Bezpečně o prázdninách - co čeká řidiče při výjezdu z ČR

Promyšlený plán cesty a koncentrace za volantem patří ke klíčovým zbraním, které mohou otupit černé statistiky dopravních nehod o prázdninách. Ministerstvo dopravy proto připravilo seznam základních pravidel bezpečné jízdy a mapu dopravních omezení na výjezdu z České republiky.

„Prázdniny provází bohužel každoročně hořká silniční bilance. Loni zemřelo na našich silnicích v tomto období 132 lidí, tedy každý den dva lidé. Navíc denně se 9 lidí těžce zranilo. Červenec a srpen zároveň patří k měsícům s největší dopravní intenzitou. Řidiči by proto v tomto období měli cestu dobře plánovat a být na silnicích opatrní, “ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Z celkového počtu ročních případů připadá na prázdniny třetina usmrcených cyklistů, čtvrtina motorkářů a dětí. Do prázdnin se vtěsná čtvrtina ze všech ročních nehod, ve kterých hraje roli alkohol. Tato nepříjemná statistika je přitom historicky nejnižší a bylo by dobré předejít návratu do dřívějších černých čísel. Vývoj v létě bude Ministerstvo dopravy průběžně sledovat.

Je dobré, aby řidič dopředu počítal s reálným provozem na silnici, který budou na hlavních dovolenkových tazích komplikovat stavební práce. Bude-li řidič vědět, že se nejspíš zdrží a bude-li zároveň vědět, kde, zůstane mu více sil na samotné řízení a sledování toho, co se kolem něj děje. I proto připravilo Ministerstvo dopravy silniční mapu ČR (v příloze), která zahrnuje i hlavní letní tahy dálnici D1, rychlostní silnici R52 a další. Ředitelství silnic a dálnic bude v letních měsících každý týden vydávat tiskovou informaci o aktuální dopravní situaci na důležitých dopravních spojeních.

Zároveň upozorňujeme na některé vybrané skutečnosti z pravidel silničního provozu ze zemí, do kterých letos autem zamíří nejvíce motoristů. Obecně jde o trasu přes Rakousko do Chorvatska.


Rakousko

- Řada měst (např. Graz) má obecný rychlostní limit 30 km/h.

- Nově povolené barvy reflexních vest – žlutá, červená, oranžová.

- Zákaz palubních kamer.


Slovinsko

- Zpřísnění postihů za většinu přestupků, např.: špatné parkování až 100 EUR, jízda bez pásů 120 EUR, jízda na červenou nebo nezastavení na stopce 300 EUR

- Zahraničním řidičům, kteří odmítají zaplatit pokutu na místě, může být odebrán jejich pas a může být podána žaloba k soudu.


Chorvatsko

- Řidiči do 24 let mají rychlostní omezení o 10 km/h nižší než ostatní řidiči. Např. mimo obec 80km/h (oproti zákonným 90 km/h), na dálnici 120 km/h (130 km/h).

- Odebrání ŘP hrozí např. za jízdu bez předepsaných zdravotnických pomůcek (čočky, brýle, …), jízdu ve stavu únavy nebo vyčerpání (kontrola u lékaře), zvýšení pokut za jízdu pod vlivem návykových látek (700 až 15 000 kun a odebrání řidičského oprávnění na 8 dní)


Slovensko

- Řízení s hladinou alkoholu v krvi přes 0,10% je považováno za trestný čin, možné odnětí svobody až na 1 rok.

- Navigace nesmí být umístěna uprostřed čelního skla.Pravidla bezpečné jízdy:

Neupevněné předměty v autě zabíjejí

- volně položené předměty ve vozidle, například tablet, nebo láhev s vodou se stávají smrtícími ve chvíli dopravní nehody. Takový předmět může v rychlosti 50 km/h získat zrychlení 30-60g


Smrt se nepoutá

- nepřipoutané osoby v autě při nárazu v 50 km/h jsou na tom stejně jako sebevrah skákající z 3. patra budovy na beton

- čelní náraz, nepřipoutaný člověk vážící 80kg sedící na zadním sedadle, narazí do osob na předních sedačkách vahou 4,8 tuny

- třetina cestujících v osobním automobilu, která byla při nehodách v roce 2013 usmrcena, nebyla připoutána bezpečnostním pásem!


Přestávka prodlouží život

- podle Evropských dat je každá 4. nehoda na dálnicích v letních měsících způsobena únavou řidiče

- nejvyšší riziko usnutí za volantem, je mezi 2-4 hodinou ranní i odpolední

- riziko smrtelné nehody v noci roste 5x

- pro bezpečnou jízdu jsou důležité bezpečnostní přestávky, nejdéle po 4 hodinách


Co neuvidím, to neovlivním

- 4 z 10 řidičů při řízení nejen telefonují a SMSkují, ale i chodí na facebook

- 5 z 10 dodává, že se podívají na displej, kdo jim volá nebo píše zprávu

- nevěnování se řízení je v ČR přitom 3. nejtragičtější příčina dopravní nehody. V roce 2014 tak zemřelo 72 lidí. Do této kategorie patří i nastavování navigace, ovládání rádia, čtení z mapy a jiné


Důležité 2 vteřiny - bezpečná vzdálenost

- STK uvádí, že 1/3 aut neprojde kvůli závadě na brzdách nebo brzdovém systému

- zásadní vliv na brzdnou dráhu mají pneumatiky, brzdy a stav tlumičů

- druhá nejčastější příčina nehod v roce 2014 byla nedodržení bezpečné vzdálenosti

- v rychlosti 130 km/h potřebuje řidič 3,7 s, tedy 134 metrů rozestup


Zip není jen na bundě

- v uzavírce je potřeba dodržovat střídavou jízdu


Mapa dopravních omezení zde: http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/4CA4D7B8-5E77-446C-AE20-21F1A535F1FA/0/Opravy_D_R_S_leto_2015.jpg.


29.06.2015 (autor Redakce)Související

Bez dálničního poplatku budou obchvaty Otrokovic, Veselí nad Lužnicí i dálnice z Chebu do K. Varů

vydáno 16.10.2017

Ministerstvo dopravy se rozhodlo vyhovět celkem pěti krajům, které budou mít od příštího roku vyjmuty vybrané úseky dálnic ze zpoplatnění dálničním kupónem. Od roku 2018 bude nově bez poplatku zhruba dalších 40 kilometrů dálnic na pěti úsecích.

Téma: Doprava

Řidičům se otevřel úsek dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem

vydáno 16.10.2017

Motoristé mohou od 12. října jezdit po dalším novém úseku dálnice D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec. Pět kilometrů dlouhý úsek navazuje na dokončený úsek dálnice mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Do doby, než budou dokončeny navazující části dálnice, zůstane tento úsek pro motoristy bez dálničních poplatků.

Téma: Doprava

Evropský projekt C-ROADS odstartoval, položí základy pro autonomní vozidla a chytré dálnice

vydáno 16.10.2017

Do roku 2020 bude na světě podle odhadů až 10 milionů datově propojených a autonomních vozidel. Aby na to Česká republika byla připravena, rozjela evropský projekt C-ROADS. Ministerstvo dopravy a další partneři projektu podepsali společnou konsorciální smlouvu, čímž projekt C-ROADS oficiálně odstartoval. Poběží až do...

Téma: Doprava

Anketa

Půjdete k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?

ano  434
ne  63
nevím  28

Hlasovalo 525 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz