Úvodní stránka

Bezpečně o prázdninách - co čeká řidiče při výjezdu z ČR

 

Promyšlený plán cesty a koncentrace za volantem patří ke klíčovým zbraním, které mohou otupit černé statistiky dopravních nehod o prázdninách. Ministerstvo dopravy proto připravilo seznam základních pravidel bezpečné jízdy a mapu dopravních omezení na výjezdu z České republiky.

„Prázdniny provází bohužel každoročně hořká silniční bilance. Loni zemřelo na našich silnicích v tomto období 132 lidí, tedy každý den dva lidé. Navíc denně se 9 lidí těžce zranilo. Červenec a srpen zároveň patří k měsícům s největší dopravní intenzitou. Řidiči by proto v tomto období měli cestu dobře plánovat a být na silnicích opatrní, “ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Z celkového počtu ročních případů připadá na prázdniny třetina usmrcených cyklistů, čtvrtina motorkářů a dětí. Do prázdnin se vtěsná čtvrtina ze všech ročních nehod, ve kterých hraje roli alkohol. Tato nepříjemná statistika je přitom historicky nejnižší a bylo by dobré předejít návratu do dřívějších černých čísel. Vývoj v létě bude Ministerstvo dopravy průběžně sledovat.

Je dobré, aby řidič dopředu počítal s reálným provozem na silnici, který budou na hlavních dovolenkových tazích komplikovat stavební práce. Bude-li řidič vědět, že se nejspíš zdrží a bude-li zároveň vědět, kde, zůstane mu více sil na samotné řízení a sledování toho, co se kolem něj děje. I proto připravilo Ministerstvo dopravy silniční mapu ČR (v příloze), která zahrnuje i hlavní letní tahy dálnici D1, rychlostní silnici R52 a další. Ředitelství silnic a dálnic bude v letních měsících každý týden vydávat tiskovou informaci o aktuální dopravní situaci na důležitých dopravních spojeních.

Zároveň upozorňujeme na některé vybrané skutečnosti z pravidel silničního provozu ze zemí, do kterých letos autem zamíří nejvíce motoristů. Obecně jde o trasu přes Rakousko do Chorvatska.


Rakousko

- Řada měst (např. Graz) má obecný rychlostní limit 30 km/h.

- Nově povolené barvy reflexních vest – žlutá, červená, oranžová.

- Zákaz palubních kamer.


Slovinsko

- Zpřísnění postihů za většinu přestupků, např.: špatné parkování až 100 EUR, jízda bez pásů 120 EUR, jízda na červenou nebo nezastavení na stopce 300 EUR

- Zahraničním řidičům, kteří odmítají zaplatit pokutu na místě, může být odebrán jejich pas a může být podána žaloba k soudu.


Chorvatsko

- Řidiči do 24 let mají rychlostní omezení o 10 km/h nižší než ostatní řidiči. Např. mimo obec 80km/h (oproti zákonným 90 km/h), na dálnici 120 km/h (130 km/h).

- Odebrání ŘP hrozí např. za jízdu bez předepsaných zdravotnických pomůcek (čočky, brýle, …), jízdu ve stavu únavy nebo vyčerpání (kontrola u lékaře), zvýšení pokut za jízdu pod vlivem návykových látek (700 až 15 000 kun a odebrání řidičského oprávnění na 8 dní)


Slovensko

- Řízení s hladinou alkoholu v krvi přes 0,10% je považováno za trestný čin, možné odnětí svobody až na 1 rok.

- Navigace nesmí být umístěna uprostřed čelního skla.Pravidla bezpečné jízdy:

Neupevněné předměty v autě zabíjejí

- volně položené předměty ve vozidle, například tablet, nebo láhev s vodou se stávají smrtícími ve chvíli dopravní nehody. Takový předmět může v rychlosti 50 km/h získat zrychlení 30-60g


Smrt se nepoutá

- nepřipoutané osoby v autě při nárazu v 50 km/h jsou na tom stejně jako sebevrah skákající z 3. patra budovy na beton

- čelní náraz, nepřipoutaný člověk vážící 80kg sedící na zadním sedadle, narazí do osob na předních sedačkách vahou 4,8 tuny

- třetina cestujících v osobním automobilu, která byla při nehodách v roce 2013 usmrcena, nebyla připoutána bezpečnostním pásem!


Přestávka prodlouží život

- podle Evropských dat je každá 4. nehoda na dálnicích v letních měsících způsobena únavou řidiče

- nejvyšší riziko usnutí za volantem, je mezi 2-4 hodinou ranní i odpolední

- riziko smrtelné nehody v noci roste 5x

- pro bezpečnou jízdu jsou důležité bezpečnostní přestávky, nejdéle po 4 hodinách


Co neuvidím, to neovlivním

- 4 z 10 řidičů při řízení nejen telefonují a SMSkují, ale i chodí na facebook

- 5 z 10 dodává, že se podívají na displej, kdo jim volá nebo píše zprávu

- nevěnování se řízení je v ČR přitom 3. nejtragičtější příčina dopravní nehody. V roce 2014 tak zemřelo 72 lidí. Do této kategorie patří i nastavování navigace, ovládání rádia, čtení z mapy a jiné


Důležité 2 vteřiny - bezpečná vzdálenost

- STK uvádí, že 1/3 aut neprojde kvůli závadě na brzdách nebo brzdovém systému

- zásadní vliv na brzdnou dráhu mají pneumatiky, brzdy a stav tlumičů

- druhá nejčastější příčina nehod v roce 2014 byla nedodržení bezpečné vzdálenosti

- v rychlosti 130 km/h potřebuje řidič 3,7 s, tedy 134 metrů rozestup


Zip není jen na bundě

- v uzavírce je potřeba dodržovat střídavou jízdu


Mapa dopravních omezení zde: http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/4CA4D7B8-5E77-446C-AE20-21F1A535F1FA/0/Opravy_D_R_S_leto_2015.jpg.

29.06.2015 (autor Redakce)


Související
 

80 miliard na dopravní projekty 2017 - zahájí se klíčové dálniční stavby

vydáno 24.10.2016

Více než 80 miliard korun bude v příštím roce směřovat na dopravní projekty. Počítá s tím návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok, který schválila vláda. Z národních zdrojů je vyčleněno na dopravní projekty 52 miliard, dalších 30 miliard bude zajištěno z prostředků EU. Příští rok...

Téma: Doprava / Veřejné finance

Řidičům autobusů stoupnou mzdy skoro o čtyřicet procent

vydáno 07.10.2016

Mzdy řidiček a řidičů veřejných linkových autobusů v regionech výrazně stoupnou. Ministerstvo práce a sociálních věcí úspěšně zprostředkovalo dohodu při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory. Opatření by mělo být účinné od prvního ledna příštího roku.

Téma: Práce a zaměstnanost

Výstavba dálnic se zrychluje, stát vypisuje tendry za 64 miliard korun

vydáno 30.09.2016

V roce 2017 začne resort dopravy stavět dalších 140 km dálnic. Ředitelství silnic a dálnic vypíše ještě do konce září výběrová řízení na zhotovitele u celkem 20 staveb za 64 miliard korun. Informoval o tom ministr dopravy Dan Ťok na společném brífinku s ministrem financí Andrejem Babišem.

Téma: Doprava / Veřejné zakázky

Anketa
 

Máte doma kotel, který musí projít technickou kontrolou?

Hlasovalo 47 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2016, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz