Státní dluhopisy 2020 a 2021: Kde je koupit a jaký výnos očekávat?

Státní dluhopisy jsou nejoblíbenějším cenným papírem institucionálních investorů, a to zejména díky své bezpečnosti a dlouhé době splatnosti. Investovat do nich však mohou i obyčejní občané, pro něž je určen takzvaný Dluhopis Republiky. Jaké typy státních dluhopisů pro fyzické osoby existují, kde je koupit a jaký očekávat výnos?

Prodej dluhopisů je jedním ze způsobů, jak si stát zajišťuje finanční prostředky na svůj provoz. Získané peníze se velmi často využívají například na budování infrastruktury nebo splácení státního dluhu. Státní dluhopisy fungují na podobném principu jako dluhopisy korporátní, které jsou vydávány za účelem získání hotovosti na nákup techniky, expanzi na nové trhy a podobně.

Dluhopisy lze zjednodušeně řečeno chápat jako půjčku, jíž jednotliví investoři (např. korporace, podnikatelé, občané) poskytují státu. Tuto půjčku stát splácí v předem stanovené době splatnosti, přičemž současně hradí i úrokové sazby, přesněji řečeno kupóny.

Dle délky splatnosti se státní dluhopisy dělí na:

  • krátkodobé (méně než 1 rok)
  • střednědobé (1 rok až 10 let)
  • dlouhodobé (delší než 10 let)

Nejběžnější doba splatnosti u dluhopisů vydávaných českým státem je 10 až 15 let, lze se však setkat i s dluhopisy splatnými do 50 let.

Kdo vydává státní dluhopisy a kde je koupit?

Státní dluhopisy vydává Ministerstvo financí, nicméně jejich emisi zajišťuje Česká národní banka, jež má na starosti také vyplácení úroků. Ty se nejčastěji vyplácejí z daní a nikoliv z projektů, na něž byly finanční prostředky využity. Důvodem je délka návratnosti těchto projektů, která obvykle přesahuje předem stanovenou dobu splatnosti.

Zájemci o státní dluhopisy se mohou vydat na vybrané pobočky oficiálních distributorů, kterými jsou Česká spořitelna a ČSOB, nebo je pořídit skrze elektronický přístup ke správě majetkového účtu. Ten se automaticky zřizuje každému, kdo již zakoupil alespoň jeden dluhopis osobně u distributora.

Dluhopis republiky

Ministerstvo financí České republiky v současné době emituje také státní dluhopisy pro fyzické osoby. Běžní občané tak mohou využít možnosti zhodnocení peněz za totožných podmínek, které jsou nabízeny osobám právnickým.

Dluhopis pro fyzické osoby, který nese název Dluhopis Republiky, má poměrně krátkou historii. Poprvé byl vydán 3. 12. 2018 u příležitosti 100. výročí vzniku Československa jako dárek pro občany. Od té doby proběhlo pět upisovacích období.

Jednotlivé varianty a úrokové sazby platné pro poslední emisi, jež byla vydána k 2. 1. 2020, jsou následující:

  • dluhopis s fixním výnosem (roční výnos je 1,25 %)
  • dluhopis proti-inflační (výnos kopíruje vývoj spotřebitelských cen a zároveň je navýšen o marži 0,5 %)
  • dluhopis reinvestiční (průměrný výnos je stanoven na 1,42 %)

Prozatím nejžádanější variantou byl dluhopis proti-inflační, jehož výnos je určován vývojem spotřebitelských cen. Jedna osoba může do státních dluhopisů investovat tisíc až pět milionů korun.

Dluhopis Republiky se řadí mezi nejbezpečnější formy spoření. Český stát nabízí i předčasné splacení, a to bez jakékoliv penalizace. To přijde vhod tehdy, když chce člověk peníze, které do dluhopisů vložil, získat zpět. Žádost o předčasné splacení držených dluhopisů lze podat na vybraných pobočkách distributorů na základě emisních podmínek.

Vyplatí se investice do státních dluhopisů?

Na otázku, zda se investice do státních dluhopisů vyplatí, neexistuje jednoznačná odpověď. Jejich výnos je poměrně nízký, a jejich nákup proto nebude to pravé pro ty, kteří požadují vyšší zhodnocení úspor. Nákup státních dluhopisů lze naopak doporučit každému, pro koho je prioritou bezpečnost investice.

Existuje nespočet způsobů, jak zhodnotit své úspory. Za stejně bezpečnou, avšak o něco výnosnější, lze považovat například stavební spoření. Další možností pro ty, kteří se nechtějí pouštět do rizikových investic, mohou být spořicí účty či termínované vklady. Zkušenější investoři se nemusí obávat ani nákupu cenných papírů či investice do drahých kovů.

Více užitečných informací o způsobech investování je možné nalézt na webu Hardyn.cz, jehož obsah je z velké části zaměřen na témata z oblastí financí.


17.02.2020 (autor Hardyn.cz)



Související

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Malé a střední podniky mohou žádat o dotace na svou digitalizaci a využití nových technologií

vydáno 22.11.2023

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Digitální podnik – Technologie 4.0. O finanční podporu na svou digitalizaci a využití nových technologií mohou žádat malé a...

Téma: Ekonomika a finance / Podnikání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz