy, jakou je bikesharing. Z navržené alokace 20 milionů korun půjde provést nákup elektrokol a stojanů,” dodává ministr Brabec.


Kontakt pro více informací:
Tiskové oddělení MŽP
Tel.: 267 122 818 nebo 267 122 534
E-mail: 
tiskove@mzp.cz


21.06.2016 (autor Redakce)Související

Téměř devadesát procent českých firem plýtvá vodou, stát úspory podporuje málo

vydáno 23.10.2017

Ministerstvo průmyslu a obchodu ani ministerstvo životního prostředí se nehlásí k programům zaměřeným na omezení spotřeby vody v podnicích. Zlepšení v této oblasti tak závisí jen na odpovědném přístupu několika málo firem.

Téma: Podnikání / Životní prostředí

Kotlíkové dotace

vydáno 19.10.2017

Do dnešního dne si domácnosti požádaly o více než 29 tisíc výměn starých neekologických kotlů z kotlíkových dotací. Současně jich už přes 22 tisíc vyměnily za nové zdroje, do domácností tak zamířilo už více jak 2 a půl miliardy korun. Od září běží v krajích ČR druhá vlna kotlíkových dotací a na čtyři krajské úřady,...

Téma: Životní prostředí

Ruzyňští celníci zadrželi 273 ks korálů

vydáno 17.10.2017

V letošním roce se celníci na ruzyňském letišti opět setkali s nelegálními dovozy suvenýrů v zavazadlech cestujících vracejících se z dovolených

Téma: Volný čas a cestování

Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb?

ano  62
ne  89
je mi to jedno  8

Hlasovalo 159 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz