České ženy pocítily pandemii po profesní stránce více než muži, stabilní práci teď hledají i za hranicemi

Ženy z příhraničí láká práce v Německu, hledají v ní cestu k nezávislosti

Ženy na trhu práce jsou náročnější uchazečky, znají svou hodnotu, vyplývá z průzkumů agentury Starke Jobs se sídlem v saském Marienbergu. Zájem o práci v Německu mezi ženami meziročně vzrůstá, v Německu hledají především stabilní zázemí a možnosti kratší pracovní doby.

Zatímco dříve na ženách ležela většina povinností v domácnosti a péče o děti, v moderní společnosti se rovnováha v povinnostech mužů a žen stabilizuje. Muži dávno neplatí za živitele rodiny, příjmy žen jsou pro chod domácnosti leckdy zásadní. Přesto jsou platy žen oproti platům mužů nižší. Také mezi nezaměstnanými je zastoupeno procentuálně více žen než mužů.

Ženy v práci neslevují ze svých nároků, na oplátku nabízejí loajalitu a vytrvalost

„Ženy jsou jako uchazečky náročnější, mají jasné představy o pracovní době i možnostech, které od zaměstnavatele dostanou. Nabídka práce pro ženy je složitější, ani jedna strana nestojí o to, aby zaměstnankyně podala výpověď proto, že na počátku udělala kompromis a přijala něco, s čím není spokojená. Když už se nám podaří ženě najít pracovní místo, které jejím požadavkům odpovídá, je pak v práci daleko spokojenější a vykonávají ji dlouhodobě, na rozdíl od mužů, kteří tak jasné představy o práci nemívají,“ uvádí Robin Buc, personalista agentury Starke Jobs v Marienbergu.

Nezaměstnanost v pohraničí přivádí ženy pracovat v Německu

V Ústeckém kraji bylo v březnu letošního roku evidováno 6,5 procenta nezaměstnaných žen. Podíl mužů na nezaměstnanosti byl nižší o jedno procento, tedy 5,5 procenta. Celorepublikově dosahovala míra nezaměstnanosti hodnoty 4,2 procenta. „Oproti loňskému roku se nezaměstnanost v Ústeckém kraji zvýšila, na vině je především propouštění firem v Ústeckém kraji zasažených dopady pandemie, v tomto ročním období se do nezaměstnanosti promítají také sezónní práce,“ přibližuje Buc stav na pracovním trhu v tuzemsku.

Nárůst nezaměstnanosti v Ústeckém kraji se projevil na zvýšeném zájmu Čechů o práci v Německu. „V posledním roce k nám chodí čím dál více českých životopisů, než bývalo zvykem. Pozorujeme také vyrovnání poměru zastoupení žen mezi uchazeči vůči mužům. Dříve za prací dojížděli především muži, s nástupem pandemie o práci v Německu projevovaly čím dál větší zájem ženy. Šlo především o volná pracovní místa, jejichž obsazenost se v době pandemie ukázala jako nedostatečná, jako jsou pečovatelky nebo prodavačky,“ objasňuje Buc charakteristiku vhodné práce pro ženy.

Německý pracovní trh ženám ulevuje třeba kratší pracovní dobou

Na pracovních nárocích žen se podepisuje také vysoká rozvodovost a rostoucí počet žen, které zůstaly samy v péči o dítě. Právě ty tvoří největší poměr žen, které si práci v Německu hledají. Pro matky pečující o děti je totiž v Německu nastaven trochu jiný systém, který dává takovým ženám větší šance na uplatnění se na trhu práce. „Ženám, které jsou prokazatelně samy na péči o dítě, je dána na pracovištích, na kterých to realizovat lze, třeba zákonná možnost zkrácené pracovní doby o pět hodin týdně za stejnou mzdu. Ženy také hodně poptávají práce na ranní směnu v Německu nebo práce na poloviční úvazek. Také možnosti jsou sice omezené, protože je o ně velký zájem, nejsou ale nemožné, i takové zaměstnankyně, které pracují dva, tři dny v týdnu, máme,“ vysvětluje Buc.

Do práce v Německu bez pracovních povolení, zato však s němčinou

Pandemie koronaviru zamávala i trhem práce v Sasku. Některé profese oblíbené mezi ženami nebylo možné vykonávat, patří sem především práce v gastronomii nebo cestovním ruchu. Jiné naopak koronavirus ještě více posílil, například výše uvedené pečovatelky nebo prodavačky. Německo je mezi ženami stále oblíbené na práci operátora ve výrobě. „Sasko se z krize způsobené koronavirem zmáhá, dobře tu fungují dotační programy na podporu podnikatelů, navzdory očekávání tak zaznamenáváme velkou poptávku po nových pracovních silách do fabrik, a to hlavně v příhraniční s Českou republikou,“ říká Buc.

Pracovní trh Saska je pro Čechy od roku 2011 otevřen bez nutnosti pracovních povolení. Najít si práci v Německu je tak možné ze dne na den. „Práce v Německu je dostupná všem. Jediné, co uchazeče někdy limituje, je absolutní neznalost jazyka. Firmy na svém úředním jazyce logicky bazírují, k tomu, aby uchazeče přijali, většinou ale stačí pasivní znalost, tedy nemluvím, ale rozumím,“ dodává Buc.


Téma: Zaměstnanost, Zdroj: Top Jobs, Obrázek: Pixabay
04.08.2021 (autor Komerční článek)Související

ÚP ČR rozšiřuje úřední hodiny v celé ČR

vydáno 01.07.2021

Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemické situace a v rámci proklientského přístupu rozšiřuje Úřad práce ČR od 1. července 2021 úřední hodiny na všech kontaktních pracovištích v celé republice.

Téma: Zaměstnanost

Senát schválil novelu zákona o zaměstnanosti

vydáno 10.06.2021

Novela zákona o zaměstnanosti, která přináší tzv. kurzarbeit, získala v Senátu podporu. Díky kurzarbeitu půjde zaměstnavatelům částečně kompenzovat vyplacené náhrady mzdy v situaci, kdy zaměstnancům nebude možné z objektivních důvodů přidělit práci. Stát tak může lépe pomoci firmám udržet pracovní místa.

Téma: Právo a zákony / Zaměstnanost

Kontrolujte si přehled dob důchodového pojištění a přihlášení k nemocenskému a důchodovému pojištění

vydáno 13.04.2021

Kontrolujete si pravidelně svoje doby důchodového pojištění nebo to, zda vás zaměstnavatel řádně přihlásil k nemocenskému a důchodovému pojištění a odevzdal za vás evidenční listy důchodového pojištění? Je to opravdu důležité.

Téma: Důchody / Nemocenské pojištění / Zaměstnanost


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz