Zaměstnavatelé musí dodržovat nařízení vlády, které od ledna zvýšilo minimální mzdy řidičům autobusů

Od ledna začalo platit nařízení vlády, které zvýšilo minimální mzdy řidičům ve veřejné autobusové dopravě. Ministerstvo práce a sociálních věcí dohodu zprostředkovalo při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory. MPSV nyní upozorňuje, že zaměstnavatelé musí respektovat právní předpisy a při odměňování řidičů je zohlednit. Na dodržování minimální a nejnižší zaručené mzdy, včetně řidičů autobusové dopravy, se tento rok při kontrolách zaměří i Státní úřad inspekce práce (SÚIP).

Nejnižší zaručená mzda řidičů se od 1. ledna zvýšila ze 71,60 korun za hodinu na 98,10 korun za hodinu. Zavedl se také příplatek za ztížené pracovní prostředí ve výši nejméně 10 % základní hodinové sazby minimální mzdy za každou hodinu práce odpracovanou v rozdělené směně nebo při rozděleném výkonu práce mimo směnu (např. práce přesčas), pokud přerušení směny činí dohromady nejméně 90 minut a zaměstnanec tuto dobu tráví ve ztíženém pracovním prostředí - do této doby nárok řidiči na takový příplatek neměli. Dále se navýšila částka odměny pro řidiče autobusu za dobu čekání mezi spoji, nově činí nejméně 90 % hodinové sazby nejnižší úrovně zaručené mzdy stanovené pro 5. skupinu prací (od 1. ledna 2017 je to minimálně 88,30 Kč za hodinu čekání - dosud se jednalo o minimálně 50 Kč za hodinu čekání).

Včera večer se v Poslanecké sněmovně na uvedené téma uskutečnilo jednání předsedy vlády Bohuslava Sobotky s Asociací krajů ČR, Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. „Tlak odborů na zvýšení nízkých mezd řidičů plyne zejména ze skutečnosti, že v minulosti byli často vybíráni dopravci ve veřejných zakázkách pouze podle nejnižší ceny a zadávací dokumentace nezahrnovaly jiné podmínky a kritéria, včetně např. sociálních aspektů. Ministerstvo práce a sociálních věcí dohodu o zvýšení nejnižší zaručená mzdy řidičů zprostředkovalo při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory poté, co předcházející jednání nevedla k reálnému výsledku“ uvedl první náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robert Baxa.

Další jednání ředitele poradců Vladimíra Špidly k danému tématu se opět za účasti Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva pro místní rozvoj ČR uskutečnilo dnes na Úřadu vlády se zástupci Ústeckého kraje. „Jednání směřovalo k právně technickému řešení, které si klade za cíl být v souladu se zákonem a s pravidly péče řádného hospodáře“, řekl k dnešnímu jednání první náměstek Robert Baxa. Na dnešním jednání byla potvrzena dohoda z úterního setkání premiéra Sobotky s Asociací krajů, že kraje vyzvou dopravce k doložení podkladů, které jim uvedené nařízení vlády přináší. Jen na základě relevantních údajů od dopravců je totiž možné jednat o změně smlouvy mezi kraji a dopravci. „Nařízení vlády, které zvýšilo minimální mzdy řidičům ve veřejné autobusové dopravě, platí povinně pro všechny. Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje, že zaměstnavatelé musí respektovat právní předpisy a při odměňování řidičů je zohlednit a to již od ledna 2017. Na dodržování minimální a nejnižší zaručené mzdy, včetně řidičů autobusové dopravy, se tento rok při kontrolách zaměří i Státní úřad inspekce práce“, dodal Robert Baxa.

Asociace krajů vytvoří vzorové smlouvy, aby se v budoucnu vyhnuly kraje právním nejasnostem a problémům. „V souladu s legislativou veřejných zakázek a dle principů odpovědného veřejného zadávání mohou kraje využívat i hodnotící kritéria a lépe hodnotit cenovou nabídku, která poskytuje férovější podmínky pro zaměstnance, resp. zajišťuje je v rozsahu větším, než je stanovené zákonné minimum.

Může se jednat např. o lepší pracovní podmínky pro zaměstnance, vyšší odměny, přísnější podmínky BOZP na pracovištích atd.“, uzavřel Robert Baxa. Zohlednění sociálního aspektu ve veřejných zakázkách doporučuje jak metodika Ministerstva pro místní rozvoj, tak další materiály MPSV k sociálně odpovědnému veřejnému zadávání.

Petr Habáň
tiskový mluvčí


Téma: Zaměstnanost / Právo a zákony, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ilustrační obrázek: Pixabay
18.01.2017 (autor Redakce)



Související

Informace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových k nemovitostem s neznámými vlastníky

vydáno 30.11.2023

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se od roku 2014 do 31. října 2023 přispěl k vyřešení 59 037 nemovitostí s nesprávně zapsaným vlastníkem a zahájil šetření u 98 706 nemovitostí. Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení, protože vlastník již nežije (62 %...

Téma: Právo a zákony / Samospráva a regiony

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Všeobecná zdravotní pojišťovna upozorňuje na podvodné SMS

vydáno 27.11.2023

Kyberpodvodníci zkouší stále nové triky, momentálně lákají důvěřivce na finanční příspěvek z fondu prevence. Po příjemci zprávy vyžadují zejména přístupová hesla k bankovním účtům. Slibují až několik tisíc korun. VZP proto znovu varuje, aby lidé takové zprávy ignorovali.

Téma: Právo a zákony / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz