Sloučení Národního divadla a Státní opery očekávané úspory nepřineslo

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak Národní divadlo hospodařilo se svým majetkem a penězi v letech 2013 až 2015. Kontroloři se zaměřili i na to, zda sloučení Státní opery Praha a Národního divadla přineslo úspory, které Ministerstvo kultury od spojení těchto dvou institucí očekávalo. Z kontroly vyplynulo, že spojení obou uměleckých scén v roce 2012 přineslo jen velmi malou úsporu jejich celkových nákladů. V hospodaření Národního divadla nalezla kontrola dílčí nedostatky, které se týkaly například čerpání peněz z rezervního fondu nebo nákladů a výnosů zahraničních zájezdů či nesprávností v účetnictví.

V roce 2011, tedy jeden rok před sloučením, činily celkové náklady obou institucí 956,5 milionu korun. Kontrola ukázala, že po spojení obou uměleckých scén celkové náklady v roce 2012 klesly přibližně o 8 milionů korun, tedy jen o 0,87 %. Od roku 2013 již neustále rostly jak náklady z činnosti, tak celkové náklady. Ty se v roce 2015 vyšplhaly až na 1,05 miliardy korun. Náklady spojené s transformací Národní divadlo nesledovalo. Podle kontrolorů ale už příprava sloučení obou institucí stála minimálně 1,4 milionu korun.

Kontroloři se také zabývali hospodařením Národního divadla a závažné systémové nedostatky v něm neobjevili. Zjistili pouze několik dílčích nedostatků, které se týkaly například čerpání peněz z rezervního fondu. Národní divadlo z něj v roce 2015 vyčerpalo místo plánovaných přibližně 10 milionů korun o 2 miliony korun více. Použilo je na úhradu potřeb, které nebyly finančně zajištěny z výnosů divadla.

Národní divadlo také podle kontrolorů nesledovalo, jaké byly úplné skutečně vynaložené náklady na inscenace a zahraniční zájezdy. Do nákladů na zájezdy a inscenace nepočítalo mzdy, u zahraničních zájezdů navíc dopravu nebo pojištění. Nemohlo tak provést ekonomické vyhodnocení výsledků těchto akcí, což je potřeba pro kvalitní finanční řízení.
Nedostatky zjistili kontroloři i v hospodaření s majetkem divadla. Národní divadlo například předalo svým zaměstnancům do užívání dva hudební nástroje, jejichž cena přesáhla 600 tisíc korun. Neuzavřelo s nimi ale ihned dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí. Při přenechávání majetku, který divadlo dočasně nepotřebovalo, zase ve dvou případech nezjišťovalo, jestli je pronájem ekonomicky výhodný. Tedy zda bylo sjednané nájemné ve výši, která je obvyklá v daném místě a čase.


Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

Kontrolní závěr z kontrolní akce NKÚ č. 16/15 

15.03.2017 (autor Redakce)



Související

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Příspěvek VZP bude možné využít i na lyžařský výcvik

vydáno 07.01.2024

Na sportovní a pohybové aktivity VZP dětem a mladistvým do 18 let v roce 2024 přispěje 2 000 korun, tedy dvojnásobek letošní částky. Právě z tohoto programu mohou rodiče využít příspěvek na uhrazení části nákladů spojených s lyžařským výcvikem. K dalším možnostem, kde prostředky pomohou, je například úhrada...

Téma: Volný čas a cestování / Vzdělávání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz