Nekalé obchodní praktiky musíme regulovat celoevropsky, současný stav poškozuje prvovýrobce a zpracovatele

Ministr zemědělství Marian Jurečka v Bratislavě na společném jednání české a slovenské vlády diskutoval se svojí kolegyní Gabrielou Matečnou o problematice dvojí kvality potravin, legislativě v oblasti nekalých obchodních praktik či povinném označování země původu u potravin.

„Současné používání nekalých obchodních praktik považuji za dlouhodobě neudržitelné, protože fakticky poškozuje nejslabší články v řetězci, tedy prvovýrobce a zpracovatele. Je nezbytné, aby Evropská komise předložila návrh řešení, který by zajistil rovné podmínky mezi výrobci potravin a obchodníky,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Za rozumné považuje například snahy Komise o zavedení tzv. cenové observatoře. Do ní by zařadil problematiku rozdělení zisku mezi producenty, zpracovatele a obchodníky.

Dalším tématem společného jednání bylo označování země původu pro mléko a maso použité jako suroviny v potravinách a další komodity na trhu Evropské unie. V současnosti je označování země původu povinné např. pro vepřové, hovězí, drůbeží, skopové a kozí maso, ryby, ovoce a zeleninu a vejce. Pro další druhy potravin mohou členské státy na svém území zavést povinné značení jen v odůvodněných případech a po schválení Komisí.

„Případné zavedení povinného uvádění země původu u dalších druhů potravin na celoevropské nebo národní úrovni je nutné pečlivě zvážit s ohledem na dopady na výrobce a zpracovatele a současně i na přínos pro konečného spotřebitele,“ uvedl ministr Jurečka.

Velkým společným tématem byla při jednání v Bratislavě i dvojí kvalita potravin. Slovensko doposud podpořilo veškerou iniciativu českého ministra, který tento problém na celoevropské úrovni otevřel.

„Preferujeme úpravu evropské legislativy, která by zakázala uvádět na trh pod stejnou obchodní značkou či ve stejném obalu výrobky s rozdílnou kvalitou nebo hmotností,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Dvojí kvalita se navíc netýká jen potravin, proto by se úprava předpisů měla podle českého ministra zemědělství týkat všech výrobků pro spotřebitele obecně.

 

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství


Téma: Zemědělství, Zdroj: Ministerstvo zemědělství, Ilustrační obrázek: codesign
27.09.2016 (autor Redakce)



Související

Prodejci vánočních kaprů musí nahlásit místa prodeje kaprů

vydáno 06.12.2023

Státní veterinární správa (SVS), tak jako každý rok, upozorňuje stánkové prodejce vánočních kaprů, že je třeba nahlásit minimálně sedm dní před zahájením prodeje, kdy a kde budou ryby prodávat. Nahlášená místa prodeje budou zveřejněna na webu SVS. Při následných kontrolách stánků s vánočními kapry se SVS zaměřuje na...

Téma: Ochrana spotřebitele / Zemědělství

SZIF přijímá žádosti v rámci Mimořádné podpory zemědělcům v roce 2023

vydáno 19.10.2023

Dne 16. října 2023 zahájil SZIF příjem žádostí v rámci Mimořádné finanční podpory zemědělským odvětvím postiženým zvláštními problémy, které mají dopad na hospodářskou životaschopnost zemědělců v roce 2023. Tato mimořádná podpora je poskytována producentům zemědělských odvětvích postižených dopady ruské agrese na...

Téma: Zemědělství

Zemědělci mohou opět žádat o dotace na šetrné hubení přemnoženého hraboše

vydáno 09.10.2023

Další dotační výzvu zaměřenou na úhradu vícenákladů spojených s ekologicky šetrnou likvidaci přemnožených hrabošů otevírá 16. října Státní fond životního prostředí ČR. Připraveno je 20 milionů korun.

Téma: Podnikání / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz