Centrální evidence přestupků - účinnější postihování přestupkové recidivy

Dne 1. října 2016 bude spuštěna Centrální evidence přestupků. Po rychlém zavedení jednotného registru volaly především obce. Nové vedení Rejstříku trestů proto uspíšilo výběrové řízení tak, aby mohla být databáze spuštěna ještě před původně odhadovaným termínem (leden 2017).

Orgány činné v trestním řízení a další oprávněné instituce budou mít od zítřejšího dne k dispozici systém, který bude evidovat přestupky na jednom místě a pomůže jim tak efektivněji postihovat recidivu.
 
Se spuštěním Centrální evidence přestupků počítá novela přestupkového zákona, která nabývá účinnosti právě 1. 10. 2016. Centrální evidence přestupků umožní účinněji sdílet informace i dalším orgánům, které na základě záznamu o předchozích přestupcích pachatele mohou informace zohlednit a uložit vyšší sankce.
 
„Dosud byly přestupky shromažďovány v podstatě nahodile. Pokud policisté někoho přistihli například při krádeži nebo méně závažném ublížení na zdraví, nemohli dodnes snadno ověřit, zda dotyčný podobný přestupek nespáchal už někde jinde. Centrální evidence pomůže nejen účinněji postihovat recidivu, bude také využitelná i pro programy prevence. Systém jsme proto chtěli zprovoznit co nejdříve, šlo o prioritní zakázku ministerstva. Kromě toho se nám podařilo snížit původně odhadovanou cenu projektu na pětinu,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
 
Opis z evidence přestupků je veřejnou listinou, požádat o něj ale mohou pouze zákonem taxativně vyjmenované oprávněné osoby, mezi které patří například orgány činné v trestním řízení nebo Ministerstvo spravedlnosti.
 
Přestupkový zákon výslovně stanoví, které vybrané přestupky se do této evidence zapisují: „Evidovat se budou pouze přestupky, jejichž evidence je odůvodněna preventivním působením na pachatele a zpřísněným postihem v případech recidivy spolu s dalšími přestupky, které mají vliv na posuzování spolehlivosti podle některých zvláštních zákonů. Jde například o přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo proti majetku,“ vysvětluje Radka Paulová, ředitelka Rejstříku trestů, který přestupkovou evidenci povede. 
 
Za zmínku stojí, že původní odhady o ceně projektu se výrazně snížily. V srpnu 2015 odhadovalo tehdejší vedení Rejstříku trestů celkovou cenu projektu na 50,2 milionů korun a termín spuštění v lednu 2017.
 
Do konce roku 2016 se podařilo Ministerstvu spravedlnosti s novým investičním záměrem vypsat transparentní výběrové řízení, do kterého se přihlásilo celkem 20 uchazečů. Odhadovaná cena byla 32 milionů korun.
 
Prvního června tohoto roku byla s vítěznou společností, kterou se stala CCA Group a.s., podepsána smlouva na vytvoření informačního systému a podporu na následujících 48 měsíců za celkovou cenu 8,5 milionu korun. Původně odhadovanou cenu se tak podařilo snížit na méně než pětinu.


30.09.2016 (autor Redakce)



Související

Informace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových k nemovitostem s neznámými vlastníky

vydáno 30.11.2023

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se od roku 2014 do 31. října 2023 přispěl k vyřešení 59 037 nemovitostí s nesprávně zapsaným vlastníkem a zahájil šetření u 98 706 nemovitostí. Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení, protože vlastník již nežije (62 %...

Téma: Právo a zákony / Samospráva a regiony

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Všeobecná zdravotní pojišťovna upozorňuje na podvodné SMS

vydáno 27.11.2023

Kyberpodvodníci zkouší stále nové triky, momentálně lákají důvěřivce na finanční příspěvek z fondu prevence. Po příjemci zprávy vyžadují zejména přístupová hesla k bankovním účtům. Slibují až několik tisíc korun. VZP proto znovu varuje, aby lidé takové zprávy ignorovali.

Téma: Právo a zákony / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz