Tržby v maloobchodu během intervencí ČNB rostly

Maloobchodní tržby v období intervencí České národní banky postupně rostly. Zatímco v roce 2013 byl jejich vývoj spíše kolísavý, za poslední tři roky celkově zaznamenaly více než šestnáctiprocentní růst. Pro některé maloobchodní pobočky však intervence znamenaly existenční problémy.

V období intervencí České národní banky vzrostly měsíční tržby v maloobchodu o více než šestnáct procent. Pozitivně se na tom podílely všechny klíčové složky, ovšem zatímco tržby v obchodu s nepotravinářským zbožím zaznamenaly za poslední tři roky nárůst o více než 20 %, v případě potravin byl růst pozvolnější. „Obchod s potravinami se na rozdíl od zbytku maloobchodu začal zvedat až na konci roku 2014, tedy s ročním zpožděním. V roce 2016 se stoupající trend zastavil, naopak tržby u nepotravinářského zboží v tomto období přidávaly na dynamice růstu. Navzdory tomu, že se tržby u potravinového zboží zvýšily po roce 2013, kdy byly spuštěny intervence, zůstávají blízko úrovně roku 2010," uvedla analytička společnosti Bossa, Michala Moravcová.

Speciální kategorii přitom tvořily e-shopy, jejichž tržby předčily veškerá ostatní odvětví. Jen v roce 2016 nechali Češi podle Asociace pro elektronickou komerci v e-shopech 98 miliard korun, meziročně tedy o 21 procent více. Podle Moravcové lze přitom jen těžko říci, jak silný vliv na růst maloobchodních tržeb mělo umělé oslabování české koruny. 

„Ačkoliv se tržby v maloobchodu v letech 2014, 2015 a 2016 zvýšily, nelze jednoznačně určit, do jaké míry se na tomto jevu podílely intervence a do jaké míry oživení ekonomického růstu v ČR a v Evropě." Jako pravděpodobnější vysvětlení se podle ministerstva průmyslu a obchodu naopak jeví ekonomická konjunktura. „Klíčovým faktorem pro vývoj tržeb obchodníků byl vývoj ekonomiky, nikoliv dílčí intervence ČNB. Konkrétně větší individuální spotřeba, která se promítla do postupného zvyšování tržeb obchodníků. Spotřebitelé mají v době konjunktury větší jistotu zaměstnaní, vyšší výdělky, a tím pádem vylepšenou náladu k utrácení, což lze dokumentovat posledním meziročním růstem tržeb obchodníků o 2,7 %," uvedl mluvčí resortu, František Kotrba.

Ne všichni však mají na okrajový vliv intervencí na odvětví maloobchodu stejný pohled. „Intervence se nás dotkly velmi negativně. Výrazně nám zdražilo nakupované zboží, energie, snížily se zisky a mzdy. Kvůli tomu pociťujeme velký nedostatek zaměstnanců, kteří z obchodu odcházejí pracovat do výroby, kde se mzdy naopak zvyšují. Když se k tomu přidá ještě každoroční zvyšování minimální mzdy, nutně pak dochází k tomu, že musíme zavírat prodejny, což negativně ovlivní tržby," uvedl předseda Družstva CBA CZ, Roman Mazák.

Ačkoliv Česká národní banka oznámila ukončení intervencí k 6. dubnu, družstvo má na celou věc odlišný pohled. „ČNB stále drží nakoupenou zahraniční měnu, intervence tedy z našeho pohledu stále trvají. Tento krok sice podporuje průmysl, významně ale poškozuje český tradiční maloobchod. Pokud má probíhat ze strany státu regulace, neměla by znevýhodňovat určitou část podnikatelů. Snad nastane zlepšení, až banka eura prodá a intervence definitivně skončí," doplnil Mazák.

Vývoj maloobchodních tržeb po konci intervencí poodhalí až následující měsíce, podle Kotrby je však vyhlídka příznivá. „Pokud se v ČR udrží současný hospodářský růst, nízká nezaměstnanost a růst mezd, pak se tyto atributy pozitivně projeví v maloobchodních tržbách," řekl. Příznivou předpověď potvrdila i Moravcová, české ekonomice by se podle ní mělo dařit i v příštím roce. „Domácnosti budou disponovat většími finančními zdroji, což by mělo být zdrojem růstu tržeb v maloobchodu," uzavřela analytička.


Téma: Ekonomika a finance / Podnikání, Zdroj: BusinessInfo.cz, Obrázek: Pixabay
22.06.2017 (autor Redakce)



Související

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Malé a střední podniky mohou žádat o dotace na svou digitalizaci a využití nových technologií

vydáno 22.11.2023

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Digitální podnik – Technologie 4.0. O finanční podporu na svou digitalizaci a využití nových technologií mohou žádat malé a...

Téma: Ekonomika a finance / Podnikání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz