Úvodní stránka

Chcete pracovat v zahraničí a nevíte, jak na to? EURES Vám poradí

 

Jaké požadavky mají evropští zaměstnavatelé na budoucí i stávající zaměstnance? Jak a kde hledat volná pracovní místa v Evropě? Na co si dávat pozor při výběru zaměstnavatele? To jsou jen některé z oblastí, kterým se bude věnovat série celkem dvanácti přednášek zaměřených na problematiku pracovního uplatnění v zahraničí. Tucet akcí proběhne postupně v celém Středočeském kraji. Pořadatelem je celoevropská síť služeb EURES, která je součástí Úřadu práce ČR (ÚP ČR).

Počet občanů ČR, kteří cestují za prací do zahraničí, roste. Zatímco v roce 2006 jich podle orientačních údajů evropského portálu pracovní mobility EURES bylo přibližně 55 600, loni se jich rozhodlo pro práci v cizině 90 675.

„Najít si práci za hranicemi ČR je pro řadu lidí z mnoha důvodů stále nesnadné. Přitom se jedná o zkušenost k nezaplacení a člověk z ní může čerpat po celý svůj život,“ říká ředitelka Krajské pobočky ÚP ČR Renata Malichová.

„Nejenže se naučíte dobře cizí jazyk, ale získáte také nové dovednosti a seznámíte se s jinými kulturními zvyky,“ doplňuje vedoucí Oddělení zahraniční zaměstnanosti a mezinárodní spolupráce Generálního ředitelství ÚP ČR Věra Kolmerová.

Aby zájemcům co nejvíce přiblížili možnosti pracovního uplatnění v evropských státech, rozhodli se zástupci EURES sítě a Úřadu práce ČR uspořádat ve Středočeském kraji během čtyř následujících měsíců celkem
dvanáct prezentací na toto téma. Akce proběhnou postupně na jednotlivých kontaktních pracovištích ÚP ČR v regionu.

„Hlavním cílem série bezplatných přednášek je ukázat uchazečům možnosti zaměstnání, o kterých dosud neuvažovali. Chceme jim poradit, kde mohou hledat zahraniční pracovní nabídky, jak mají odpovídat na inzeráty i co je třeba před odjezdem do zahraničí vyřídit,“ vyjmenovává EURES poradkyně Pavla Fugnerová z Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Kolíně.

Pořadatelé se chtějí zaměřit na aktivní spolupráci s konkrétními skupinami nezaměstnaných.
„Tak například absolventům chceme pomoci s využitím jejich čerstvě nabytých znalostí ze školy, dlouhodobě nezaměstnané zase podpořit v uplatnění jejich už dříve získaných dovedností v určitém oboru,“ vysvětluje ředitel Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Kolíně Jan Máslík.

Akce jsou určeny hlavně zájemcům mezi 18 - 35 lety se základní znalostí angličtiny, němčiny nebo jiného evropského jazyka a absolventům škol zaměřených na hotelnictví, gastronomii a technické obory. Právě o tyto pracovníky mají evropští zaměstnavatelé největší zájem. Vítáni jsou ale i všichni ostatní, kteří chtějí získat zaměstnání v zahraničí. Cílem je oslovit zhruba pět set lidí. Snahou pak pomoci mladým lidem získat tolik potřebnou praxi, zvýšit jejich sebevědomí, a tím pádem zamezit jejich dlouhodobému setrvání v evidenci ÚP ČR.

První přednáška proběhne dne 22. 7. 2015 od 9.00 hod. v prostorách Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Kolíně (Kutnohorská 39, Kolín). Následovat budou prezentace v Kutné Hoře (28. 7.), Mělníku (12. 8.), Nymburku (19. 8.), Mladé Boleslavi (26. 8.), Benešově, Praze - Východ a Západ (8. 9.), v Rakovníku, Kladně, Berouně a Příbrami. Finále celé série se pak uskuteční dne 8. 10. 2015 od 10. 00 hod. v budově Krajské pobočky ÚP ČR v Příbrami (nám. T. G. Masaryka 145, Příbram). Všechny termíny akcí i adresy postupně pořadatelé zveřejní na webové stránce http://www.eures.cz.

V rámci sítě EURES, která je zájemcům k dispozici v celé EU, funguje 952 poradců. Celkem 26 z nich působí v České republice. Lidé se na ně mohou obracet s dotazy týkajícími se nejen práce v zahraničí, ale také životních podmínek. Pracovní místa, která zaměstnavatelé přes EURES nabízejí, jsou prověřená.

V současné době Češi nejčastěji míří za prací do Německa, Rakouska, Velké Británie, ale i do severských zemí. K oblíbeným letním destinacím pak patří letoviska ve Španělsku či Itálii. Poptávka je zejména po technických profesích, pracovnících v pohostinství a cestovním ruchu či zdravotnictví.

Evropské služby zaměstnanosti EURES operují na území členských států EU/EHP a Švýcarska. Tato celoevropská síť podporuje pracovní mobilitu na jednotném evropském trhu práce a stimuluje tak právo každého občana EU na volný pohyb pracovních sil. Česká republika se do systému EURES zapojila v
roce 2004, současně se vstupem do Evropské unie. V ČR je EURES plně integrovaná služba Úřadu práce ČR. Služby EURES cílí zejména na uchazeče o zaměstnání, zaměstnavatele a na další partnerské organizace na trhu práce v Evropě. Mezi hlavní aktivity patří mezinárodní i regionální burzy práce,
přeshraniční informační a poradenské dny nebo asistence při náborech pro zaměstnavatele. O volných pracovních místech, stejně jako o životních a pracovních podmínkách v jednotlivých zemích, se zájemci mohou dočíst na webových stránkách evropského portálu pracovní mobility http://www.eures.europa.eu
a českém portálu EURES http://www.eures.cz.

17.07.2015 (autor Redakce)


Související
 

V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí

vydáno 15.11.2016

Díky podpoře MPSV a penězům z evropských fondů vzniknou nové mikrojesle. Ze 123 podaných žádostí bylo vybráno 57 nejlepších projektů, z toho sedm v Praze a padesát v regionech, nejvíce v Jihomoravském a Zlínském kraji. První mikrojesle by se měly otevřít na konci jara 2017.

Téma: Veřejné finance / Vzdělání

O příspěvek na dojíždění za prací mohou žádat lidé z celé republiky

vydáno 11.11.2016

Od listopadu 2016 začal Úřad práce ČR poskytovat příspěvek na dojíždění za prací v rámci celé České republiky. Dosud měli uchazeči a zájemci o zaměstnání tuto možnost pouze v rámci pilotního provozu v šesti krajích ČR. Nově mohou lidé žádat také o příspěvek na přestěhování.

Téma: Práce a zaměstnanost

Statistická ročenka z oblasti práce a sociálních věcí 2015

vydáno 10.11.2016

Statistická ročenka, kterou vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, popisuje sociální situaci a stav na trhu práce v roce 2015. Publikace zahrnuje základní demografické ukazatele a statistické informace, které se vztahují k hlavním dávkovým systémům resortu (důchodové a nemocenské pojištění, státní sociální...

Téma: Práce a zaměstnanost / Sociální zabezpečení

Anketa
 

Kolik korun letos plánujete utratit za vánoční dárky?


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2016, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz