Úvodní stránka

Bez řidičáků? Nové, přísné psychotesty

 

Začněme číslem – 67 574. Přesně tolik řidičů se za 10 let bodového systému samo „vybodovalo“. Další dostali zákaz řízení. Jen tato čísla napovídají, že ročně odhadem asi 7000 řidičů musí proto, aby získalo zpět řidičské oprávnění absolvovat dopravní psychotesty. Jak ukazuje nová vyhláška ministerstva dopravy, už to nebude „jen jako“. 

Ministerstvo zavádí jednotné a přísnější dopravní psychotesty. Což se bude týkat jak řidičů z povolání, tak „vybodovaných“ šoférů nebo těch se zákazem řízení. To je jedna stránka věci. Druhá – pro psychology by to už do budoucna neměla být formalita, protože když stanovená pravidla nedodrží, mohou následovat i pokuty. No a do třetice, další zapovězená praxe minulosti – jeden psycholog řidiči vystavil zamítavý posudek, tak tedy rychle k druhému, který vystaví kladný. Po tři měsíce nebude možné pozměnit stávající posudek.
 
Důvodů, proč přestat s formálními posudky dopravních psychologů je celá řada, od známých kauz pirátů silnic, o nichž psychologové při soudech jednoznačně řekli – těm do ruky volant nepatří. Ovšem cestu k němu je třeba uzavřít ještě před podobnou havárií. 
 
Dopravní psychologové budou hodnotit nejen intelekt toho, kdo musí podstoupit vyšetření, ale i jeho schopnost koncentrovat svoji pozornost, paměť, reakce rozhodování... S tím souvisí i potřeba zjistit osobnost a vlastnosti dotyčného. Vyšetřování by mělo být nejméně dvouhodinové.
 
A proč to všechno? Výzkum na celkem 2500 řidičích, kterým Policie ČR odebrala řidičské oprávnění, provedli odborníci katedry dopravy olomoucké univerzity. A výsledek? Rozhodující pro bezpečnou jízdu nejsou ani tak schopnosti řidiče, jeho „ovládání volantu“, jako jeho zodpovědnost. Při dodržování předpisů, ohleduplnosti vůči ostatním.

Téma: Doprava, Zdroj: ÚAMK, Ilustrační obrázek: mdcr.cz
06.06.2016 (autor Redakce)


Související
 

80 miliard na dopravní projekty 2017 - zahájí se klíčové dálniční stavby

vydáno 24.10.2016

Více než 80 miliard korun bude v příštím roce směřovat na dopravní projekty. Počítá s tím návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok, který schválila vláda. Z národních zdrojů je vyčleněno na dopravní projekty 52 miliard, dalších 30 miliard bude zajištěno z prostředků EU. Příští rok...

Téma: Doprava / Veřejné finance

Čtvrtina kontrolovaných sběren porušila zákon o odpadech

vydáno 13.10.2016

Celkem 143 sběren kovů zkontrolovali minulý týden inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v rámci celorepublikové bezpečností akce Blue 24 zaměřené na kriminalitu v oblasti železniční dopravy. Pravidelné akce organizované Policií ČR se inspektoři ČIŽP účastnili už potřetí a jejich úkolem v rámci ní opět...

Téma: Právo a zákony / Životní prostředí

Řidičům autobusů stoupnou mzdy skoro o čtyřicet procent

vydáno 07.10.2016

Mzdy řidiček a řidičů veřejných linkových autobusů v regionech výrazně stoupnou. Ministerstvo práce a sociálních věcí úspěšně zprostředkovalo dohodu při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory. Opatření by mělo být účinné od prvního ledna příštího roku.

Téma: Práce a zaměstnanost

Anketa
 

Máte doma kotel, který musí projít technickou kontrolou?

Hlasovalo 58 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2016, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz