Daňové přiznání za rok 2015

Březen je u většiny podnikatelů ve znamení plnění jedné z nejdůležitějších povinností týkající se podnikání – podání daňového přiznání za předchozí zdaňovací období (v roce 2016 se podává přiznání za příjmy z podnikání, které jste nabyli v roce 2015) a zaplacení daně. V tomto článku najdete vše, co je pro splnění této povinnosti potřeba, a navrch k tomu pár tajných tipů, které se vám vyplatí.

Kdo musí daňové přiznání podat

Povinnost podat daňové přiznání má každý podnikatel (vlastník aktivního živnostenského oprávnění), který v roce 2015 aktivně svou podnikatelskou činnost provozoval a nezáleží přitom ani moc na tom, kolik si za rok vydělal.

To se tedy týká převážné většiny podnikatelů. Existují ale i výjimky. Přečtěte si, kdo nemusí podat daňové přiznání.

Termín pro podání daňového přiznání

K podání daňového přiznání máte stále dost času. Nejzazší termín pro podání daňového přiznání (a případné zaplacení daně) je 1. dubna 2016.

Z tohoto termínu se dá „vyvléct“ v případě, že vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce. Tento fakt ale musíte Finančnímu úřadu nahlásit a to nejpozději do 1. dubna 2016. Pokud využijete této možnosti, daňové přiznání pak musíte podat nejpozději do 1. července 2016.

V obou případech to znamená, že 1. dubna budete muset na Finanční úřad zavítat tak jako tak.

Jak se podává daňové přiznání

Daňové přiznání můžete podat dvěma způsoby – v tištěné formě, anebo elektronicky přes vaši datovou schránku. Pozor, pokud máte datovou schránku založenou, nezkoušejte podávat přiznání v tištěné podobě, od letošního roku musíte podat daňové přiznání elektronicky, jinak můžete dostat pokutu.

Formulář daňového přiznání

Na internetu najdete desítky různých, více i méně důvěryhodných, formulářů, pro vyplnění daňového přiznání. Můžou být nápomocné, nicméně stejně vás pak nemine nutnost vyplnit oficiální formulář daňového přiznání.

Ten si můžete vyzvednout na Finančním úřadě, anebo stáhnout z internetu a vytisknout. Pokud se vám na finanční úřad nechce chodit, tady se dá formulář Daňového přiznání za rok 2015 stáhnout.

Jak ušetřit na dani

Pokud budete daňové přiznání podávat poprvé, určitě vás příjemně překvapí informace, že existuje několik slev, které můžete při počítání daně využít. Zcela legálně. Dá se tím hodně ušetřit a není nemožné, že se vám díky nim podaří vypočítat nulová daňová povinnost, tj. že nebudete muset platit žádnou daň. Pokud jste podnikatelský matador, přinejmenším si zkontrolujte, jak vysoké slevy si můžete odečíst. Tak či tak, máme pro vás recept, jak zaplatit na dani co nejméně.

Jak se vyplňuje daňové přiznání

Vyplnit daňové přiznání je to nejtěžší, co vás čeká. Určitě si k tomu uvařte dobré kafe a nachystejte si nějakou sladkost „na obalení nervů“. Asi bychom vám nedoporučovali dát se do vyplňování „naslepo“, aniž byste před sebou měli hodně podrobný, ideálně krokový, návod, jak na to. Naštěstí pro vás, i takové návody existují. Otevřete si snadný návod pro vyplnění daňového přiznání 2016, a dejte se do práce. Půjde to s ním dobře!

Jak se platí daň

Výslednou daňovou povinnost, tj. daň za rok 2015, je potřeba zaplatit nejpozději do 1. dubna 2016. Nejjednodušší je zaplatit přímo na pokladně Finančního úřadu ve stejné chvíli, kdy jdete odevzdávat daňové přiznání. Pokud ale neradi nosíte peníze v hotovosti, dá se zaplatit i složenkou nebo bankovním převodem. V tomto případě ale musíte znát své údaje pro platbu daně za rok 2015. Stačí rozkliknout předchozí odkaz a tam se dozvíte vše potřebné.

Přehledy se taky musí podat

Podáním přiznání to nekončí, nezapomeňte na přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu! Během roku 2015 jste platili měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Touto dobou už byste měli mít doma jejich vyúčtování (OSSZ i zdravotní pojišťovny je zasílají poštou). Zároveň s vyúčtováním vám v dopise přijde i formulář s názvem „Přehled“. Ten je potřeba vyplnit a zanést (nebo poslat poštou) na OSSZ a Vaši pojišťovnu nejpozději do 1. května 2016.


Téma: Daně / Podnikání, Zdroj: iPodnikatel.cz, Obrázek: ipodnikatel.cz
09.03.2016 (autor Redakce)



Související

Informace Finanční správy k placení daně z nemovitých věcí

vydáno 13.03.2024

V letošním roce se v důsledku legislativních změn zvýšila daň z nemovitých věcí průměrně o 80 %. Daň se také mění kvůli úpravě místního koeficientu, který letos uplatnilo zhruba 1 100 obcí. Finanční úřad novou výši daně vypočte a zašle vám platební údaje včetně QR kódu. Pokud chcete tyto informace obdržet na váš...

Téma: Daně

Informace Finanční správy k podání přiznání k dani z příjmů za rok 2023

vydáno 28.02.2024

Termín pro podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přiznání podává daňový poradce, a také povinně auditované firmy mají čas až do 1. července. V posledním únorovém týdnu a v průběhu března pomohou s vyplněním a podáním...

Téma: Daně

Změny u paušální daně v roce 2024

vydáno 01.01.2024

Pro rok 2024 mohou OSVČ dobrovolně vstoupit do paušálního režimu, vystoupit z něj, změnit pásmo paušální daně nebo mohou změnit výši daně za rok 2023 do středy 10. ledna 2024 včetně. Příslušné oznámení lze finančnímu úřadu doručit elektronicky, poštou i osobně na podatelnu. V paušálním režimu platí OSVČ pouze měsíční...

Téma: Daně


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz