Veterinární inspektoři v Praze během letošních kontrol farmářských trhů zjistili závady u jedné pětiny prodejců

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy (SVS) působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích; konkrétně živočišných komodit jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. Dosud letos provedli na farmářských trzích v hlavním městě téměř 50 kontrol, z toho zhruba v pětině případů zjistili nějaké pochybení. Množství i typ závad jsou letos zatím velmi podobné jako ve stejném období loňského roku.

Pražští veterinární inspektoři letos dosud prověřili 16 farmářských trhů, tedy téměř všechny pražské trhy, kde jsou pravidelně nabízeny živočišné produkty. Bylo zde provedeno celkem 48 kontrol, z toho ve 21 % případů bylo konstatováno nějaké pochybení. Nejčastější nedostatky se týkaly značení nabízených živočišných produktů. Mezi další časté prohřešky patřilo porušení chladírenského řetězce. Zjištěn byl také prodej potravin po datu spotřeby či nezajištění ochrany nabízených potravin před kontaminací. O výši sankcí rozhodnou správní řízení.

„Ve srovnání s výsledky dozorové činnosti z poloviny roku 2017, kdy byly závady zjištěny ve 20 procentech případů, lze říci, že prodejci na farmářských trzích chybují ve srovnatelném množství a v podobných oblastech,“ uvedl ředitel Městské veterinární správy v Praze Antonín Kozák.

 V loňském roce patřilo mezi nejčastější závady porušení chladírenského řetězce, nedoložení dokladů o původu zboží a nedostatečná ochrana zboží před nečistotami z vnějšího prostředí. Ve srovnání s loňským rokem letos ubylo závad ve značení původu zboží, což je příznivý výsledek. „Naopak za určitý ukazatel zhoršení úrovně znalostí o základních povinnostech při prodeji potravin lze označit dva případy, kdy byl zjištěn prodej výrobků po datu spotřeby,“ dodal Kozák.

Jelikož neméně důležitá než represe vůči prodejcům nedodržujícím předpisy je prevence, snaží se veterinární inspektoři v rámci osvěty dlouhodobě vysvětlovat zásady správné hygienické praxe při manipulaci s potravinami. Informují prodejce o nutnosti dodržovat teplotní limity pro skladování a podmínky uložení potravin podobně jako správně značit potraviny a dokládat jejich původ.


21.06.2018 (autor Redakce)



Související

Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu

vydáno 27.03.2024

Pokud uvažujete o změně dodavatele elektřiny nebo plynu, vyzkoušejte srovnávač nabídek Energetického regulačního úřadu, nyní s novou funkcí načítání dat z faktury dodavatele. Srovnávač ERÚ aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu.

Téma: Ochrana spotřebitele

Nastavení záloh na dodávku energií

vydáno 19.02.2024

Energetický regulační úřad řeší ve zvýšené míře důsledky špatně nastavených záloh na dodávky energií. Ty mohou ve vyúčtování vést nejen k vysokým nedoplatkům (nízké zálohy), ale i přeplatkům (vysoké zálohy) až v řádu desetitisíců, které někteří dodavatelé odmítají svým zákazníkům vracet. V období, kdy mnoha...

Téma: Ochrana spotřebitele

Vysoká kvalita potravin oceněných značkami KLASA a Regionální potravina

vydáno 24.01.2024

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně uskutečňuje kontrolní akce se zaměřením na potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina. Výsledky za rok 2023 potvrdily, obdobně jako v minulých letech, jejich velmi vysokou jakost a bezpečnost. Z hlediska zjištění SZPI se jedná o jednu z nejméně...

Téma: Ochrana spotřebitele


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz