Bez řidičáků? Nové, přísné psychotesty

Začněme číslem – 67 574. Přesně tolik řidičů se za 10 let bodového systému samo „vybodovalo“. Další dostali zákaz řízení. Jen tato čísla napovídají, že ročně odhadem asi 7000 řidičů musí proto, aby získalo zpět řidičské oprávnění absolvovat dopravní psychotesty. Jak ukazuje nová vyhláška ministerstva dopravy, už to nebude „jen jako“. 

Ministerstvo zavádí jednotné a přísnější dopravní psychotesty. Což se bude týkat jak řidičů z povolání, tak „vybodovaných“ šoférů nebo těch se zákazem řízení. To je jedna stránka věci. Druhá – pro psychology by to už do budoucna neměla být formalita, protože když stanovená pravidla nedodrží, mohou následovat i pokuty. No a do třetice, další zapovězená praxe minulosti – jeden psycholog řidiči vystavil zamítavý posudek, tak tedy rychle k druhému, který vystaví kladný. Po tři měsíce nebude možné pozměnit stávající posudek.
 
Důvodů, proč přestat s formálními posudky dopravních psychologů je celá řada, od známých kauz pirátů silnic, o nichž psychologové při soudech jednoznačně řekli – těm do ruky volant nepatří. Ovšem cestu k němu je třeba uzavřít ještě před podobnou havárií. 
 
Dopravní psychologové budou hodnotit nejen intelekt toho, kdo musí podstoupit vyšetření, ale i jeho schopnost koncentrovat svoji pozornost, paměť, reakce rozhodování... S tím souvisí i potřeba zjistit osobnost a vlastnosti dotyčného. Vyšetřování by mělo být nejméně dvouhodinové.
 
A proč to všechno? Výzkum na celkem 2500 řidičích, kterým Policie ČR odebrala řidičské oprávnění, provedli odborníci katedry dopravy olomoucké univerzity. A výsledek? Rozhodující pro bezpečnou jízdu nejsou ani tak schopnosti řidiče, jeho „ovládání volantu“, jako jeho zodpovědnost. Při dodržování předpisů, ohleduplnosti vůči ostatním.


Téma: Doprava, Zdroj: ÚAMK, Ilustrační obrázek: mdcr.cz
06.06.2016 (autor Redakce)Související

Ťok o billboardech u silnic: Chystám akci kulový blesk

vydáno 27.04.2017

Od září nesmí být kolem dálnic žádné billboardy. Ředitelství silnic a dálnic je připraveno reklamní poutače masivně zbourat, říká v rozhovoru pro Právo ministr dopravy Dan Ťok.

Téma: Doprava

Dostavba Pražského okruhu je zase o krok blíž

vydáno 21.04.2017

Stavba další části Pražského okruhu propojující dálnici D1 s Běchovicemi a hradeckou dálnicí D11 se o další krok přiblížila. Ředitelství silnic a dálnic zajistilo zpracování a předalo Ministerstvu životního prostředí dokumentaci nutnou pro posouzení vlivu na životní prostředí. Ministerstvo plánuje vydat stanovisko do...

Téma: Doprava

Řízení letového provozu mělo v roce 2016 rekordní obrat - 4 miliardy

vydáno 21.04.2017

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP) dosáhl za rok 2016 hrubého zisku v celkové výši 480 milionů korun a to při rekordním obratu 4 miliard. Tím výrazně překročil plánovaný výsledek hospodaření.

Téma: Doprava / Ekonomika

Anketa

Domníváte se, že je vhodné soužití dvou a více generací v jedné domácnosti?

ano  16
ne  61

Hlasovalo 77 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz